Konkurso „Start Strong 3+3 Student Entrepreneurship“ laimėtojai – šiauliečių gimnazistų komanda

Kristina Urbonienė
,
konkurso koordinatorė, asociacijos „Karjeros kodas“ prezidentė, programos „Start Strong“ vadovė Lietuvoje

Šių metų gegužę tarptautinio socialinio verslumo konkurso „Start Strong 3+3 Student Entrepreneurship“ laimėtojais tapusi šiauliečių gimnazistų komanda „Et Cetera“ – Goda Katkutė, Laura Kalinauskaitė, Edgaras Sviščiovas, Robertas Kazbaras – ir jų mokytoja Evelina Mačiūnienė liepos 11–18 d. vyko į prizinę kelionę – į Sietlo miestą Jungtinėse Amerikos Valstijose, kur kartu su latvių laimėtojų komandomis dalyvavo Vašingtono universiteto nevyriausybinės organizacijos (angl. Foundation of International Understanding Through Students – FIUTS) surengtuose seminaruose, susitikimuose ir diskusijose su sėkmingai dirbančiais startuoliais. Gimnazistai taip pat praplėtė savo žinias apie JAV kultūrą, žmonių gyvenimo būdą, gilinosi į opiausias žmonijos problemas dalyvaudami socialiniuose projektuose. Tarptautinė „Start Strong“ komanda aplankė daug institucijų, verslo įmonių, bendrų darbo erdvių (angl. Co-working Spaces), Sietlo simbolį – apžvalgos bokštą „Space Needle“, dalyvavo tinklaveikos (angl. Networking) susitikimuose (kur užmezgamos verslams svarbios pažintys), pasisėmė patirties ir patyrė neišdildomų įspūdžių!

 

Dalyvavimas konkurse komandos „Et Cetera“ nariams padėjo gilinti žinias ir išbandyti jėgas socialinio verslumo srityje, o noras pažinti kultūrinius skirtumus ir užmegzti ryšius socialiniams ateities projektams buvo vienas stipriausių motyvų kuriant socialinio verslo projektą, padėsiantį spręsti bendruomenės problemą. Pasak gimnazistų iš Šiaulių, kelionė į JAV leido pamatyti, kiek daug skirtumų yra tarp amerikiečių ir europiečių, suteikė progą pastebėti labai naudingų idėjų, kurias būtų galima įgyvendinti Lietuvoje stiprinant ryšius bendruomenėse. Dalyviai liko sužavėti savanorystės idėjų sklaida ir pačia savanorystės kultūra JAV. Per kiekvieną susitikimą buvo jaučiama, kaip bendruomenės nariai nori vieni kitiems padėti kurdami gražesnį pasaulį. Šiauliečiai gimnazistai džiaugėsi, kad galėjo dalyvauti socialiniame projekte nevyriausybinėje organizacijoje „Westside Baby“, kuri rūpinasi nepasiturinčiomis šeimomis ir iš labdaros, kurią aukoja miesto gyventojai, aprūpina šeimas maistu, higienos priemonėmis, drabužiais. Dar vienas ne mažiau mokinių susidomėjimo sulaukęs vizitas – apsilankymas laikraščio „Real Change“ redakcijoje, kuri įdarbina benamius, taip suteikdama jiems šansą pakeisti savo gyvenimą. Tokie gyventojai perka laikraštį redakcijoje už 60 centų ir parduoda už 2 dolerius, tad užsidirba šiek tiek pinigų. Tokiu būdu žmonės, praradę būstus, gauna progą grįžti į normalų gyvenimą, jiems suteikiama taip reikalinga psichologinė pagalba. Šie vizitai pakeičia požiūrį į mūsų kasdienybę ir priverčia susimąstyti apie tai, ką priimame kaip savaime suprantamą dalyką.

 

Komandos „Et Cetera“ tikslas konkurse buvo suburti ir šviesti bendruomenę tvarios gyvensenos tema, atkreipti dėmesį į tekstilės panaudojimo būdus. Mišri Juliaus Janonio ir Didždvario gimnazistų komanda suorganizavo akciją „Janonio Boutique“, per kurią gimnazijos bendruomenė galėjo atnešti dėvėtus, bet dar kokybiškus drabužius ir juos parduoti. Dalis pinigų, gautų pardavus drabužius, grįžo pardavėjams, o kita dalis buvo paaukota labdarai. Konkursas ir kelionės mokė dalyvius atrasti grožį mažuose dalykuose, nes drabužių tvarkymas buvo nemenkas iššūkis… Laimėtojų komanda savo projektu norėjo parodyti, kokią didelę žalą gamtai daro „greitos mados“ industrija, ir paneigti įsitikinimą, kad pirkti dėvėtą drabužį yra nešaunu. Konkurso pradžioje tai buvo tik teorinės žinios, kurias reikėjo pritaikyti praktikoje. „Janonio Boutique“ suteikė labai daug patirties kuriant socialinio verslo startuolį, nes reikėjo dirbti su visiškai nauja komanda ir nauja tema.

 

Konkurso „Start Strong 3+3 Student Entrepreneurship“ laimėtojai ir ateityje planuoja daug dėmesio skirti socialiniam verslui plėtoti, bendruomenei stiprinti ir savanorystei. Laimėję konkursą jie tapo „Start Strong“ alumnais ir prisijungė prie ankstesnių metų konkursų laimėtojų būrio, kurie savo jėgas skirs ateities „Start Strong“ kartų ugdymui ir bendruomenės švietimui.

Komandos „Et Cetera“ nariai Goda, Laura, Edgaras, Robertas ir jų mokytoja Evelina teigia, kad kelionė į JAV ne tik leido jiems paaugti kaip asmenybėms, bet ir pakeitė požiūrį į tam tikrus dalykus, išmokė atsikratyti stereotipų ir išankstinio nusistatymo. Konkurso laimėtojai džiaugiasi ir yra dėkingi konkurso organizatoriams, asociacijai „Karjeros kodas“, JAV ambasadai Vilniuje ir tarptautinei karjeros ugdymo programai „Start Strong“ už išskirtinę progą tobulėti ir keisti požiūrį.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.