Pavasario šaukliai skrieja aplink pasaulį

Raimonda Janutėnaitė

Kovo 10 d. Vilniaus Karoliniškių muzikos mokykloje vyko V Lietuvos jaunųjų dainininkų konkursas „Dainos sparnais aplink pasaulį“. Šiais metais konkursas buvo skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui ir mokyklos 45-mečiui paminėti.

Gražiu pavasario šaukliu tapęs konkursas kas antrus metus sukviečia jaunuosius dainininkus iš tolimiausių šalies kampelių. Ir sulekia, kaip paukšteliai suskrenda dainorėliai iš Rokiškio, Palangos, Varėnos, Visagino, Klaipėdos, Kauno, Švenčionių ir kitų miestų. Konkursas yra atviras skirtingiems vokalinės muzikos žanrams. Dalyviai yra skirstomi į keturias amžiaus grupes ir dvi dainavimo žanro kategorijas (klasikinis dainavimas bei populiarioji muzika ir džiazas).

 

Konkurso dalyvius vertino dėmesinga ir kompetentinga komisija: operos solistė, Vilniaus Balio Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos mokytoja ekspertė, solinio dainavimo skyriaus vedėja Laima Domikaitė (komisijos pirmininkė), dainininkė, dainų autorė, Vilniaus kolegijos Menų ir kūrybinių technologijų fakulteto Ritminės muzikos katedros dėstytoja Giedrė Kilčiauskienė ir Vilniaus Karoliniškių muzikos mokyklos mokytoja ekspertė, chorinio ir solinio dainavimo metodinės grupės pirmininkė Diana Mikienė.

 

Konkurso išskirtinumas – privaloma atlikti pasaulio tautų liaudies dainą originalo kalba. Ši įdomi užduotis leido įvertinti ir pasidžiaugti konkurso dalyvių bei jų mokytojų kūrybiškumu, išmone. Jautėsi, kad dainos buvo renkamos ne šiaip sau, o su didele atida, susidomėjimu ir pagarba kitai tautai. Visą dieną mokyklos salėje skambėjo įvairios pasaulio kalbos: hebrajų, ukrainiečių, japonų, latvių, kinų, gruzinų, prancūzų, italų, lenkų, anglų, armėnų, švedų…

Tai labai graži patirtis ir jaunam atlikėjui: beieškant pasaulio tautos liaudies dainos savo repertuarui, skatinamas ir domėjimasis kartais dar visai nežinoma tauta, jos tradicijomis, geografija, bent truputėlį susipažįstama su nauja kalba, jos tarimo ypatybėmis.

 

Už šios dainos geriausią atlikimą yra skiriamas specialus komisijos apdovanojimas kiekvienoje žanro kategorijoje ir amžiaus grupėje. Šiemet jį gavo Urtė Kvedaravičiūtė (mokyt. R. Janutėnaitė, Vilniaus Karoliniškių muzikos mokykla), Estera Jasaitytė (mokyt. G. Virbickienė, Kauno Aleksandro Kačanausko muzikos mokykla), Emilija Burbo (mokyt. R. Katinienė, Vilniaus Naujosios Vilnios muzikos mokykla), Greta Venckovičiūtė (mokyt. R. Šilinskaitė-Burakauskienė, Vilniaus B. Dvariono dešimtmetė muzikos mokykla), Martyna Uldukytė (mokyt. R. Kazlauskienė, Rokiškio Rudolfo Lymano muzikos mokykla), Yelizaveta Izmalkova (mokyt. A. Kiuraitė-Svilainienė, Vilniaus Broniaus Jonušo muzikos mokykla), Martyna Milašiūtė (mokyt. J. Alūzienė, Palangos Stasio Vainiūno meno mokykla), Atėnė Načajūtė (mokyt. I. Žiliūtė-Antonovienė, A. Garsonaitė, Vilniaus Miuziklo mokykla), Ūla Poškutė (mokyt. E. Vakarinaitė-Zilnienė, Vilniaus Karoliniškių muzikos mokykla) ir Karina German (mokyt. S. Kudžmienė, Vilniaus B. Dvariono dešimtmetė muzikos mokykla).

 

Pirmoje dienos pusėje komisija ir klausytojai turėjo progą išgirsti klasikinio dainavimo kategorijos dalyvius. Šiemet jų buvo 34. Pats jauniausias konkurso dalyvis Mantas Valainis (mokyt. Asta Vajegienė), anksti kėlęsis ir atvykęs iš tolimos Rokiškio Rudolfo Lymano muzikos mokyklos, neliko nepastebėtas. Jis pelnė klasikinio dainavimo A grupės III vietą, kurią pasidalijo su Vilniaus Algirdo muzikos mokyklos atstove Lukrecija Šiaulyte (mokyt. N. Šiliūtė). Antrą vietą taip pat pasidalijo du dainininkai – Justas Jodzevičius (mokyt. G. Pintukaitė, Vilniaus Karoliniškių muzikos mokykla) ir Inesa Aghasaryan (mokyt. V. Stankevičienė, Kauno Miko Petrausko muzikos mokykla). O šioje kategorijoje visus labiausiai sužavėjo ir I vietą laimėjo Alicija Neporadnaja iš Vilniaus B. Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos (mokyt. R. Tallat-Kelpšaitė).

 

B grupėje komisija išskyrė taip pat penkis dalyvius: III vietą laimėjo Beatričė Parnarauskaitė (mokyt. G. Pintukaitė, Vilniaus Karoliniškių muzikos mokykla) ir Elžbieta Rosovska (mokyt. L. Komkienė, Vilniaus Naujosios Vilnios muzikos mokykla), II vietą pasidalijo Eva Ravluševič (mokyt. R. Tallat-Kelpšaitė, Vilniaus B. Dvariono dešimtmetė muzikos mokykla) ir Urtė Klebauskaitė (mokyt. J. A. Ušinskaitė, Pagirių meno mokykla), o geriausia pripažinta Greta Skodžiūtė (mokyt. R. Janutėnaitė, Vilniaus Karoliniškių muzikos mokykla).

 

Klausantis vyresniųjų (C ir D) grupių atlikėjų ypač džiugino dainininkų branda, jų noras ir pasirinkimas keliauti per gyvenimą su muzika. Žinoma, tikrai ne visi iš jų pasirinks profesionalaus dainininko kelią, bet tikrai aišku, kad šie jauni žmonės visą savo gyvenimą spinduliuos meilę ir pagarbą scenos menui, dainai ir muzikai.

C grupėje buvo pastebėtos trys dainininkės: III vietą pelnė Ugnė Glebauskaitė (mokyt. G. Virbickienė, Kauno A. Kačanausko muzikos mokykla), II vietą – Gabrielė Skarbauskaitė (mokyt. R. Janutėnaitė, Vilniaus Karoliniškių muzikos mokykla), I vietą – Julija Vaitoškaitė (mokyt. L. Domikaitė, Vilniaus B. Dvariono dešimtmetė muzikos mokykla).

 

D grupėje komisija apdovanojimus skyrė penkiems dalyviams: III vieta atiteko Valentinui Kovalevskiui (mokyt. J. A. Ušinskaitė, Pagirių meno mokykla) ir Salvijui Povilaičiui (mokyt. L. Domikaitė, Vilniaus B. Dvariono dešimtmetė muzikos mokykla), II vieta – Yelizavetai Izmalkovai (mokyt. A. Kiuraitė-Svilainienė, Vilniaus B. Jonušo muzikos mokykla) ir Kornelijai Kuckailytei (mokyt. J. A. Ušinskaitė, Pagirių meno mokykla), I vieta – Emiliui Korickiui (mokyt. R. Janutėnaitė, Vilniaus Karoliniškių muzikos mokykla).

 

Po pietų mokyklos salėje skambėjo populiarioji muzika ir džiazas. Šių žanrų kategorijoje sulaukėme tik 19 dalyvių. Tačiau tikrai buvo džiugu žiūrėti ir klausytis jaunųjų dainininkų, puikiai valdančių savo muzikos instrumentą – balsą, jau nuo mažų dienų besimokančių estradinio dainavimo paslapčių ir džiazo subtilybių.

 

Pačių jauniausių dalyvių A grupėje ypač išsiskyrė III vietos laimėtoja Liepa Grebliauskaitė (mokyt. E. Vakarinaitė-Zilnienė, Vilniaus Karoliniškių muzikos mokykla), II vietą pasidalijusios Samanta Kiškelytė (mokyt. L. Gaivenytė, Visagino Česlovo Sasnausko menų mokykla) ir Meida Stasiukaitytė (mokyt. I. Žiliūtė-Antonovienė, A. Garsonaitė, Vilniaus Miuziklo mokykla) ir I vietos nugalėtoja Ariana Žitkauskaitė (mokyt. R. Muckienė, Vilniaus Karoliniškių muzikos mokykla).

 

B grupėje komisijos dėmesio ir apdovanojimų sulaukė Aistė Vaivadaitė (III vieta, mokyt. R. Muckienė, Vilniaus Karoliniškių muzikos mokykla), Gabrielė Betha Metanza Beitnaraitė (II vieta, mokyt. J. Alūzienė, Palangos S. Vainiūno meno mokykla) ir ne tik komisiją, bet ir visą publiką sužavėjusi Atėnė Načajūtė (mokyt. I. Žiliūtė-Antonovienė, A. Garsonaitė, Vilniaus Miuziklo mokykla).

 

Nors C ir D grupėse dalyvių sulaukta mažai, tačiau kiekvienas dainininkas puikiai parodė savo muzikinius bei vokalinius sugebėjimus ir pristatė klausytojams labai įdomius pasirodymus. C grupėje prizines vietas laimėjo Gaja Gasparaitytė (III vieta, mokyt. E. Vakarinaitė-Zilnienė, Vilniaus Karoliniškių muzikos mokykla), Ūla Poškutė (II vieta, mokyt. E. Vakarinaitė-Zilnienė, Vilniaus Karoliniškių muzikos mokykla) ir Vilniaus B. Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos atstovė Saulė Komžaitė (I vieta, mokyt. S. Kudžmienė).

D grupė sulaukė tik trijų dalyvių, iš kurių apdovanoti buvo du: II vietą į Širvintų meno mokyklą išsivežė Tadas Imbrasas (mokyt. J. Jadzevičienė), o Vilniaus B. Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos mokinė Karina German, savo nuostabiu balsu užbūrusi visus konkurso klausytojus, pelnė I vietą.

 

Dėkojame puikiems jauniesiems dainininkams už nuostabią vokalinės muzikos šventę, laukiame visų sugrįžtant po dvejų metų.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.