Pasaulinės knygos dienos dekada

Rasa Litinskienė

Balandį Šakių „Varpo“ mokykloje buvo minima Pasaulinė knygos diena. Visą dekadą čia vyko daug renginių, kuriuose dalyvavo beveik visi mokyklos mokiniai ir mokytojai.

Mintį paminėti Pasaulinę knygos dieną paskatino „Erasmus+“ projektas „Asmenybės lavinimas per judriuosius žaidimus“. Šį trejų metų projektą mokykla pradėjo vykdyti nuo 2017 m. rugsėjo 1 d. Tai daugiašalis – septynių šalių – projektas, kuris skatina įvairias mokinių kūrybines veiklas. Projekte numatyta kasmet švęsti ir Knygos dieną, tad projekto koordinatorė mokytoja Daiva Mažeikienė iškėlė idėją šiai šventei skirti ne vieną dieną ir įtraukti į įvairias veiklas kuo daugiau mokinių ir mokytojų.

 

Stanislovo Grušio nuotraukos

Visą savaitę 1–6 klasių mokiniai su technologijų mokytoja Vilma Frančiakiene ir dailės mokytoja Lina Smilgiuviene iš senų knygų kūrė erdvinę skulptūrą. Per kūrybinį procesą idėja keitėsi, kol įgavo savo pavidalą – knygų namą su jame gyvenančiais popieriniais žmogeliukais.

Lietuvių kalbos mokytojos su 5–6 klasių mokiniais rašė esė „Kas man yra knyga“. Rašiniai suguls atskirų klasių grupių knygelėse, kurias mokyklos bibliotekoje galės skaityti visi bendruomenės nariai.

 

7–10 klasių mokiniai su lietuvių kalbos mokytojomis, o bibliotekos darbuotojos – su pailgintos dienos grupės mokiniais rengė knygų skaitymus netradicinėse erdvėse: mokyklos bibliotekoje, Šakių Juozo Lingio parke, kuriame mokiniams ypač patiko. Kaip jie patys sakė, apsupti gamtos, būdami gryname ore, į knygų skaitymą pažvelgė kitomis akimis, aplinka padėjo labiau susikaupti, todėl tokių pamokų pageidavo ir ateityje.

3–4 klasių mokiniai rengė knygeles su tekstais „Kas man yra knyga“ ir kartu su 1–2 bei 5–6 klasių mokiniais iš senų knygų kūrė erdvinius objektus, kurie eksponuojami mokyklos Žiemos sode.

Vido Venslovaičio nuotraukos

Vienu svarbiausių šventės akcentų tapo Evelinos Daciūtės knyga „Laimė yra lapė“. Turbūt neatsitiktinai, nes ši knygelė buvo išrinkta gražiausia 2016 m. knyga vaikams bei jaunimui ir 2017-ųjų Metų knyga vaikams. Ją skaitė ir analizavo 1–2 klasių mokiniai: ruošė klausimus knygų autorei prie būsimą susitikimą, piešė tema „Kas yra laimė“ ir eksponavo savo darbus klasėse, o geriausius – mokyklos bibliotekoje.

Kryptingo meninio ugdymo klasė su teatro mokytoja Vilija Meškaitiene pagal knygą ruošė meninę kompoziciją. Vieną įspūdingiausių darbų parengė mokytoja Jūratė Daniliauskienė su 1b klase. Jiems padėjo skulptorius Kęstutis Dovydaitis. Buvo sukurta žmogaus dydžio lapės skulptūra. Skulptorius lapės karkasą padarė iš metalo, kūną – iš statybinių putų. Lapės kojoms panaudotos seno mokyklinio suolo kojos. Skulptūra buvo gaminama net pusantros savaitės. Atliekant baigiamuosius darbus dalyvavo ir mokinių tėvai: jie kartu su mokiniais spalvino lapę.

 

Balandžio 23 d. į mokyklą atvyko knygos „Laimė yra lapė“ autorė Evelina Daciūtė. Ji buvo maloniai nustebusi, kiek gražių darbų, kuriuos įkvėpė jos knyga, buvo padaryta. Na, o pamačiusi lapės skulptūrą nesulaikė susijaudinimo ašarų. Per visą susitikimą su autore vyravo jauki ir šilta atmosfera, mokiniai nuoširdžiai bendravo su rašytoja, uždavinėjo klausimus, drąsiai reiškė savo mintis, samprotavo, kas jiems yra laimė.

 

Šventė baigėsi balandžio 26 d. susitikimu su rašytoju Virgiu Šidlausku Šakių viešojoje bibliotekoje. Trečių klasių mokiniai su mokytojomis klausėsi pasakojimo apie knygą „Ulfas ir stebuklinga barzda“. Rašytojui grojant gitara, visi kartu dainavo daineles, paskui autorius mokė vaikus piešti knygos veikėjus. Mokiniai buvo patenkinti, kad galėjo užsiimti įvairiomis veiklomis su rašytoju. Susitikimo pabaigoje vaikai apibėrė svečią klausimais, bet ne į visus gavo atsakymus. Rašytojas taip paskatino vaikus perskaityti savo knygelę ir patiems surasti kai kuriuos atsakymus.

 

Knyga žmogų lydi visą gyvenimą. Deja, šiame technologijų amžiuje skaitančiųjų ratas vis mažėja. Šis mokyklos renginys – noras paskatinti mokinius dažniau paimti į rankas knygą ir pasinerti į nuotykių pilną pasaulį, mąstyti ir spręsti gyvenimiškas problemas.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.