Kūrybinės stovyklos „Palikimas“ penktoji pamaina

Aleksas Bartnikas
,
Kūrybinės stovyklos „Palikimas“ projekto vadovas

Pasibaigė Kaliningrado srities vaikų, besimokančių lietuvių kalbos bei etninės kultūros, kūrybinės stovyklos „Palikimas“ Šventojoje penktoji pamaina. Anksčiau stovyklautojų kurti darbai buvo skirti žymiems lietuvių literatūros ir kultūros veikėjams Kristijonui Donelaičiui, Mikalojui Konstantinui Čiurlioniui, Liudvikui Rėzai, Maironiui. Šįkart pagal Vilhelmo Storostos (Vydūno) gyvenimo ir kūrybos visatą vaikai kartu su žinomais Lietuvoje animatoriais Valentu Aškiniu ir Jūrate Leikaite-Aškiniene kūrė trumpametražį animacinį-dokumentinį filmą „Vydūnas. Vaikystės varpų gaudesys“. Filmo kūrėjus konsultavo Vydūno kūrybos tyrinėtojas dr. Vaclovas (Vacys) Bagdonavičius.

Nuorodos: filmo lietuviška versija https://www.youtube.com/watch?v=y_BwD2Do7-Q&t=944s

(rusiška versija  https://youtu.be/6imipXNxmkA).

 

Pirmoje filmo dalyje pasakojama apie Vydūno vaikystę. Pasakojimas vyksta pirmuoju asmeniu, tarsi pats V. Storosta mums pasakotų savo gyvenimo istoriją. Filmo antroji dalis – pjesės „Pasveikimas“ analizė ir vizualizacija animacijos priemonėmis, parodant svarbiausias ir įspūdingiausias pjesės dalis.

 

Kurdami filmą dalyviai susipažino su skirtingomis animacijos filmavimo (fotografavimo) technikomis ir animacijos meno gimimo bei raidos istoriniais etapais, įgijo žinių apie lietuvių animacijos kūrėjų darbus. Taip pat jaunieji kūrėjai sužinojo apie animacinių-dokumentinių filmų kūrybos ypatumus. Praktinių užsiėmimų metu stovyklautojai turėjo sukurti savo autorinį filmo konceptą, scenarijų, personažus, fonus (peizažus ir interjerą), garso takelį, nupiešti animaciją, nufilmuoti ir sumontuoti savo filmą.

Dirbant komandoje projekto dalyviams pavyko sukurti visos grupės animacinį-dokumentinį filmą „Vydūnas. Vaikystės varpų gaudesys“, kuris buvo rodomas stovyklos uždarymo metu. Filmą planuojama pristatyti ir Kaliningrado srityje, ir Lietuvoje.

 

Jaunus kūrėjus su pasiekimais šiltai pasveikino pirmieji filmo žiūrovai, svečiai: LR Švietimo ir mokslo ministerijos kancleris Tomas Daukantas, LR Generalinio konsulato Kaliningrade generalinis konsulas Olegas Skinderskis, sveikatos centro „Energetikas“ vadovybės atstovė Rita Matulevičienė, žurnalo „Donelaičio žemė“ redaktorius Algis Vaškevičius, Baltų kultūros ir mokslo paramos fondo pirmininkas Sigitas Šamborskis.

Reikšminga buvo ir tai, kaip vaikai iš anksto ruošėsi: pagerbė Vydūno atminimą prie jo kapo Bitėnuose, lankėsi Vydūno kultūros centre Kintuose, žiūrėjo ir aptarė dokumentinį filmą „Tamsoje būti Šviesa“. Taip pat apie filosofą vaikai rinko medžiagą ir ruošė pristatymus (prezentacijas).

 

Greta kūrybinės veiklos stovyklautojai dalyvavo pažintinėse ekskursijose Palangoje ir Klaipėdoje, lietuvių kalbos etiketo užsiėmimuose, sportavo baseine ir atvirose aikštelėse, poilsiavo prie jūros. Daug įspūdžių paliko giedotojų grupė „Kadujo“ iš Kauno (vadovė dr. Laura Lukenskienė). Dainininkės mokė vaikus lietuvių liaudės žaidimų, kelių Vydūno dainų.

Apie stovyklos kasdienybę čia: https://youtu.be/uC5DkV6-JP8

 

Kūrybinės stovyklos pagrindinis rėmėjas – LR Švietimo ir mokslo ministerija. Taip pat prie šio projekto prisidėjo Čikagos Mažosios Lietuvos draugija.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.