„Kurkime geresnį internetą kartu!“

Rasa Simonavičienė
,
Kėdainių l.-d. „Pasaka“ mokytoja metodininkė

Vasario 11 d. jau 17-ąjį kartą daugelyje pasaulio šalių minima Saugesnio interneto diena, skirta skatinti saugesnį ir atsakingą, ypač vaikų ir jaunuolių, naudojimąsi internetu ir skaitmeninėmis technologijomis. Siekiant paminėti šią dieną, lopšelyje-darželyje „Pasaka“ vasario 10–15 d. vyko Saugesnio interneto savaitė, kurios metu organizavome įdomias, kūrybingas veiklas, kūrėme plakatus, vedėme pokalbius-diskusijas, skelbėme „minčių lietų“ (kiek laiko praleidžiame internete, kokius mėgstame kompiuterinius žaidimus, ar žinome su kokiais pavojais internete galime susidurti, kaip nuo jų apsisaugoti…).

 

Apsilankėme Kėdainių rajono savivaldybės Mikalojaus Daukšos viešosios bibliotekos filiale „Liepa“. Klausėmės bibliotekininkės Ingos Paškevičienės pasakojimų, kaip interneto pagalba galime bendrauti, pažinti pasaulį, mokytis, į ką turime atkreipti dėmesį, kaip galime išvengti nemalonių incidentų… Priešmokyklinio ugdymo „Drugelių“ grupės vaikai džiaugėsi įteiktomis atmintinėmis, magnetukais.

 

Įgyvendindami „eTwinning“ projektą „Mėlyno meškiuko saugaus interneto kampanija“ (šio projekto idėja – suvienyti Saugesnio interneto veiklose aktyviai dalyvaujančius mokytojus bei mokinius ir paskatinti juos pasidalinti įvairiomis Saugesnio interneto dienos renginių veiklomis, žaidimais, metodinėmis priemonėmis, minčių žemėlapiais, plakatais, skirtukais, nuorodomis), parengėme informacinius lankstinukus tėvams „Saugesnio elgesio internete taisyklės“. Naudodami įvairias technikas, gaminome draugiško interneto simbolį Meškiuką, piešėme piešinius saugaus interneto tema, lipdėme, aplikavome, žaidėme mokytojos Daivos sukurtą „Kahoot“ žaidimą „Saugaus interneto diena“, „Colorillo“ programa piešėme mėlynąjį meškiuką, atlikome testus, surengėme vaikų darbelių parodą. Įdomūs, kūrybingi vaikų darbai, plakatai, piešiniai sulaukė lankytojų dėmesio, subūrė bendrai diskusijai.

 

Saugesnio interneto savaitės metu įtvirtinome turimas žinias, prisiminėme patarimus, sužinojome, kad kiekvienas turime elgtis atsakingai, pagarbiai, kūrybingai naudoti šiuolaikines technologijas, nuolatos domėtis saugaus interneto klausimais, atkreipti dėmesį į specialistų rekomendacijas.

Raskime laiko ir padėkime vaikams atrasti kažką nauja ir įdomaus – nukreipkime juos tinkama linkme, sudominkime naujomis ir įdomiomis veiklomis, žaiskime drauge pamokančius, smagius žaidimus, kalbėkimės su vaikais, išsamiai atsakinėkime į vaikų užduodamus klausimus. Kurkime kartu pozityvią emocinę aplinką vaikams!

 

Priešmokyklinukų mintys apie kompiuterius, internetą, „YouTube“ ir dar daugiau (kalba netaisyta):

 

Danas: „Žaidžiu internetinius žaidimus, atsisiunčiu juos iš „YouTube“. Dar žiūriu per „YouTube“ gražius filmukus – laba patinka „Liolekas ir Bolekas“. Mano mama feisbuką turi, dar „YouTube“ žiūri ir tortus daro. O tėtis per telefoną žiūri „YouTube“. Jis augina su telefonu katiną, jį šeria, dar su juo žaidžia ir tam katinui 227 metai. Tetė savo seną telefoną atidavė man ir aš atsisiunčiau kitą katiną, ir jam jau 23 metai.“

 

Austėja: „Žinau, draugiško interneto simbolis – mėlynas meškiukas. Namuose būnu „YouTube“ ir žaidžiu mergaitiškus žaidimus. Visada paprašau tėvelių, kad man pajungtų internetą. Turiu savo planšetę, telefoną ir dar turiu laikrodį, kur galima skambinti. Mama man atsiunčia balso žinutę, paklausia, ką aš veikiu. Į darželį nesinešu, nes auklėtoja supyks. Jei man skambintų blogas žmogus, turiu pasakyti mamai ir tėčiui.“

 

Benas: „Aš turu internetinius žaidimus. Žaidžiu per mamos telefoną. Aš žaidimus randu pats ir atsisiunčiu. Mamai irgi patinka žaisti žaidimus. Prie „Tik Tok“ mane prijungė brolis. Aš pasijungiu „Tik Tok“ ir žiūriu, kaip šoka. Visas pasaulis ten žiūri. Jei pamatyčiau, kad nesaugu, išjungčiau ir eičiau žaisti su lego.“

 

Matas: „Man truputį duoda „kompą“ pažaisti, dar žiūriu angliškus ir lietuviškus filmukus. Iš interneto galima viską sužinoti, pamatyti. Reikia įeiti į „Google“ ir parašyti žodį, tada išmeta ir galima žiūrėti. Vaikams negalima eiti ne į savo pokalbius, kur tėvai kalba apie savo reiklus. O jei svetimas, tada reikia iš karto išjungti kompiuterį.“

 

Benas: „Namie prie „kompo“ su Ąžuolu žaidžiame žaidimus apie indėnus. Dar turiu planšetinį ir telefoną. Per telefoną „biškį“ pažiūriu filmukus ir tada einu į lauką. Jei mane išgąsdintų svetimas, tada iš karto išjungčiau telefoną.“

 

Tėvų mintys:

Beno mama Regina: „Gyvename apsupti technologijų, internetinis ryšys tapo būtinas: bendraujame socialiniuose tinkluose, skaitome informacinius leidinius, žiūrime kino filmus, apsiperkame, mokame mokesčius ir t. t. Tačiau darželio iniciatyva prisijungti prie akcijos „Saugesnio interneto savaitė“ – sveikintina! Vaikų pasakojimai namuose, ką veikė darželyje, informacija grupėje, darželio svetainėje priminė, atrodo, tokius savaime suprantamus, bet primirštus dalykus – kaip saugiai naudotis internetu.

Armando mama Gerda: „Augindama šešiametį vaiką, visada jam primenu, kaip saugiai reikia elgtis naudojantis internetu: niekada neišduok savo ar tėvų vardo, adreso, telefono numerio ar kitos asmeninės informacijos ir visada uždaryk iškylančius langus, spausdamas „x“ ženkliuką. Jei ko nesupranti, kreipkis į suaugusiuosius!

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.

Komentarai (2)