Okupacijų istorijos pateikimas mokyklose – su praeities iliustracijomis

Arūnas Mikalauskas
,
Klaipėdos r. Judrėnų Stepono Dariaus pagr. m-klos istorijos ir pilietiškumo pagrindų mokytojas

Pagėgių pašonėje esančiame miške pažymėtas buvęs Buchenvaldo koncentracijos stovyklos filialas „Oflager 53“. Mažosios Lietuvos enciklopedijos duomenimis, jis nacių įkurtas 1941 m. balandžio 15 d. Memorialinis stendas liudija, kad čia nuo fašistų kulkų, epidemijų, bado, šalčio, kankinimų žuvo daugiau kaip 10 tūkst. žmonių.

 

„Žmonės būkite budrūs“, – susimąstęs ant akmens užrašytus žodžius perskaito Vydmantų gimnazijos (Kretingos r.) istorijos mokytojas ekspertas Darius Petreikis ir tą pačią sekundę taria, kad tai tarpukario čekų antifašisto Julijaus Fučiko frazė. Ekskursijos vadovas Robertas Maziliauskas, Pagėgių Algimanto Mackaus gimnazijos istorijos mokytojas metodininkas, veda slogios vietovės perimetru, komentuoja įamžinimo fragmentus, tarp kitko tarsteli, kad ši atmintina vieta labai grybinga. Dar visai neseniai belaisviai žmonės čia valgė žolę, medžio žieves. Tai, kas buvo prieš daugiau nei 70 metų, šiandieniniams mokiniams atrodo sudėtinga, gili „senovė“. Kaip žinoma, paaiškinti, kuo gali tapti žmogus tam tikromis aplinkybėmis: auka, budeliu ar gelbėtoju, reikalingos iliustracijos, žinios apie elgsenas.

 

Balandžio 5 d. Pagėgių A. Mackaus gimnazija kartu su Tarptautine komisija nacių ir sovietinio okupacinio režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti organizavo seminarą mokytojams apie okupacijų istorijos pateikimą mokykloje. Minėtos institucijos direktoriaus pavaduotoja, švietimo programų koordinatorė Ingrida Vilkienė pristatė Komisijos veiklos kryptis, švietimo programas, kurios įgyvendinamos per seminarus, konferencijas, stažuotes užsienyje, inicijuojant istorinių atmintinų dienų minėjimus, projektines veiklas, metodines rekomendacijas. Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinio režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti siekis – dalytis tuo, ką turime. Į seminarą buvo pakviestas dr. Artūras Svarauskas iš Lietuvos istorijos instituto. Mokslininkas skaitė pranešimą tema „Lietuvos visuomenė krizės ir sovietinės okupacijos laikotarpiu 1939–1941 m.“. A. Svarauskas pristatė neseniai atrastą tuometinio SSRS užsienio reikalų komisaro Viačiaslavo Molotovo (tikroji pavardė Skriabinas) juodraštinį 1940-ųjų ultimatumo Lietuvai variantą. Jame ne trys, o penkiolika reikalavimų. Vienas jų – į Lietuvos vyriausybę įsileisti keturis SSRS patarėjus. Norint pabūti liūdno vaizdo riteriu klasėje, galima apsvarstyti analogišką didelės valstybės reikalavimą šiandien…

Turime galimybę imtis, rinktis, keisti…

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.

Komentarai (2)

  • Algis

    Norėtųsi platesnio aprašymo. Dabar tik užsiminta. O kokie tie 15 Molotovo reikalavimų. Kaip tuos šaltinius panaudoti su mokiniais ir pan. Kokius metodus taikyti? Tokios anotacijos tik supažindina su veikla, bet realios naudos mokytojams neduoda…

    • Arūnas

      Sveiki Algi,
      Smagu, jog skaitote, domitės reiškiate pastabas. Kaip jūs pastebėjote ši publikacija gali būti anotacija, nes detaliai aprašinėti 5 val. trukmės renginį , kažin ar tikslinga- tam galbūt ir vyksta tiesioginiai mokymai ir pasidalinimai. Tad publikacija daugiau apie galimybes, kryptis, naujai atrastus dalykus. Minėtų 15 Molotovo juodraštinio varianto reikalavimų tema , kiek sužinojau, ruošiama atskira mokslinė publikacija, kuri bus viešai paskelbta su paaiškinimais. Kaip okupacijų temas panaudoti mokyklose, pritaikyti šaltinius seminaro dalyviams tiesiogiai Tarptautinės komisijos parengtos ir išdalintos metodinės rekomendacijos, vaizdinės priemonės. Jums siūlau susisiekti su TK dir. pav. , švietimo programų koordinatore, kuri kaip ir mums , manau , atsiūs minėtus dalykus, įvairias prezentacijas apie istorinių įvykių, atmintinų dienų minėjimus, renginius, seminarus.
      Arūnas