Mokinių konferencijoje sužibo Lietuvos tautosakos turtai

Neringa Vėlienė, Birutė Kasparienė
,
Šiaulių Dainų progimnazijos mokytojos

2019-ieji – Vietovardžių metai

Kovą Šiaulių Dainų progimnazijoje vyko miesto bendrojo ugdymo mokyklų priešmokyklinio ugdymo grupių ir 1–4 klasių mokinių konferencija „Lietuvos vietovardžiai sakmėse, padavimuose, legendose“, skirta Lietuvos vietovardžių metams paminėti. Mokiniai, skaitydami pranešimus, pristatė įdomiausių Lietuvos vietų iliustracijas, įspūdingas menines kompozicijas, pasakojo sakmes ir net pasidalijo savo kūrybos padavimais!

 

Konferencija prasidėjo nuotaikingu liaudies šokiu, kurį atliko progimnazijos šokėjos iš ansamblio „Šermukšnėlė“. Pagerbta ir lietuvių liaudies muzika – dainavo Urtė Jackūnaitė (3c klasės mokinė) ir 4d klasės mokinių ansamblis (vadovė Gitana Šlėnė).

Visus sužavėjo Šiaulių „Saulės“ pradinės mokyklos priešmokyklinės grupės ugdytinių meninė kompozicija „Gedimino sapnas“, iliustravusi padavimą apie Vilniaus įkūrimą. Mažieji puikiai suvaidino didelėje progimnazijos scenoje, nors prieš konferenciją kone kiekvienas jų kalbėjo: „Oi, kaip aš jaudinuosi!“ Juos ruošė pedagogė Lina Povilaitienė. Pristatydami meninę kompoziciją „Už Šiaulių miesto miestelio“, taip pat šauniai pasirodė vaikų folkloro klubo „Čiutulis“ dainininkės, skaitovės, tarmių puoselėtojos (mokytojos Rima Šereivienė ir Birutė Januškevičienė).

 

„Patys įdomiausi padavimai yra tie, kuriuos išgirdau iš savo senelio“, – džiaugsmingai kalbėjo Šiaulių Dainų progimnazijos 4e klasės mokinys Matas Špėgys, pasakojęs apie Kuršėnų miestelio atsiradimą (mokytoja Neringa Vėlienė).

Šiaulių „Romuvos“ progimnazijos priešmokyklinukas Gustas Tarbūnas prisistatė kaip korespondentas ir klausinėjo savo draugės Beatričės Škerbaitės apie Viekšnių miestelio padavimą. Juos ruošė mokytojos Erika Steponaitienė ir Asta Urbonė.

Renginio šeimininkų mokyklos 4a klasės mokiniai klausytojus supažindino su Šiaulių istorija, o paskui, panaudodami išmaniąją lentą, klausinėjo dalyvių, ką jie prisimena apie gimtąjį miestą (mokytoja Irena Kazymirkienė).

 

„Stengiuosi į kiekvieną miesto mokyklų renginį vestis vis kitą savo mokinuką, kad mokytųsi kalbėti viešumoje“, – kalbėjo Šiaulių Vinco Kudirkos progimnazijos mokytojas Regimantas Kaikaris, išmokęs 1b klasės mokinį Eimantą Daniulaitį padavimų apie Kuršėnus ir Papilę.

Benas Vasiliauskas, 1a klasės mokinys, besimokantis Šiaulių Dainų progimnazijoje, vaikams pasakojo padavimą, išgirstą iš Kelmėje gyvenančios močiutės: „Tose vietose, kur dabar yra Kelmės miestas, kažkada buvo tankūs, neįžengiami miškai. Juose knibždėjo daug žvėrių ir paukščių bei kitokių gyvių. Iš už jūrų marių, kai pritrūko savos žemės, čia atsikraustė gyventi žmonės, kurie miškus iškirto, gyvūnus išnaikino, žemę išarė. Tuo metu Lietuvą valdė kunigaikštis Vytautas Didysis. Kartą, važiuodamas po šalį, jis užklydo į šią vietovę, nes žinojo čia esančius tankius miškus. Kunigaikštis buvo aistringas medžiotojas ir galvojo čia maloniai praleisti laiką. Deja, ką pamatė, labai jį pribloškė. Atsisėdo vidury kelmynės ir susimąstė: kodėl žmonės taip pasielgė ir kaip užglaistyti padarytus sopulius. Sugalvojo pastatyti pilį, aplink kurią ir išaugo miestelis, pasivadinęs Kelme.“ Mokytoja Irena Povilauskienė stebėjosi, kad to nebuvo skaičiusi jokioje knygoje.

 

Konferencijoje nuskambėjo ir kiti tarmiškai perpasakoti padavimai bei sakmės. O dar dalis jų, kurie nebuvo perteikti žodžiu, iliustruoti dailės kūriniuose – parengti ir pristatyti stendiniai pranešimai.

Per renginį pagerbtas ne tik tautosakos paveldas, bet ir Lietuvos gamtos grožybės. „Saulės“ pradinės mokyklos mokiniai sukūrė ir pristatė žaidimą „Lietuvos vietovardžių pėdsakais“. Mokiniai prisiminė įvairias Lietuvos vietas: Girnikų ir Šatrijos kalnus, Varnius, Čedasus, Anykščius, Viekšnius, Papilę, Alytų, Krokų lanką, Žemaitijos piliakalnius, Kuršių neriją, Klaipėdą, Kelmę; ežerus: Vištyčio, Paršežerį. Neužmiršo ir Šiaulių krašto garsenybių: Salduvės, Talkšos ežero, Kuršėnų, Kurtuvėnų, Kryžių kalno…

Visi konferencijos „Lietuvos vietovardžiai sakmėse, padavimuose, legendose“ dalyviai apdovanoti padėkos raštais už kūrybiškumą, sumanumą ir parodytas žinias. Džiaugiamės gražiu Lietuvos vietovardžių metų paminėjimu Šiaulių Dainų progimnazijoje ir tikime, kad tokio pobūdžio renginys paskatino vaikus ir toliau domėtis savo kalbos paveldu, įkvėpė jų kūrybiškumą ir iniciatyvumą, leido atsiskleisti saviraiškai.

Konferencijoje dalyvavo mokiniai ir ugdytiniai iš 12 Šiaulių miesto ugdymo įstaigų: „Juventos“, „Sandoros“, „Rasos“, Medelyno, „Romuvos“, Dainų, Rėkyvos, Vinco Kudirkos progimnazijų, VšĮ „Smalsieji pabiručiai“, „Saulės“ ir Centro pradinių mokyklų bei Šiaulių lopšelio-darželio „Pasaka“.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.