Minint Salomėjos Nėries gimtadienį

Greta Vaškevičiūtė
,
IIIb klasės mokinė

Lapkričio 6 d. Alytaus Putinų gimnazijos 25 mokiniai kartu su neformaliojo ugdymo mokytoju Vytautu Bigaila ir bibliotekininke Egle Juodžiukyniene, atstovaudami kultūriniam sambūriui „Putinų balsai“, vyko į Palemoną – Kauno priemiestį, esantį prie Kauno marių, kur yra poetės Salomėjos Nėries memorialinis muziejus. Ši išvyka buvo skirta garsios lietuvių poetės Salomėjos Nėries 115-ajam gimtadieniui paminėti ir rašytojai pagerbti uždegant žvakelę ant jos kapo Petrašiūnų kapinėse.

Putinų gimnazijos ekskursantai prie S. Nėries memorialinio muziejaus Palemone (Eglės Juodžiukynienės nuotr.)

Mokiniai, nuvykę į Salomėjos Nėries šeimos buvusius namus, išgirdo daug įvairių įdomių faktų apie poetę. Jie sužinojo, kad poetė pradėjo rašyti dar paauglystėje ir rašė iki pat mirties. Rašytoja pasirašinėjo įvairiausiais slapyvardžiais ir tik vėliau pradėjo pasirašinėti savo vardu. Salomėja Nėris (Bačinskaitė-Bučienė) dažniausiai rašė eilėraščius, kurių daugelis tapo dainomis, skambančiomis iki šių dienų (pavyzdžiui‚ „Kaip žydėjimas vyšnios“). Gimnazistai turėjo galimybę apžiūrėti poetės namus, pamatyti jos mėgstamą terasą, poetės vyro Bernardo kūrybinę dirbtuvę (jis buvo skulptorius), taip pat pačios poetės jaukią darbo vietą, kurioje ji pajusdavo įkvėpimą. Salomėjos namai buvo labai gražūs ir tuo metu madingi (įsikūrė prieškariniais 1937 m., ką tik gimus sūneliui Sauliui Balandžiui – projektavo ir statė pats Bernardas Bučas). Beje, rašytoja domėjosi to laiko madomis, mėgo puoštis.

 

Šio pasakojimo apie Salomėjos Nėries sudėtingą, įvairiai vertinamą ir interpretuojamą gyvenimą labai įdėmiai klausėsi gimnazistai, o vėliau pasiskirstė į dvi komandas ir pagal Kultūros paso paslaugas dalyvavo edukacinėje programoje „TAIP arba NE“, kuri artimai siejosi su tuo, kas išgirsta ar pamatyta.

Vėliau mokiniai nuėjo į Lakštingalų slėnį prie Kauno marių, kur dar ne taip seniai rinkdavosi poetai ir poezijos mėgėjai į poezijos šventes, tradicinius „Poezijos pavasarius“. Buvo padeklamuota keletas poetės eilėraščių. Vėliau Putinų gimnazijos jaunimas aplankė poetės kapą Petrašiūnų kapinėse. Paminklas ant kapo – tai poetės vyro Bernardo kūrinys. Šalia paminklo uždegus atminimo žvakelę dar padeklamuotas vienas gražus ir prasmingas eilėraštis „Alyvos“. Mokiniams ši ekskursija buvo įdomi ir naudinga. Tai galima suprasti iš pateiktų klausimų.

 

Po ekskursijos buvo apklausti keli mokiniai, kuriems ypač patiko ši diena. Vienas iš mokinių pasakė: „Ši ekskursija neleido mums pamiršti vienos garsiausių Lietuvos poečių.“ Mokiniai praplėtė žinias apie rašytoją ir jas panaudos literatūros pamokose. „Ekskursija buvo išskirtinė – turėjome progą ne tik susipažinti su poetės gyvenimu ir kūryba, bet ir pamatyti jos namus“, – mokiniai dalijosi įspūdžiais ir kitą dieną.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.