Pasaulinę autizmo supratimo dieną – pasiruošti kelionei padedanti iniciatyva

Balandžio 2-ąją minima Pasaulinė autizmo supratimo diena. Šia proga Lietuvos oro uostai ragina keleivius ir jų artimuosius naudotis nemokamomis pagalbos neįgaliesiems oro uostuose paslaugomis, apie kurias daugelis nežino. Taip pat pristatoma speciali mokomoji vaizdo priemonė, padedanti autizmo spektro sutrikimų turintiems vaikams ir jų šeimoms pasiruošti kelionei lėktuvu. Projektas paruoštas bendradarbiaujant su Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“.

 

„Suprantame, kad kelionė lėktuvu ir iki to pereinamas procesas autizmo spektro sutrikimų turinčiam vaikui gali tapti dideliu išbandymu, todėl, dirbdami drauge su šios srities specialistais, norime palengvinti situaciją – pristatyti mokomąją vaizdo priemonę, skirtą pasirengti planuojamai kelionei lėktuvu. Rengiame mokymus, suteikiančius oro uosto darbuotojams daugiau žinių, kaip padėti negalią turintiems žmonėms, svarbu atsižvelgti ir į tai, kad kai kurios negalios yra „nematomos“ ir jas turintiems žmonėms visų pirma reikia geresnio aplinkinių supratimo bei pagalbos“, – teigia Lietuvos oro uostų Keleivių patirties skyriaus vadovė Rasa Petraitienė.

 

„Youtube“ vaizdo įrašų portale ir oro uostų svetainėse paskelbtą informacinį vaizdo įrašą patariama žiūrėti dar namuose. Jame vaikui paaiškinama, kas lauks oro uoste ir kokia bus viso proceso pradžia ir pabaiga. Tokie vaizdo įrašai angliškai vadinami „video modeling“ – jie naudojami ne vien paruošti autizmo spektro sutrikimų turinčius vaikus stresinėms situacijoms, bet ir edukaciniais tikslais.

„Lietaus vaikų“ vadovė Lina Sasnauskienė pastebi, kad kol kas Lietuvoje stinga iniciatyvų padėti autizmo spektro sutrikimų (ASS) turintiems vaikams. Oro uostai – bene pirmoji institucija, paruošusi šiam klausimui specialų vaizdo įrašą.

 

Autizmo spektro sutrikimų turintiems vaikams sukurtas specialus vaizdo įrašas – dalis Lietuvos oro uostų socialinės iniciatyvos užtikrinti, kad specialių poreikių turintys keleiviai galėtų patogiai atvykti į oro uostą ir naudotis jo paslaugomis. Šiuo tikslu į Vilniaus, Kauno ir Palangos oro uostus keleivius veža ir Maltos ordino pagalbos tarnybos paslauga „Važiuojam“ bei Nacionalinio socialinės integracijos instituto teikiama paslauga „Socialinis taksi“, dalis viešojo transporto taip pat pritaikyti judėjimo negalią turintiems žmonėms.

Atvykę į bet kurį Lietuvos oro uostą ribotos judėsenos ir negalią (taip pat ir nematomą, kaip ASS) turintys asmenys gali išsikviesti pagalbą – Vilniuje tam specialūs mygtukai įrengti prie išvykimo terminalo, autobusų stotelėje ir centrinėje automobilių stovėjimo aikštelėje, taip pat apie pagalbos poreikius keleiviai gali pranešti registracijos darbuotojams. Specialiųjų poreikių keleiviams pagalba oro uostuose teikiama nemokamai.

 

Jei norite palengvinti ASS turinčių vaikų kelionę, „Lietaus vaikų“ vadovė Lina Sasnauskienė išskiria kelis esminius patarimus, kurių derėtų nepamiršti.

Jeigu stebite situaciją iš šalies, nekomentuokite ir pasistenkite neapsunkinti situacijos garsiai ar žvilgsniais teisdami, nes nuo to sunkiau tiek tėvams, tiek pačiam vaikui. Jei matote, kad situacija labai sudėtinga, galite paklausti, ar tėvams nereikia pagalbos. Galbūt vaikas staiga pabėgo ir mama turi palikusi daiktus arba kitą atžalą vytis – jūs galėtumėte pasaugoti daiktus. Galbūt mamai iškrito visi daiktai, o kaip tik tuo metu vaiką reikia apkabinti, nes jis gali save sužaloti – padėkite juos surinkti.

Jeigu esate vaiko su ASS tėvai, apgalvokite kelionę iš anksto ir pasistenkite užbėgti už akių probleminėms situacijoms. Jei vaikas jautrus garsui ir šviesoms, pasirūpinkite ausinėmis ir akiniais, planuokite pasitraukimą į ramesnę zoną. Nuo nerimo padės vizualiniai tvarkaraščiai – vaikas iš anksto žinos įvykių seką. Kai kuriems vaikams labai sunku ilgai laukti – pasiruoškite mėgstamą knygą, planšetinį kompiuterį, dėlionę ir „slaptą ginklą“ – saldainį ar mėgstamą gėrimą.

 

Mokomąją vaizdo priemonę galite rasti čia.

 

Daugiau informacijos teikia Marius Zelenius, Lietuvos oro uostų komunikacijos vadovas

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.