Padėkos raštas – ar gabūs mokiniai nenusipelno daugiau?

Ar valstybė ir žiniasklaida skiria pakankamą dėmesį gabiems, olimpiadose ir tarptautiniuose konkursuose dalyvaujantiems mokiniams, su jais dirbantiems mokytojams ir dėstytojams?

 

Antradienį LRT radijo laidoje apie tai kalbėjo Lietuvos verslininkas ir visuomenės veikėjas, pirmųjų ministipendijų tarptautinių olimpiadų dalyviams steigėjas dr. Vladas Lašas ir Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro (LMNŠC) Gabių ir talentingų vaikų ugdymo skyriaus metodininkė Liliana Rukienė. Telefonu savo patirtimi ir mintimis dalijosi ir du 2017 m. tarptautinių olimpiadų prizininkai: 14-osios tarptautinės geografijos olimpiados, vykusios Serbijoje, sidabro medalio ir 48-osios tarptautinės fizikos olimpiados, vykusios Indonezijoje, bronzos medalio laimėtojas Gilbertas Umbražūnas ir 28-osios tarptautinės biologijos olimpiados, vykusios Jungtinėje Karalystėje, sidabro medalio laimėtojas Rokas Petrėnas (laidos įrašas – https://www.facebook.com/rytogarsai/videos/1786248251415065/).

 

Kasmet metų pabaigoje tarptautinių olimpiadų ir konkursų dalyviai, juos rengę mokytojai ir komandų vadovai būna pagerbiami specialiai jiems organizuotoje šventėje. Tokios šventės rengiamos jau nuo 1990 m., kai pirmą kartą Tarptautinėje fizikos olimpiadoje dalyvavo nepriklausomos Lietuvos komanda. 2017 m. Lietuvos mokiniai dalyvavo jau 22 tarptautinėse olimpiadose. Per 27 metus pagerbimo šventės vyko LR Vyriausybėje, LR Prezidentūroje, LR Seime, o dvejus pastaruosius metus jos rengiamos Valdovų rūmuose.

 

Šiais metais šventėje dalyvavę mokiniai, juos rengę mokytojai, komandų vadovai ir rėmėjai buvo apdovanoti Vyriausybės padėkos raštais ir atminimo dovanomis. Mokiniai, dalyvavę šalies ir tarptautinėse olimpiadose, gauna papildomų balų stojant į aukštąsias mokyklas. Bet ar to pakanka?

Per šventę daugybės aplodismentų sulaukė olimpiadininko G. Umbražūno kalba. Jo nuomone, tarptautinėse olimpiadose dalyvavę mokiniai pasigenda dėmesio savo šalyje. Tarptautinių olimpiadų dalyviai, iškovoję prizines vietas Australijoje, Argentinoje, Indijoje, Pietų Amerikoje, Europoje ir kitur vykstančiuose tarptautiniuose renginiuose, Lietuvoje lieka mažai pastebėti. Štai kitos valstybės tarptautinių olimpiadų, konkursų laimėtojams įsteigia piniginius prizus ir siūlo stipendijas universitetuose.

Gilbertas Umbražūnas

Galvodamas apie tarptautinę premijų praktiką ir šventėje mokiniams atstovavusio G. Umbražūno kalbą, kuriai salėje buvo pritarta gausiomis ovacijomis, dr. V. Lašas pasiūlė ministipendijas. Pirmojo prizinio fondo dydis buvo 3000 eurų, o kad gautų šią stipendiją, mokiniai turėjo parašyti motyvacinį laišką. 2017 m. iš 89 tarptautinėse olimpiadose dalyvavusių mokinių, laiškus parašė 19. Jų motyvacinius laiškus vertino pats dr. V. Lašas, LMNŠC Gabių ir talentingų vaikų ugdymo skyriaus vedėjas dr. Gediminas Beresnevičius ir metodininkė L. Rukienė. Mokiniai rašė apie savo svajones ir tikslus. Kai kurie planavo stipendiją išleisti studijoms, kai kurie – keliauti, dalis – nusipirkti knygų ar kompiuterį, o buvo ir tokių, kurie norėtų išleisti knygą ar žinyną. Ministipendijos buvo paskirtos visiems 19 mokinių. 11 stipendijų po 200 eurų paskirtos Ignui Šakuro, Gilbertui Umbražūnui, Vaivai Pilkauskaitei, Mariam Varoneckaitei, Vincui Vosyliui, Eglei Račkaitytei, Monikai Gornostajūtei, Gediminui Lelešiui, Paulinai Erichsmeier, Eglei Sviderskytei ir Tautvydui Jasiūnui. 8 ministipendijos po 100 eurų atiteko: Annai Golovkinai, Kristijonui Samuoliui, Simonui Melaikai, Giedrei Žulpaitei, Rokui Petrėnui, Modestui Matusevičiui, Kiprui Tallat-Kelpšai ir Monikai Šukytei.

 

Ar ministipendijų paskyrimas ir diskusija radijo laidoje, skirta Lietuvos gabiausiems mokiniams, kurie jau dabar kuria Lietuvos ateitį, yra gerųjų pokyčių pradžia? Juk tam, kad būtume išgirsti, turime išdrįsti kalbėti, rašyti, diskutuoti ir ieškoti gerųjų patirčių, bendradarbiavimo.

Išties turime kuo didžiuotis: 2017-aisiais į Lietuvą mokiniai parsivežė 40 medalių (6 aukso, 13 sidabro, 21 bronzos), tris specialiuosius prizus, du komandinius sidabro medalius, 6 pagyrimo raštus. Lietuvos mokiniai du kartus yra iškovoję pirmąją vietą: dabar jau mokslininko kelią pasirinkęs Povilas Kavaliauskas 2011 m. ES jaunųjų mokslininkų konkurse, vykusiame Suomijoje, ir Motiejus Valiūnas 2012 m. tarptautinėje astronomijos ir astrofizikos olimpiadoje, vykusioje Brazilijoje, tapo absoliučiais nugalėtojais.

 

Tarptautinės olimpiados organizuojamos ir Lietuvoje. Visai neseniai sėkmingai surengta Tarptautinė filosofijos, Tarptautinė astronomijos, Baltijos šalių matematikos, chemijos, vokiečių kalbos ir kitos olimpiados.

2020 m. mūsų laukia dar vienas didelis iššūkis – surengti Lietuvoje 51-ąją Tarptautinę fizikos olimpiadą, kurioje dalyvauja beveik 100 valstybių atstovai.

 

LMNŠC Gabių ir talentingų vaikų ugdymo skyriaus inf.

 

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.