Netradicinės mokomosios veiklos Molėtų gimnazijoje

Regina Mongirdienė, Irma Kiliuvienė, Valerija Mateikienė, Rimutė Andriukonienė

Šiuolaikinės mokyklos koncepcijoje pabrėžiamas mokymasis netradicinėse erdvėse. Molėtų gimnazistai ne kartą mokydamiesi įvairių dalykų palieka mokyklą, ją pakeičia į kitą ugdomąją vietą.

 

Gegužę Europoje minima „Natura 2000“ diena. „Natura 2000“ yra didžiausias pasaulyje saugomų teritorijų tinklas, siejamas su gamtos vertybių išsaugojimu Europos Sąjungos šalyse. Todėl šią dieną mūsų gimnazijos mokiniai prasmingai įsitraukė į edukacines-pažintines veiklas Labanoro regioniniame parke. Netradicines pamokas gimnazistams vedė parko ekologai Gintarė Grašytė ir Audrius Grinskis.

 

Jie supažindino su buveinių tipais ir požymiais, kaip aprašomos buveinės. Per netradicinę pamoką mokiniai, paskirstyti į grupeles, pagal pateiktus požymius turėjo įvertinti gautą teritoriją, ją aprašyti, apibūdinti ten augančias augalų rūšis. Dirbdami mokiniai susipažino ir su mokslininko darbo specifika, duomenų apdorojimu (tam reikia ir integruotų STEAM žinių).

Iš keturių gimnazistų vertintų vietovių tik viena atitiko buveinės požymius. Smagu, kad mokiniai pagilino sistematikos mokslo žinias ir suprato, kiek dar daug reikia išmokti. Per pamokas mokėmės atpažinti ir paukščius: tiek pasinaudodami optikos priemonėmis, tiek klausydami jų balsų.

Ši pamoka padės mokiniams suprasti, kad, mokantis atrasti saugomų teritorijų įspūdingus gamtos turtus, galima ir privalu siekti gamtos ir žmogaus gyvenimo darnos.

 

Gegužės 29 ir birželio 4 d. trisdešimt Molėtų gimnazijos III klasių mokinių, besimokančių chemijos, dalyvavo mūsų rajono įmonėse vykusiose strateginių tarpmokyklinių partnerysčių projekto „Inovatyvi karta“ (angl. „Innovative Generation“) veiklose, susijusiose su gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos, menų ir matematikos (angl. Science, Technology, Engineering, Arts, Mathematics, STEAM) ugdymu.

Birutės ir Giedriaus Prakapavičių ekologiniame ūkyje Ūtos kaime nustebino tai, kad galėjome stebėti visą procesą – nuo avių ir ožkų šėrimo, melžimo, priežiūros, pašarų ruošimo iki produktų – sūrių ir jogurtų – gaminimo. Mums buvo labai įdomu išgirsti, kokie biocheminiai procesai vyksta su piene esančiomis medžiagomis, kol jos pavirsta sūriu, kuo skiriasi įvairios sūrio rūšys, beje, sūrių ir paragavome. Domėjomės šeimos verslo pradžia: kaip kilo mintis iš miesto keltis į kaimą, mokytis visai naujų dalykų… Tačiau viską atperka pagamintas ekologiškas gaminys – tada tikrai žinai, ką valgai.

 

Sintetiniai plastikai – tai tema, apie kurią dabar plačiai diskutuojama ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje. Nors dažniau tenka girdėti apie sintetinių plastikų daromą žalą aplinkai, bet be jų negalima įsivaizduoti šiuolaikinio gyvenimo. Gegužės mėnesį apie plastikus mokėmės mokykloje, o dabar, apsilankę plastikinių produktų įmonėje UAB „Hoda“ Verbiškėse, turėjome progą pamatyti, kaip iš įvairių plastikų žaliavų atsiranda plastikiniai gaminiai ar detalės. Galėjome ne tik paliesti visokias žaliavų rūšis, bet ir stebėti, kaip kompiuterizuotose staklėse liejami gaminiai, kaip jie toliau tikrinami, pakuojami ir keliauja pas užsakovus į tokias žinomas įmones kaip „Electrolux“, „BabyDan“, „Snaigė“ ir kt. UAB „Hoda“ tikrai didelė įmonė, bet cechuose tvarkinga, stovi dėžės antriniam atliekų panaudojimui, brokuoti dirbiniai sumalami ir vėl naudojami. „Pasimatavome“ ir kai kurias profesijas – kadangi mūsų grupelę sudarė daugiau merginų, tai inžinierių, staklių derintojų profesijos neatrodė labai romantiškos ir viliojančios.

Aplankę du objektus, galime didžiuotis, kad ir mūsų rajone yra įmonių, dirbančių su šiuolaikiška įranga, besirūpinančių savo darbuotojais, aplinka ir gaminančių paklausią produkciją. Esame dėkingi, kad įmonių vadovai noriai priima mokinių ekskursijas ir parodo, jog įmanoma dirbti ar kurti verslą savo šalyje.

 

Birželio 5 d. I–III mokinių grupė drauge su mokytojomis Loreta Valbasaite ir Laima Guobiene turėjo neeilinę galimybę iš arčiau susipažinti su aviacija dalyvaudami edukacinėje pamokoje Vilniaus Gedimino technikos universiteto Antano Gustaičio aviacijos institute. Universiteto prodekanas dr. Darius Rudinskas skaitė paskaitą apie lėktuvus, dronus, jų savybes. Gimnazistai kartu su dėstytoju aiškinosi, kodėl lėktuvai gali skristi, nagrinėjo elementarią lėktuvo sandarą, pagrindinius skrydžiui reikalingus komponentus, išgirdo įvairiausių faktų, drąsiai klausė dėstytojo, sužinojo atsakymus į rūpimus klausimus ir apžiūrėjo keletą lėktuvų aviacijos instituto angare. Mokiniai sužinojo daug naujų faktų apie aviaciją, jos sąsajas su fizika, inžinerija.

 

Vėliau vyko praktinė su STEAM susijusi veikla, per kurią mokiniai patys sukonstravo bepiločio lėktuvo modelį iš putplasčio detalių, varžtų ir medinių smeigtukų. Veiklos pabaigoje sukonstruotus orlaivius išbandė lauke. Per šią edukacinę veiklą mokiniai iš naujo atrado gamtos mokslus, technologijas, inžineriją, lavino kūrybiškumą, techninę kūrybą ir pritaikė praktikoje.

 

Birželio 6 d. grupė Molėtų gimnazijos I–III klasių mokinių dalyvavo strateginių tarpmokyklinių partnerysčių projekto „Inovatyvi karta“ veiklose, susijusiose su STEAM. Jie lankėsi Vytauto Didžiojo universiteto Gamtos mokslų ir Informacinių technologijų fakultetų laboratorijose, kur ne tik stebėjo, kaip atliekami eksperimentai, moksliniai tyrimai, bet ir patys eksperimentavo. Vėliau vyko į augalinių vaistų, maisto papildų ir homeopatinių vaistų bendrovę „Aconitum“. Mokiniai susipažino su bendrovės gaminama produkcija, rinka, naujausiomis technologijomis laboratorijose ir gamyboje. Ši išvyka leido suprasti, kaip svarbu lankstumas ir gebėjimas greitai prisitaikyti prie nuolat kintančių mokslinių tyrimų krypčių, mokiniai patobulino sprendimų priėmimo įgūdžius, bendravimo ir bendradarbiavimo gebėjimus, įgijo naujos patirties.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.