Paroda „Studijos“: visi atsakymai po vienu stogu

Dovilė Šileikytė
,
„Švietimo naujienų“ korespondentė

Internete, kur dažniausiai ieškome informacijos, galima rasti atsakymus į daugybę klausimų, bet jei jie susiję su studijų ir profesijos pasirinkimu, geriausiai į tokius klausimus atsakyti gali tik pats žmogus. „Internetas studijų programos neišrinks“ – toks šūkis šiemet kviečia į vasario 6 d. Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ prasidėjusią tradicinę tarptautinę mokymosi, studijų ir karjeros planavimo parodą „Studijos 2020“. Renginys skirtas ne tik vyresniųjų klasių mokiniams ir abiturientams, bet ir visiems, kurie domisi studijų ir karjeros galimybėmis. Šių metų parodos naujovė – pirmą kartą vienoje iš salių pristatomos mokymosi visą gyvenimą idėjos.

 

LR Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis renginio atidaryme pabrėžė, kad ketinantiems studijuoti svarbu turėti pasirinkimo galimybę, mokėti kritiškai vertinti: „Tai – savotiška mokymo įstaigų konkurencija, bet jos nereikia bijoti. Svarbiausia – suteikti galimybę jaunam žmogui pačiam nuspręsti, kokį kelią pasirinkti. Mokiniams linkiu pasirinkti patiems, nežiūrėti į „madas“, perspektyvas, tėvų nuomonę (dažnai jie nori, kad vaikai įkūnytų jų neišsipildžiusias svajones). Jeigu pagalvosite: „Tai ne mano kelias“ – tai irgi bus patirtis. Kalbėdamas apie aukštąsias mokyklas S. Skvernelis teigė, jog šios turėtų ieškoti savo stipriųjų pusių, kurias galėtų pademonstruoti. Be to, niekas neturi teisės sakyti, kad vieni universitetai ir kolegijos yra geresni ar blogesni už kitus – visi turi teisę egzistuoti, jei duoda pridėtinės vertės mokiniui, studentui, valstybei.

Švietimo, mokslo ir sporto ministrui Algirdui Monkevičiui prieš 18 metų teko atidaryti pirmąją studijų parodą: „Esu liudininkas to, kaip ši paroda keitėsi, tobulėjo, su kokiais iššūkiais susidūrė. Pripažįstu, kad yra svarbu visiems turėti galimybę susitikti – mokiniams, mokytojams ir aukštųjų mokyklų atstovams. Tai reikalinga mūsų valstybei, nes kiekvieno žmogaus galimybės yra beribės. Aukštosios mokyklos padeda žmogui pasirinkti kelią, kuriuo jį veda protas, širdis ir talentai, kartu žinant, kokios profesijos reikalingos šaliai, Europai, pasauliui.“ Ministras kalbėjo, kad su Lietuvos moksleivių sąjunga nuolat diskutuoja, kaip būtų galima tobulinti švietimo sistemą: sąlygas, finansinius aspektus ir kt. Šiemet valstybės finansuojamų vietų bus visose studijų programose, reikalavimai norintiems studijuoti abiturientams iš esmės nesikeičia, tik pasitarus su universitetais, kolegijomis, mokiniais, studentais ir kitais partneriais yra šiek tiek supaprastinti. Taip pat siūloma skirti didesnes stipendijas studentams, pasirinkusiems pedagogikos studijas. „Rinkitės drąsiai, linkiu sėkmės pasirinktame kelyje“, – šiuo linkėjimu sveikinimo kalbą baigė ministras.

 

„Mokykloje svarbu ne tik matematika, kalbos, geografija ir kiti dalykai, bet ir ugdymas karjerai, profesinis orientavimas – tam, kad įgytas žinias vėliau galėtume pritaikyti ir toliau ugdyti. Todėl šiandien svarbu klausti, ieškoti atsakymų, nebijoti klysti ir kurti savo ateitį. Tai priklauso ne nuo tėvų, mokyklos, kitų aplinkybių – tik nuo mokinio motyvacijos kurti gyvenimą, planuoti ir stengtis“, – įsitikinusi Lietuvos moksleivių sąjungos prezidentė Sara Aškinytė, linkėjusi abiturientams, kad jų ateities pasirinkimai būtų naudingi ir džiaugsmingi ne tik jiems, bet ir visai valstybei.

 

Parodoje savo siūlomas studijų programas ir kursus pristato Lietuvos universitetai ir kolegijos, profesinio mokymo įstaigos, tarptautinės studijų programos, kalbų kursai, įvairios organizacijos ir įstaigos, siūlančios neformaliojo švietimo užsiėmimus, kuruojančios savanorystės programas, skatinančios jaunimo verslumą, padedančios planuoti karjerą ir pan. Kol mokiniai domisi mokymosi ir karjeros galimybėmis, juos atlydėjusių pedagogų laukia erdvė „Mokytojų kambarys“, kur vyksta įvairūs susitikimai ir diskusijos.

 

Parodoje lankytojams siūloma daugiau nei 100 renginių, vyksta profesinio meistriškumo konkursai. Kadangi vis daugiau žmonių keičia profesiją, studijuoja ne tik baigę mokyklą, bet ir sulaukę brandaus amžiaus, darbo rinkai trūksta kvalifikuotos darbo jėgos, viena iš parodos temų yra „Mokymasis visą gyvenimą“.

 

Vasario 7 d. 11.00–11.45 Konferencijų salėje 5.1 Švietimo, mokslo ir sporto ministerija organizuoja abiturientams skirtą diskusiją „Studijos Lietuvoje: viskas, ką reikia žinoti“, kurioje bus aptariamas priėmimas į aukštąsias mokyklas, studijų kokybė, brandos egzaminai, profesijos pasirinkimas ir perspektyvos – visa tai, kas aktualu baigiantiems mokyklą ir jų mokytojams bei tėvams. Diskusijoje dalyvaus Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos, Studijų kokybės vertinimo centro, Valstybinio studijų fondo, Nacionalinės švietimo agentūros, Švietimo mainų paramos fondo, Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos bendrajam priėmimui organizuoti (LAMA BPO), Vyriausybės strateginės analizės centro ir Lietuvos studentų sąjungos atstovai. Į kylančius klausimus Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos stende atsakyti galės karjeros konsultantai, LAMA BPO, Valstybinio studijų fondo, Švietimo mainų paramos fondo, Nacionalinės švietimo agentūros, Studijų kokybės vertinimo centro atstovai.

 

Parodoje kasmet apsilanko iki 30 tūkst. 9–12 klasių mokinių, pedagogų, tėvų iš visos Lietuvos. Remiantis statistikos duomenimis, apie 50 proc. mokinių atvyksta iš Lietuvos mažesnių miestų ir regionų.

Nepraleiskite progos surasti atsakymų į savo klausimus, nes mokytis, augti profesinėje srityje, keistis bei tobulėti niekuomet nėra per vėlu!

 

Renatos Česnavičienės nuotraukos

Daugiau parodos akimirkų rasite nuotraukų galerijoje.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.