Paminėtas Juliaus Janonio gimnazijos muziejaus penkiasdešimties metų jubiliejus

Andrius Kvedaras
,
Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos istorijos Jono Krivicko muziejaus vadovas

Vasario 6 d. buvo paminėtas Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos istorijos Jono Krivicko muziejaus 50 metų jubiliejus. Prisiminti laikus, kaip prieš pusšimtį metų muziejus kūrėsi tuometinėje Juliaus Janonio vidurinėje mokykloje, rinkosi aktyvūs to meto mokyklos kraštotyrininkai, buvę ir esami mokytojai, kiti svečiai, kolegos iš Šiaulių „Aušros“ muziejaus, Bazilionų mokyklos-daugiafunkcio centro.

Pradžioje rinko medžiagą apie Julių Janonį

 

Oficiali muziejaus įkūrimo data – 1970 m. sausio 17-oji. Tuometinio mokyklos direktoriaus Vlado Kazlausko įsakymu antrajame senojo pastato aukšte, specialiai atitvertoje patalpoje, pirmą kartą mokyklos bendruomenei ir svečiams buvo išeksponuota ne per vieną dešimtmetį sukaupta mokyklos istorija.

Tačiau iš tiesų muziejaus ištakos siekia dar senesnius laikus. Pradžia galėtų būti 1954-ieji, kuomet imta kaupti medžiagą apie poetą Julių Janonį: rinkti amžininkų prisiminimai, nuotraukos, archyviniai dokumentai, jų kopijos.

Savo prisiminimais su susirinkusiais į muziejaus jubiliejų dalijosi buvusi geografijos mokytoja Teresė Lukošienė. 1965 m. mokykloje pradėjusi dirbti mokytoja, tuomet dar vadovavo pionierių organizacijai. Mokytoja puikiai prisiminė, kaip buvo renkama informacija: mokiniai važinėjo po Lietuvą, užrašinėjo amžininkų atsiminimus, perfotografavo archyvinius dokumentus. Taip savaime kartu buvo kaupiama ir gimnazijos istorija. Renginio metu tylos minute buvo pagerbtas neseniai Amžinybėn išėjusio buvusio mokyklos direktoriaus V. Kazlausko atminimas.

Minėjime dalyvavo buvusios pedagogės: muzikos mokytoja O. Mikolaitienė, buvusi mokyklos direktorė A. Stulpinienė,
lietuvių kalbos mokytoja M. Sirutavičienė, pradinių klasių mokytoja D. Juchnevičienė ir geografijos mokytoja T. Lukošienė

Muziejaus siela – mokytojas Jonas Krivickas

 

Svarbiausia asmenybė, kurios nuoširdžiu darbu ir rūpesčiu gimnazijos muziejus buvo nuolatos turtinamas ir puoselėjamas – 1967 m. mokykloje pradėjęs dirbti lietuvių kalbos mokytojas Jonas Krivickas. Mokytojas, galima sakyti, gyveno muziejuje: vienas ir su savo talkininkais po trupinėlį rinko viską, kas nors kiek buvo susiję su poetu Juliumi Janoniu ir pačia mokykla. Jo kruopštumas, atsakingumas, atsidavimas kraštotyrinei veiklai neliko nepastebėta – buvo paskirtas muziejaus vadovu. Šį laikotarpį daugelis tada dirbusiųjų prisimena kaip muziejaus suklestėjimo metus: čia nuolatos lankėsi įvairios ekskursijos, užsukdavo buvę mokiniai, vyko pamokos, įvairūs renginiai. Juliaus Janonio gimnazijos muziejus tapo žinomas Lietuvoje: 1983 m. muziejui paskirtas I laipsnio diplomas ir respublikinis pereinamasis prizas, 1987 m. suteiktas Liaudies muziejaus vardas. 1998 m. respublikinėje mokyklų muziejų apžiūroje gimnazijos muziejui, kaip vienam iš geriausių, įteiktas porcelianinis varpelis su Švietimo ministerijos įrašu.

 

Susirinkusieji renginio dalyviai ekrane išgirdo ilgamečio muziejaus vadovo Jono Krivicko balsą. Buvo pademonstruotas įrašas iš muziejaus archyvų su J. Krivicku ir jo pasakojimu apie senąją muziejaus ekspoziciją.

 

Mokyklos istorija rašoma kasdien

 

Didžiausias muziejaus turtas – per 50 metų sukaupta medžiaga apie gimnaziją, joje besimokiusius ne tik keturis Lietuvos Nepriklausomybės akto signatarus, bet ir kitus žymius žmones, buvusius gimnazijos mokinius.

 

Tai – nuotraukos, vinjetės, kiti dokumentai, knygos, vadovėliai. Seniausias muziejuje saugomas vaizdas – 1870 m. Šiaulių vyrų gimnazijos mokinių grupinė nuotrauka. Seniausia fonduose saugoma knyga – 1815 metų.

Pasitikdamas Valstybės šimtmetį 2018 m. muziejus parengė kilnojamąją parodą „Šiaulių gimnazijos auklėtiniai – Vasario 16-osios Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarai“, išleido fotografijų albumą „Šiaulių berniukų gimnazija (XIX a. II p. – XX a. I p.)“.

 

Mokyklos istorija rašoma ir šiandien. Gimnazijos laimėjimai, įvykiai, renginiai kasmet sugula į gimnazijos metraštį. Tokie metraščiai yra vedami nuo 1851 metų. Kita vertus, muziejus – ne tik eksponatų saugojimo vieta: jis kasdien atviras mokiniams ir mokytojams, gimnazijos svečiams ir miesto bendruomenei.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.