Mokinių tiksliųjų ir gamtos mokslų konferencija „Tyrėjo diena – 6“ Radviliškio Lizdeikos gimnazijoje

Gražina Pilypienė
,
lietuvių kalbos mokytoja ekspertė
Gitana Abromikienė
,
lietuvių kalbos mokytoja metodininkė

Tapo tradicija metų pabaigoje organizuoti rajono mokinių gamtos ir tiksliųjų mokslų konferenciją „Tyrėjo diena“. Į šeštąją konferenciją susirinko ne tik Lizdeikos gimnazijos mokiniai, sulaukėme svečių ir iš Šiaulėnų Marcelino Šikšnio, Grinkiškio Jono Poderio, Baisogalos ir Šeduvos gimnazijų, Pakalniškių ir Gražinos pagrindinių mokyklų. Kartu su gimnazija, jos mokytojomis – matematikos mokytoja metodininke Jurgita Caporkiene ir biologijos mokytoja metodininke Asta Šmukštiene – konferenciją organizavo ir Radviliškio rajono savivaldybės švietimo ir sporto paslaugų centro Suaugusiųjų ir jaunimo neformaliojo ugdymo skyrius. Konferencijos tikslai: stiprinti mokinių susidomėjimą moksline veikla, skatinti juos tapti jaunaisiais tyrėjais, formuoti mokslinio mąstymo, bendradarbiavimo ir tyrimo įgūdžius.

 

Pradėdama konferencijos darbą gimnazijos direktorė Ina Bajarauskaitė pasveikino svečius, mokytojus, gimnazistus ir kvietė atsakyti į klausimą: žinodami, kad Žemę pasiskolinome iš protėvių, ar mąstome apie tai, ką patys paskolinsime savo ateičiai, būsimoms kartoms? Ar išsaugosime ją nesuterštą, darnią, gražią savo vaikams ir vaikaičiams? Apie tai turime mąstyti kiekvienas jau šiandien.

Konferencijos rėmėjos – Radviliškio rajono savivaldybės administracijos – vardu į dalyvius kreipėsi Žemės ūkio skyriaus vedėjas Alfredas Juozapavičius. Jis, įteikdamas gimnazijai dovanų, jauniems žmonėms linkėjo supratimo, kodėl esu čia ir ką galiu ateityje padaryti geriausio. Rūpintis ekologine švara kvietė ir dar vienas renginio svečias – Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos Šiaulių valdybos Radviliškio aplinkos apsaugos inspekcijos viršininkas Mingaila Saulevičius. Taip pat visus sveikino Radviliškio rajono savivaldybės švietimo ir sporto paslaugų centro Suaugusiųjų ir jaunimo neformaliojo ugdymo skyriaus metodininkė Gailutė Toleikienė.

 

Mokiniai ir svečiai įsiliejo į daugybę įvairiausių veiklų, kurias pasiūlė Kauno technologijos universiteto (KTU), KTU Panevėžio technologijų ir verslo fakulteto, Mykolo Romerio ir Vilniaus universitetų mokslininkai bei studentai, gimnazijos mokytojos. Nebe pirmus metus jaunieji tyrėjai susipažįsta su Insektariumo, vienintelio Lietuvoje specializuoto zoologijos sodo, esančio Palangoje, kolekcija, susitinka su Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus ornitologais. Vertingos patirties mokiniai įgijo VšĮ „Robotika“, VšĮ „Pasaulio piliečių akademija“ pasiūlytose veiklose.

Kaip išlikti tvirtam šiuolaikiniame pasaulyje, su konferencijos dalyviais kalbėjosi Radviliškio visuomenės sveikatos biuro Radviliškio parapijos bendruomenės socialinių paslaugų centro, Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Radviliškio rajono policijos komisariato, Lietuvos probacijos tarnybos Šiaulių regiono skyriaus, veikiančio Radviliškio rajono savivaldybės teritorijoje, specialistai.

 

Baigiamojoje dalyje žinomas gamtos fotografas Ričardas Anusauskas konferencijos dalyviams pristatė dokumentinį edukacinį keturių dalių filmą „Keturi metų laikai“. Juostos tikslas – parodyti žiūrovams Lietuvos gyvąją gamtą visais metų laikais, retas paukščių rūšis ir mūsų miškų gyvūnus, taip pat jų gyvenimo būdą skirtingais metų laikais.

Per konferenciją 42 mokiniai, besidomintys gamtos ir tiksliaisiais mokslais, lydimi biologijos mokytojos Lionės Semeniukienės, išvyko į edukacinę kelionę: lankėsi Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sode ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Anatomijos muziejuje, kur dalyvavo edukaciniuose užsiėmimuose. Edukacinės išvykos tikslas – gilinti gamtos ir tiksliųjų mokslų žinias.

 

Mokiniai dalyvavo apžvalginėje ekskursijoje po VDU Botanikos sodo parką ir oranžeriją, kurioje auginami įvairiausi atogrąžų augalai. Oranžerijoje mokiniai galėjo grožėtis margaspalviais atogrąžų drugiais. Sužinojo apie drugių maitinimosi ypatumus ir jų populiacijoms kylančias grėsmes. VDU Botanikos sodo rūmuose veikiančioje mokslinių tyrimų NSO laboratorijoje dalyvavo edukacinėje programoje „Genetinės informacijos vieneto DNR išskyrimas iš apelsino vaisiaus“. Atlikdami praktinį darbą, įgijo darbo laboratorijoje įgūdžių, buvo skatinami kritiškai mąstyti, teisingai vertinti ir analizuoti gautus rezultatus.

 

Mokiniai lankėsi LSMU Anatomijos muziejuje. Lizdeikiečiai sužinojo apie muziejaus įkūrimo istoriją, išgirdo įdomių pasakojimų apie muziejaus eksponatų rinkimą ir preparatų ruošimą bei sėmėsi žinių apie žmogaus kūno sandarą. Gimnazistai susidomėję apžiūrinėjo muziejaus eksponatus: žmogaus griaučius, vidaus organus, kūno skersinius pjūvius, balzamuotus kūnus. Jie ypač domėjosi, kaip atrodo ligos pažeisti organai ir įvairios fiziologinės patologijos. Kraujagyslių, limfos ir kitos sistemos padėjo mokiniams suprasti, kaip funkcionuoja visas žmogaus organizmas. Edukacinė programa buvo puiki proga gilintis į žmogaus kūno anatomiją, suprasti, kad žmogaus organizmas – pati sudėtingiausia gamtos sukurta sistema, kuria reikia rūpintis. Vadovėlių medžiagą papildę edukacinių užsiėmimų patirtimi mokiniai pasijuto daugiau žinantys, taip pat kai kuriems tai padėjo priimti vienokį ar kitokį sprendimą dėl profesijos pasirinkimo.

 

Šiųmetė konferencija dar kartą įrodė, kad tokie renginiai įvairina ugdomąją veiklą, padeda sudominti mokomaisiais dalykais, leidžia jaunam žmogui ugdytis kompetencijas, padėsiančias kurti visavertį gyvenimą modernėjančioje visuomenėje.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.