Lietuvos esperantininkų sąjungai – 100 metų

Povilas Jegorovas
,
Lietuvos esperantininkų sąjungos Valdybos pirmininkas

Tarptautinė esperanto kalba Lietuvoje užgimė praėjus vos trejiems metams po jos pirmojo vadovėlio paskelbimo Varšuvoje (1887 m.). Lietuvos esperantininkų sąjunga įkurta 1919 m. rugpjūčio 20 d. Kaune, bankininko ir žymaus esperantininko Pauliaus Medemo bute, praėjus vos metams nuo nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimo. Sąjunga įregistruota Kauno miesto savivaldybėje 1919 m. gruodžio 10 d. Jos kūrėjas ir pirmasis vadovas buvo žymus Lietuvos visuomenės veikėjas, prelatas, rašytojas, poetas, publicistas, literatūros kritikas, mokslininkas, pirmojo tarptautinės esperanto kalbos vadovėlio lietuviams (dėl carinės valdžios spaudos draudimo Lietuvoje 1890 m. išleisto Tilžėje) autorius ir pirmasis esperantininkas Lietuvoje prof. Adomas Jakštas (Aleksandras Dambrauskas).

 

Ši visuomeninė organizacija 1919–1940 m. buvo viena aktyviausiai tuometinėje Lietuvoje veikusių tokio pobūdžio organizacijų. Žurnalas „Litova stelo“ skelbė, kad 1938 m. Lietuvoje buvo 880 organizuotų esperantininkų 76 vietovėse. Buvo leidžiamos knygos, žurnalas, organizuojami esperanto kalbos kursai, daugelyje miestų veikė aktyvios esperantininkų draugijos.

Prasidėjus Lietuvos okupacijai 1940 m. Lietuvos esperantininkų sąjunga, kaip ir didžioji dauguma organizacijų, okupacinės valdžios buvo likviduota, o pati esperanto kalba iš esmės uždrausta. Esperantininkai įtraukti į sąrašą vadinamųjų tarybinės liaudies priešų, kuriuos būtina ištremti ar kitaip izoliuoti, net fiziškai likviduoti. Tik 1956 m., po Stalino mirties, žodis „esperanto“ jau nebebuvo tabu sovietinėje Lietuvoje ir visoje tuometinėje Tarybų Sąjungoje. Tačiau esperantininkai dėl savo sunkiai kontroliuojamų ryšių su užsienio šalimis ir tada buvo tik toleruojami, bet jų veiklai iki pat atgimimo periodo buvo daromos įvairios kliūtys, ji buvo visaip slopinama.

 

Prasidėjus atgimimui, ši visuomeninė organizacija viena pirmųjų dar tarybinėje Lietuvoje buvo atkurta Kaune. Per tris dešimtmečius ji tapo viena rezultatyviausiai veikiančių organizacijų Lietuvoje.

 

Daugiau skaitykite čia.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.