Kovo 6 d. – Europos logopedo diena

Kristina Stankutė-Matė
,
Klaipėdos miesto mokyklų logopedų ir specialiųjų pedagogų metodinio būrelio pirmininkė

Dažnai manoma, kad logopedas yra specialistas, dirbantis su kalbos sutrikimų turinčiais vaikais. Iš tiesų logopedai gali padėti įveikti ar sušvelninti kalbos, kalbėjimo, bendravimo sutrikimus tiek ankstyvoje vaikystėje, tiek sulaukus senyvo amžiaus. Ikimokykliniame amžiuje dažniausiai susiduriama su netaisyklingai tariamais garsais, vėluojančia kalbos raida. Mokykliniame amžiuje logopedas padeda vaikams įveikti ne tik garsų tarimo, bendravimo sutrikimus, bet ir skaitymo, rašymo sunkumus. Vyresnio amžiaus žmonėms logopedo pagalbos gali prireikti patyrus insultą ar galvos smegenų traumą, kai prarandamas gebėjimas suvokti aplinkinių kalbą ar taisyklingai tarti žodžius.

 

Nuo 2004 m. Europos logopedų asociacija (CPLOL) priėmė nutarimą kovo 6 d. minėti logopedo profesijos dieną, kurios tikslas – suteikti visuomenei daugiau žinių apie įvairius kalbos, kalbėjimo ir komunikacijos sutrikimus, jų įveikimo galimybes, praplėsti žinias apie logopedo profesiją visoje Europoje. Manoma, kad labai svarbu plėtoti visuomenės informuotumą apie komunikacijos, kalbos ir kalbėjimo sutrikimus, jų poveikį žmonių sveikatai, galimus pagalbos būdus. Europos logopedo dienos žinia yra ta, kad dalijimasis žiniomis ir patirtimi gali būti puiki komunikacijos sutrikimų prevencija. Atsižvelgiant į tai, kiekvienais metais skelbiama tema, kuriai skiriama daugiausia specialistų dėmesio, organizuojamos konferencijos ir seminarai. Šių metų tema yra alternatyvioji ir augmentinė komunikacija. 1980 m. Jungtinių Amerikos Valstijų kalbos, kalbėjimo ir klausos asociacija patvirtino terminą „augmentinė ir alternatyvioji komunikacija“. Šiuo terminu vadinamos asmenų, turinčių kalbos ir kitų komunikacijos sutrikimų, naudojamos papildomos ir pagalbinės priemonės, padedančios jiems išreikšti savo mintis, norus ir idėjas. Siekdamos plėtoti šią temą šalyje Lietuvos logopedų asociacija kartu su Šiaulių universiteto Specialiosios pedagogikos katedra organizuoja 5-ąjį Baltijos šalių kongresą „Alternatyvioji ir augmentinė komunikacija: daugiau nei žodžiai…“, kuris vyks balandžio 2627 d. Šiauliuose.

 

Lietuvos logopedų asociacija Europos logopedų organizacijos narė yra nuo 2010 m. Dalyvavimas daugelį Europos šalių vienijančioje organizacijoje suteikia galimybę dalytis informacija, įgyti naujų žinių ir užtikrinti aukštesnę paslaugų kokybę kalbos bei kalbėjimo sutrikimų turintiems asmenims.

Logopedo paslaugos teikiamos sveikatos priežiūros, ikimokyklinio ugdymo įstaigose, mokyklose ir privačiuose logopediniuose kabinetuose. Klaipėdos miesto darželiuose yra įsteigta 46,5 logopedų etato, mokyklose – 19,5 etato. Džiugu, kad vaikai, turintys kalbos ir kalbėjimo sutrikimų, logopedo pagalbą gali gauti savo švietimo įstaigoje. Tačiau didėjantis šių vaikų skaičius ir auganti logopedo paslaugų reikmė kelia nerimą. Naujausiais duomenimis, siekiant, kad logopedo pagalbos sulauktų visi mokiniai, turintys kalbos ir kalbėjimo sutrikimų, Klaipėdos miesto ikimokyklinio ugdymo įstaigose ir mokyklose turėtų būti įsteigti papildomi 27 logopedo etatai (darželiuose 19, mokyklose 8).

 

Klaipėdos miesto logopedai kviečia švęsti Europos logopedo dieną ir sveikina visus šalies logopedus jų profesinės šventės proga. Siekiame parodyti, kad mes turime bendrą tikslą ir tik dirbdami drauge galime sėkmingai padėti vaikams ir suaugusiesiems, turintiems kalbos, kalbėjimo bei komunikacijos sutrikimų.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.