Mokiniai išdrįso kalbėti apie psichinę sveikatą

Giedrė Ožalienė
,
Vilkaviškio r. Virbalio pagrindinės mokyklos socialinė pedagogė
Anželika Bučinskienė
,
psichologė

Kaip fizinės, taip ir psichinės sveikatos pamatai dedami ankstyvoje vaikystėje. Tačiau vis garsiau kalbama, kad vienas iš penkių mokinių patiria psichikos sveikatos problemų, o daugiau negu pusė iš jų – net nesulaukę 14 metų.

Gebėjimas pažinti save ir savo stipriąsias puses ir jomis naudotis, valdyti savo emocijas, nusivylimą, pyktį, sugebėti įveikti netekčių ir gyvenimo pokyčių sukeltus jausmus, veiksmingai spręsti problemas ir priimti atsakingus sprendimus – štai ko reikia išmokti kiekvienam žmogui ir kuo anksčiau. Tai svarbu dėl visiškai paprasto tikslo – kad galėtume gyventi sveiką, laimingą ir sėkmingą gyvenimą. O kaip būti laimingam šiandieniniame pasaulyje? Kai socialiniuose tinkluose, virtualiose bendruomenėse liejasi nevaldomas pyktis, panieka, emocinis smurtas, kuris vėliau veržiasi į klases, mokyklas, šeimas ir visuomenę.

 

Minėtas problemas stengtasi aptarti lapkričio 26 d. Vilkaviškio rajone, Virbalyje, vykusioje respublikinėje mokinių konferencijoje „Psichinė sveikata – draugas ar baubas?“. Čia kvietėme mokinius ir jų mokytojus išdrįsti kalbėti apie psichinės sveikatos ekologiją, aiškintis, kaip mūsų santykius veikia emocijos, apie abipusę pagarbą, orumą, konfliktus ir kitas problemas bei jų įveikimo būdus. Kvietėme dalytis patirtimi, idėjomis, atkreipti dėmesį į iškylančias problemas, susijusias su psichine sveikata. Ir mūsų – Virbalio pagrindinės mokyklos – kvietimą išgirdo mokyklos, įstaigos, klubai, įmonės ir organizacijos.

 

Alvito mokyklos-daugiafunkcio centro pranešimą „Išmok jaustis gerai“ lydėjo nuoširdūs dainos žodžiai, o mokiniai Rusnė, dvi Rugilės ir Ervinas kartu su socialine pedagoge Ingrida Kromeliene buvo apdovanoti UAB „Gintrėja“ įsteigtu prizu už nuoseklumą ir tęstinumą. Vilkaviškio „Ažuolo“ progimnazijos komanda – Samanta, Gustė, Haroldas ir Justas, lydimi socialinės pedagogės Dianos Tarnauskienės, pristatė pranešimą „(Ne)laimingi vaikai – (ne)laiminga mokykla“, kuris buvo paskelbtas bendruomeniškiausiu, o mokiniai apdovanoti Vilkaviškio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro dovanomis. Marijampolės profesinio rengimo centro Vilkaviškio skyriaus mokinius Mantą, Gabrielę, Mildą ir Reditą bei jų mokytoją Liną Klimavičienę už pranešimą „Jausmų žemėlapis. Kur jie mane kviečia?“ apdovanojo Vilkaviškio „Lions“ klubas. Pranešimas buvo pripažintas ne tik originaliausiu, bet ir kūrybiškiausiu. Už tai papildomai apdovanotas Vaidoto Labašausko, Kybartų Eucharistinio Išganytojo bažnyčios klebono, įsteigtu prizu. Ypač jautriai apie emocinį smurtą, patyčias ir depresiją pasisakė Marijampolės profesinio rengimo centro mokinė Silvija, kurią lydėjo socialinė pedagogė Edita Rakauskienė. Už empatiją Silvija buvo apdovanota Virbalio seniūno įsteigtu prizu. Pačiu moksliškiausiu pranešimu buvo pripažintas Vilkaviškio Salomėjos Nėries pagrindinės mokyklos mokinių Viltės ir Gabrielės pranešimas „Socialiniai tinklai – siaubai ar draugai?“. Mokines ruošė ir į konferenciją atlydėjo socialinė pedagogė Virginija Aleknavičienė. Komanda buvo apdovanota UAB „Teivida“ įsteigtu prizu.

 

Virbalio pagrindinės mokyklos mokytojos Gailutės Ivaškevičiūtės paruošti mokiniai Kamilė, Kristina, Martynas ir Gabrielius kalbėjo apie susinervinimą ir savijautą po susinervinimo. Jų pranešimas buvo informatyviausias ir komanda buvo apdovanota Vilkaviškio krašto laikraščio „Santaka“ įsteigtu prizu. Kita Virbalio pagrindinės mokyklos komanda pristatė pranešimą „Kaip ugdyti jauno žmogaus dvasinį atsparumą?“. Mokiniai Daina, Monika, Eimas, Steponas ir juos ruošusi mokytoja Inga Kardauskienė buvo apdovanoti už inovatyvumą, jiems įteiktas Vilkaviškio klubo „Rotary“ prizas. Dar vienos tos pačios mokyklos mokinių (Ugnės, Rusnės, Karolio ir Augusto) komandos pranešimas „Geriausia prevencija – draugystė“ buvo apdovanotas Vilkaviškio rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus prizu už pritaikomumą. Mokinius ruošėme mes, socialinė pedagogė Giedrė Ožalienė ir psichologė Anželika Bučinskienė.

 

Jogos mokytoja, giluminio cirkuliacinio kvėpavimo specialistė Eugenija Vidya mokiniams ir svečiams papasakojo apie taisyklingo kvėpavimo svarbą ir įtaką mūsų savijautai. Alytaus miesto teatro aktorė, trupės vadovė Andra Kavaliauskaitė ypač jautriai kalbėjo apie patyčias, jaunų merginų savijautą ir mitybos sutrikimus. Po Andros pranešimo per visą salę nusidriekė eilė panorusių… tiesiog apsikabinti…

Per konferenciją eksponuota fotografijų paroda „Emocijos“, kurią parengė Virbalio pagrindinės mokyklos 9 klasės mokiniai Ramūnas ir Titas, padedami savo klasės vadovės Jurgitos Valungevičiūtės-Baliūnienės. Logotipą renginiui sukūrė Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijos mokinė Kamilė. Per pertrauką dalyviai ir svečiai bendraudami prie kavos puodelio skanavo pačių mokinių iškeptus keksiukus (juos kepė padedami mokytojos Vaidos Plaušinienės). Salę vis užliedavo jaukūs pianino garsai. Savo kūrybos ir kitų autorių melodijas atliko Giedrius Lavinskas. Mokytojos Vilmos Gurskienės paruošti mokiniai muzikos kūriniais pradėjo ir užbaigė renginį. Idėjas įgyvendinti padėjo Kybartų kultūros centras, Virbalio kultūros namai ir Vilkaviškio r. Švietimo pagalbos tarnyba.

 

Esame dėkingi visiems, kurie padėjo skleisti psichinės sveikatos problemų aktualumą. Mokiniams ir jų mokytojams, kurie ruošėsi, atvyko ir išdrįso apie tai kalbėti… Ant scenos… Visiems… Apie tai, kas mums visiems skauda…

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.