Lizdeikiečiai dirba pagal VGTU programą „Žalioji energetika“

Jurgita Caporkienė
,
Lizdeikos gimnazijos mokytoja

Vilniaus Gedimino technikos universitete (VGTU) „Ateities inžinerijos“ neformaliojo vaikų švietimo neakivaizdinėje programoje „Žalioji energetika“ net trijose sesijose dirbo Radviliškio Lizdeikos 2d klasės mokiniai Karolis Jaznas, Kornelijus Norvaiša, Benas Luščikas, Nedas Galvanauskas ir 1b klasės mokinys Gabrielius Kačinskas kartu su manimi, matematikos mokytoja Jurgita Caporkiene. Savo įgyvendintus projektus su aprašais gimnazistai pristatys vasarį VGTU organizuojamoje respublikinėje konferencijoje.

 

Dalyvaudami programos „Žalioji energetika“ pirmoje sesijoje lizdeikiečiai susipažino su jau visiems gerai žinomomis saulės, vėjo ir hidroenergetikos technologijomis, sužinojo daug naujų įdomių dalykų: pavyzdžiui, kaip veikia šilumos siurbliai, kurie vartotojui tiekia keletą kartų daugiau šiluminės energijos, nei suvartoja elektros energijos (tai beveik „amžinasis variklis“!). Taip pat sužinojo, kad energijos gamybos istorijoje buvo ir daugiau panašių išradimų: hidraulinio smūgio siurblys, Richardo Klemo variklis, Paulo Pantonės reaktorius, Ranke-Hilšo vamzdelis, Stenlio Mejerio rezonansinė elektrolizė ir kiti mažai žinomi išradimai, apie kuriuos tikrai nieko nerašoma mokykliniuose vadovėliuose, domėjosi, kaip veikia šie prietaisai.

 

Per antrą sesiją lizdeikiečių grupė konstravo ir išbandė savo pačių suprojektuotus žaliosios energetikos įrenginių modelius: saulės, vėjo, hidroelektrinių. Mokėsi dirbti su automatizuoto trimačio projektavimo sistema: kurti parametrinius detalių modelius ir surinkimus, naudotis įrankiais. Mokiniai gali mokymo tikslais mokyklos ir nuosavuose kompiuteriuose nemokamai įsidiegti ir aktyvuoti „Solidworks Student Standard“ (SDK) programinę įrangą – savarankiškai pagal poreikį naudoti minėtą sistemą.

 

Per trečią sesiją sausio 3–5 d. ketvertas konstravo žaliuosius modelius, mokėsi, kaip parengti verslo planą „Canvas“ metodu. Be to, su aktoriumi Edgaru Bechteriu mokėsi viešo kalbėjimo meno, kad laisvai, sklandžiai ir įtikinamai galėtų pristatyti savo atliktus darbus šalies mokiniams, studentams, mokytojams, dėstytojams baigiamajame renginyje.

Lizdeikiečių namų darbai – sukurtų žaliųjų modelių pristatymo ir aprašo bei pateikties informacinėmis ir komunikacinėmis priemonėmis rengimas ir gaminių paruošimas demonstracijai.

 

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.