Kovo 8-osios proga – pasigražinti į Vilniaus Žirmūnų darbo rinkos mokymo centrą

Lina Jakubauskienė

Vilniaus Žirmūnų darbo rinkos mokymo centras jau trisdešimt metų teikia pirminio bei profesinio mokymo ir profesinės reabilitacijos paslaugas. Be to, centro specialistai turi sudarę bendradarbiavimo sutartis ne su viena neįgaliųjų organizacija, kūdikių, globos, senelių namais dėl būsimų grožio specialistų teikiamų paslaugų.

Moterys visada nori būti gražios

 

Lietuvos sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijos VšĮ Pagalbos ir informacijos šeimai tarnybos lankytojai Mokymo centre gražinasi nuo praėjusių metų gegužės mėnesio – tada pasirašyta abiejų įstaigų bendradarbiavimo sutartis. „Per šį laikotarpį apsilankėme pas grožio specialistus ne vieną kartą. Paprastai atvykstame čia kas pusantro ar du mėnesius, prieš didžiąsias metų šventes. Pastarąjį kartą buvome prieš Kalėdas, dabar mūsiškiai panoro pasigražinti prieš Kovo 8-ąją“, – pasakoja VšĮ Pagalbos ir informacijos šeimai tarnybos socialinė darbuotoja Vilma Kunsmonaitė.

Pasak jos, žmonių, turinčių psichikos negalią, pajamos dažnai yra itin menkos, apsilankymas grožio salone – ne kiekvieno kišenei. Vis dėlto gražiai, tvarkingai atrodyti nori visi. „Pripažinsiu, pirmą kartą mūsiškiai, važiuodami į Mokymo centrą, jautėsi šiek tiek nedrąsiai. Dažnas svarstė – kaip čia mus priims, ar bus įgyvendinti visų pageidavimai. Dabar jau patys klausia manęs – kada vėl važiuosime, džiaugiasi ne tik gražesne išvaizda, bet ir pagerėjusia nuotaika“, – kalba socialinė darbuotoja.

 

Moters teigimu, apsilankiusieji pas grožio specialistus vėliau sulaukia komplimentų. Tai – stimulas Mokymo centre lankytis ir kitiems psichikos negalią turintiems žmonėms, kuriems trūksta drąsos bendrauti.

„Pasigražinti į Žirmūnus visada važiuojame drauge. Tai padeda sustiprinti bendruomeniškumo jausmą. Moterys iš anksto svarsto, kurią šukuoseną pasirinkti, kokia spalva nusidažyti plaukus. Visos vienos kitoms pataria, pagiria, padrąsina“, – dėsto V. Kunsmonaitė.

Rasa Mokymo centre gražinosi pirmą kartą. Moteris sako čia pasijutusi it geriausiame grožio salone. „Norisi būti gražiai, kaip ir kiekvienai moteriai, bet ne visada užtenka pinigų apsilankyti kirpykloje.“

Procedūros – įvairios

 

Šįkart VšĮ Pagalbos ir informacijos šeimai tarnybos lankytojai pas Žirmūnų darbo rinkos mokymo centro specialistus kirposi, dažėsi plaukus, kai kurios moterys rinkosi cheminį sušukavimą, koregavo antakius. Visos grožio specialistų paslaugos – nemokamos. Po procedūrų tiek moterys, tiek vienintelis pas grožio specialistus apsilankęs vyras Sergejus atrodė patenkinti.

„Esu čia jau ketvirtą kartą. Pirmą kartą ateiti, žinoma, buvo nedrąsu, nežinojau, kaip mus priims. Bet įspūdžiai jau tada buvo labai geri. Visada čia esame laukiami, grožio specialistai atsižvelgia į mūsų norus, pageidavimus“, – sako Aldona.

Moteris centre šįkart ne tik apsikirpo, bet ir nusidažė plaukus, Aldonai taip pat pakoreguoti ir padažyti antakiai. „Išeini po procedūrų – ir nuotaika geresnė, ir gyvenimas šviesesnis. Paslaugos grožio salonuose mieste po euro įvedimo labai pabrango, mums, turintiems negalią, jos tampa neįperkamos. Puiku, kad yra toks Žirmūnų darbo rinkos mokymo centras, kur galime pasigražinti nemokamai“, – kalba moteris.

 

Švytėdama, gražiai apkirptais ir padažytais plaukais nuo kirpėjos kėdės pakilo ir Eglė: „Esu čia ne pirmą kartą, visada išeinu labai patenkinta. Ypač norėjosi pasigražinti prieš Kovo 8-ąją, nes tai – Tarptautinė moters diena. Vertinimas – dešimt balų.“

Rasa Mokymo centre gražinosi pirmą kartą. Moteris sako čia pasijutusi it geriausiame grožio salone. „Norisi būti gražiai, kaip ir kiekvienai moteriai, bet ne visada užtenka pinigų apsilankyti kirpykloje“, – dėsto Rasa.

Bene ilgiausiai kirpėjos kėdėje užtruko Ada. Netrukus – moters proanūkio krikštynos, todėl ji norėjo būti ypač graži. Pasak jos, jei ne Mokymo centras, nedidelės pensijos grožio procedūroms jai nepakaktų.

Vienintelis šįkart pas grožio specialistes apsilankęs vyras Sergėjus taip pat džiaugėsi, kad Žirmūnų darbo rinkos mokymo centre yra laukiami negalią turintys žmonės. Jis kirposi ne pirmą kartą – vyras pasidžiaugia, kad būsimosios kirpėjos visada plaukus sutvarko taip, kaip jam atrodo gražiau.

Būsimosios kirpėjos nesibodi nė vieno kliento

 

Žirmūnų darbo rinkos mokymo centro Verslo ir paslaugų specialistų rengimo skyriaus vyresnioji specialistė Olga Andruškevičienė sako, kad Pagalbos ir informacijos šeimai tarnybos lankytojai – ne vieninteliai, su kuriais bendradarbiaujama. Mokymo centras turi sudaręs bendradarbiavimo sutartis su Lietuvos psichikos negalios žmonių bendrija „Giedra“, Vilniaus miesto Nakvynės namais, VšĮ „Vilniaus SOS vaikų kaimu“, globos namais „Užuovėja“, senelių namais „Sevilis“, Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namais, Valakupių reabilitacijos centru, Fabijoniškių socialinių paslaugų namais ir Reabilitacijos ir slaugos centru „Gemma“.

 

„Kai kurių įstaigų ar organizacijų žmonės atvyksta į mūsų centrą, pas kitus vykstame patys. Sutartyse nėra numatyta, kas kiek laiko teiksime paslaugas, todėl važiuojame pagal pareikalavimą, tereikia iš anksto suderinti datą ir laiką. Be abejo, pageidaujame, kad atvykę lankytojai atitiktų numatytus asmens higienos, sanitarinius reikalavimus. Tai – svarbi sąlyga“, – kalba O. Andruškevičienė.

Pasak jos, praktiką atliekantys plataus profilio kirpėjo specialybės mokiniai, prižiūrimi profesijos mokytojo, apkerpa, sušukuoja lankytojus, nudažo plaukus. Anksčiau buvo teikiamos ir dekoratyvinės kosmetikos, manikiūro paslaugos, tačiau šiuo metu besimokančių šių specialybių mokymo centre kol kas nėra, bet padažyti ir pakoreguoti antakius moka ir kirpėjai.

Pradedame kirpimo įgūdžius lavinti ant manekenų, tik paskui pereiname prie žmonių, todėl praktika mums labai svarbi. Nors visur stengiamės reklamuotis, mūsų paslaugos nebrangios, vis dėlto norėtume, kad praktikai atlikti lankytojų būtų daugiau.

 

Kirpėjų profesijos mokytoja Zita Adlienė sako, kad tokio bendradarbiavimo nauda – abipusė. „Pradedame kirpimo įgūdžius lavinti ant manekenų, tik paskui pereiname prie žmonių, todėl praktika mums labai svarbi. Nors visur stengiamės reklamuotis, mūsų paslaugos nebrangios, vis dėlto norėtume, kad praktikai atlikti lankytojų būtų daugiau. Kuo daugiau praktikos, tuo geresnę kvalifikaciją įgis būsimieji specialistai, tuo labiau bus laukiami potencialių darbdavių“, – sako Z. Adlienė.

 

Autorės nuotraukos

Jos teigimu, būsimosios kirpėjos mielai vyksta ir į senelių, kūdikių namus, į globos įstaigas. „Žinoma, prieš tai pasikalbame, parengiu žmones psichologiškai“, – pasakoja profesijos mokytoja.

Pasak jos, globos įstaigų gyventojai jau pažįsta būsimuosius kirpėjus, visada jų laukia, stengiasi kuo galėdami pavaišinti. Jiems labai svarbu ir pabendrauti su atvykusiais žmonėmis. „Teikiame paslaugas ir tiems, kurie laikomi visuomenės atstumtaisiais – vykstame į Nakvynės namus, Veliučionių vaikų socializacijos centrą. Nei su vienais, nei su kitais neturime jokių problemų“, – sako Z. Adlienė.

Žirmūnų darbo rinkos mokymo centre mokosi ne tik grožio specialistai – šiuo metu siūloma rinktis iš daugiau nei 60 darbo rinkoje paklausių formaliojo mokymo programų.

Mokymo programos – įvairios

 

O. Andriuškevičienė primena, kad Žirmūnų darbo rinkos mokymo centre mokosi ne tik grožio specialistai – šiuo metu siūloma rinktis iš daugiau nei 60 darbo rinkoje paklausių formaliojo mokymo programų, kurios skirtos verslo ir administravimo, komercijos, informacinių technologijų, grožio salonų, restoranų, viešbučių ir turizmo, siuvimo ir modeliavimo, socialinių paslaugų, sveikatos priežiūros specialistams rengti. Taip pat organizuojami ir neformalūs, vakariniai mokymai, kurie labai tinka dirbantiems asmenims.

„Nuo veiklos pradžios mūsų centre įgijo profesiją ar kompetencijas tobulino daugiau nei 60 tūkst. žmonių iš visos Lietuvos. Iš jų daugiau nei 2,5 tūkst. – pagal mūsų laimėtus konkursus ir parengtus projektus“, – sako O. Andriuškevičienė.

Visada išsiaiškiname, kokios specialybės negalią turintis žmogus galėtų mokytis. Be abejo, atsižvelgiame ir į jų norus. Šie žmonės mokosi pagal jiems adaptuotas ir parengtas mokymo programas.

 

Pasak jos, mokymus centre kasmet baigia apie 2 tūkst. žmonių, kurie mokosi savo, darbdavių ar užimtumo tarnybos lėšomis. 2008 m. atidaryti modernūs neįgaliųjų profesinės reabilitacijos centrai Vilniuje ir Druskininkuose, kur neįgalieji gali įgyti apskaitininko, lengvų drabužių siuvėjo, pynėjo ir vytelių ar kitą specialybę, mokytis kompiuterio vartojimo pagrindų, tobulinti darbo įgūdžius, psichologiškai pasirengti sėkmingai integracijai į darbo rinką.

„Visada išsiaiškiname, kokios specialybės negalią turintis žmogus galėtų mokytis. Be abejo, atsižvelgiame ir į jų norus. Šie žmonės mokosi pagal jiems adaptuotas ir parengtas mokymo programas“, – aiškina O. Andriuškevičienė.

 

Specialistė primena, kad esminis skirtumas tarp profesinės mokyklos ir darbo rinkos mokymo centro yra tas, kad pastarajame mokslai yra intensyvūs, po aštuonias akademines valandas kiekvieną darbo dieną. Mokymo trukmė yra trumpesnė, nes nėra atostogų kaip profesinėje mokykloje, todėl žmonės įgyja kvalifikaciją ir profesinio mokymo diplomą gauna greičiau. Mokytis čia priimami visi, tačiau iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Užimtumo tarnybos į grožio ir kai kurias kitas specialybes siunčiami tik tie žmonės, kurie pasirašę trišalę sutartį su Užimtumo tarnyba ir darbdaviu.

Būsime didesni, stipresni, abiejose mokymo įstaigose resursai bus panaudojami veiksmingiau.

Laukia permainos

 

Šiuo metu mokymo centre mokosi tik dvi grupės būsimųjų kirpėjų. Paskutinį kartą, kai buvo organizuojami dekoratyvinės kosmetikos ir manikiūro formalūs mokymai, grupių sukomplektuoti nepavyko.

Vilniaus Žirmūnų darbo rinkos mokymo centro l. e. direktoriaus pareigas Romualdas Stašinskas sako, kad nuo šių metų rugsėjo 1-osios centrą žadama sujungti su Vilniaus turizmo ir prekybos verslo mokykla, taip atsiras nauja įstaiga – Profesinio rengimo centras „Žirmūnai“. „Būsime didesni, stipresni, abiejose mokymo įstaigose resursai bus panaudojami veiksmingiau. Mokiniams taip pat atsiras daugiau galimybių“, – kalba R. Stašinskas.

Sujungus įstaigas mokiniai ir toliau galės gauti profesinio, tęstinio mokymo paslaugas, be to, naujajame centre veiks gimnazija, atsiras neformalus mokymas. Norėčiau nuraminti darbuotojus, ypač – mokytojus, kitus specialistus, kad jų neketiname atsisakyti. Darbo neteks apie dešimtį žmonių iš sričių, kurios dubliuojasi.

 

Jo teigimu, nors Žirmūnų darbo rinkos mokymo centras priklauso Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai, bet lėšų pragyvenimui darbuotojai užsidirba patys. „Pagrindinė centro funkcija – netekusių darbo žmonių grąžinimas į darbo rinką – išliks ir sujungus įstaigas. Sujungimas padės išspręsti įvairias problemas. Nors mūsų centras didelis, iš Užimtumo tarnybos sulaukiame per mažai žmonių. Kai įstaigos susijungs, galėsime suvienyti specialistų paslaugas. Išgyvename nelengvą laikotarpį, bet daugeliui švietimo sričiai priklausančių įstaigų šiuo metu nėra lengva – daugelis jų pertvarkomos, reorganizuojamos. Nors nerimo dėl permainų yra, bet dirbame ritmingai ir pelningai. Tikimės, kad viskas bus į gera“, – kalba įstaigos vadovas.

 

R. Stašinsko teigimu, sujungus įstaigas mokiniai ir toliau galės gauti profesinio, tęstinio mokymo paslaugas, be to, naujajame centre veiks gimnazija, atsiras neformalus mokymas. „Šiuo metu vyksta abiejų mokymo įstaigų darbo grupių susitikimai, dėliojame būsimą struktūrą. Norėčiau nuraminti darbuotojus, ypač – mokytojus, kitus specialistus, kad jų neketiname atsisakyti. Darbo neteks apie dešimtį žmonių iš sričių, kurios dubliuojasi. Tai – buhalterijos, ūkio skyriaus darbuotojai, sekretorės ir panašiai. Visiems kitiems galimybės dirbti bus tik didesnės“, – pabrėžia jis.

Mokytojams nebereikės dirbti dviejose įstaigose, darbo grafikai jiems bus sudaromi patogiau. „Žinoma, gali kilti kokių nors laikinų sunkumų, tačiau gyvuojame jau 30 metų, per šį laikotarpį patyrėme visko. Tikimės sėkmingai įveikti ir šį permainų etapą“, – kalba įstaigos vadovas.

 

VšĮ Pagalbos ir informacijos šeimai tarnybos lankytojai savo ruožtu tikisi, kad dabartinės sutartys su neįgaliųjų ir kitomis organizacijomis galios ir sujungus abi įstaigas, kad šie žmonės ir toliau galės gauti taip reikalingas grožio specialistų paslaugas.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.