Partizanų takais Punios šile

Rokas Urbonavičius
,
Putinų g-jos IId kl. jaunasis šaulys

Lietuvos šaulių sąjunga yra valstybės remiama sukarinta visuomeninė, unikali, analogų neturinti organizacija, vienijanti valstybės gynybai ir gyvenimui neabejingus asmenis. Kiekvienais metais į jos veiklą įsitraukia vis daugiau žmonių. Smagu išgirsti, kad vis daugiau jaunų žmonių įsitraukia į Šaulių sąjungą – jie turi prasmingų minčių ir noro aktyviai dalyvauti Šaulių sąjungos veiklose ir projektuose.

 

Taip nutiko ir 2012 m., kai jie išreiškė norą dalyvauti respublikiniame konkurse „Pažink laisvę“. Pagrindinis dalyvavimo tikslas buvo padaryti Alytaus rajono Punios šilo bunkerio maketą. Jaunieji šauliai informacijos ieškojo vadovėliuose, interneto platformose, bet didžiausiu informacijos bagažu pasidalijo buvę partizanai, kurie neliko abejingi jaunųjų šaulių pagalbos šauksmui. Sulaikę kvėpavimą šauliai klausėsi partizanų istorijos. Bunkeriai dažniausiai buvo rengiami miškuose ir laukuose. Iš pradžių jie buvo maži, skirti laikinam prieglobsčiui, į juos reikėdavo šliaužte įšliaužti. Kartais tokios slėptuvės primindavo kapo duobę. Jei pavykdavo iškasti didesnį bunkerį, pro jo lubas bėgdavo vanduo. Karšto maisto partizanai gaudavo retai. Buvo laikas, kai visai neturėjo ko valgyti. Neduok Dieve, kas susirgdavo – ne vienas mirė. Nebuvo galimybės net palaidoti. Slapstydamiesi partizanai labai ilgėjosi įprasto gyvenimo, namiškių.

 

Pasibaigus vienam projektui, jaunieji šauliai mąstė apie kitą. 2017 m. prasidėjo naujas projektas, kurio tikslas – pastatyti Punios kraštovaizdžio draustinyje kryžių partizanams, jų kovoms atminti. Bet kaip tai padaryti, kai esi gimnazijos mokinys? Kai turi tik medį, iš kurio galima išdrožti kryžių…

Čia pagalbos ranką ištiesė Vaidas Sakalauskas, Alytaus Putinų gimnazijos technologijų mokytojas. Padedant mokytojui Vaidui, buvo susisiekta su medžio drožėju, skulptoriumi daugiškiu Robertu Ožalinsku – žmogumi, kuris išdrožė ne vieną nuostabų kryžių, sukūrė įsimintinų meno kūrinių. Jis paaiškino, parodė, kaip turėtų atrodyti kryžius ir jaunieji gimnazijos šauliai kibo į darbą. Vaidas Sakalauskas su savo mokiniais išdrožė kryžių partizanams (Dainavos apygardos vadui Dominykui Jėčiui-Ąžuoliui, štabo nariams: Vaclovui Kavaliauskui-Juodvarniui, Mykolui Petrauskui-Arui, Jonui Pilinskui-Krūmui ir kitiems) atminti. Kryžius buvo pastatytas Punios šile, netoli bunkerio, ir pašventintas.

2016–2017 m. jaunieji Putinų gimnazijos šauliai kartu su Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgomis (KASP) ir Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų batalionu bendromis pastangomis atstatė Punios šile esantį bunkerį. Kiekvienais metais jis yra tvarkomas, prižiūrima aplinka. Jaunieji šauliai stengiasi, kad bunkeris išliktų kuo ilgiau.

 

2019–2020 m. Putinų gimnazijos jaunųjų šaulių klasių vadovas Gintaras Kličius su savo auklėtiniais įgyvendino dar vieną sumanymą. Kovo 11-osios proga pagamino ir Punios šile pastatė keturis suoliukus. Paskutinį savo projektą „Praeities stiprybė – dabarčiai“ jaunieji šauliai taip pat filmavo šiame šile. Šaulių klasių atstovai sudarė komandą ir dalyvavo nacionaliniame mokinių konkurse „Praeities stiprybė – dabarčiai“. Konkursą organizavo jungtinė Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamento prie Krašto apsaugos ministerijos ir Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto komanda.

 

Konkurso šūkio „Pažink Laisvę!“ lydimi šauliai atskleidė savo filmuko idėją, kuria pasidalijo Gabija Karnilaitė: „Mūsų tikslas buvo prisiminti protėvius šaulius, visą nueitą kelią iki dabar, jų troškimą turėti nenugalimą laisvę bei priminti jų pagrindinį troškimą – mylėti Tėvynę taip, kaip ją mylėjo jie. Ta vieta nebuvo pasirinkta tik dėl to, kad yra visiems gerai žinoma… Ją rinkomės, nes mus traukte traukė, ji turi stiprią energiją, kuri iš tiesų padėjo kuriant šį filmuką“.

 

Smagu žinoti, kad mūsų jaunieji šauliai nepamiršta tautos vertybių ir dar prisimena savo praeitį. Mylėkime tėvynę taip, kaip ją mylėjo mūsų protėviai.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.

Vienas komentaras