Kodėl verta su vaiku žaisti žaidimus pirštukais?

Simona Šimkutė
,
ikimokyklinio ugdymo mokytoja, edukologijos mokslų magistrė 

Nuo gimimo iki ikimokyklinio amžiaus vaikų kalbos raida formuojasi būtent per šiuos pirmuosius 5-erius metus. Ankstyvajame amžiuje aktyviai formuojasi neuroninės jungtys, jos atsakingos už vaikučio kalbos raidą. Šiame tarpsnyje vaikas labai imlus naujovėms – tyrinėja dar neatrastą pasaulį ir nori kiekvieną dieną išmokti kažką naujo, neatrasto ir nepatirto. Dauguma žmonių tikrai girdėję, kad smulkioji motorika ypač svarbi ugdant vaiką.

Tatianos Syrikovos (pexels.com) nuotr.

Su smulkiąja motorika siejama viskas, ką mažasis, pažindamas aplinką, čiuopia rankomis – griebia, lipdo, piešia, stato, dėlioja, kerpa, veria, ima, deda, žaidžia, konstruoja, lanksto, minko, piešia rankomis (pirštais) ir panašiai.

Ankstyvajame amžiuje jau galima vaikučiui masažuoti rankelę, švelniai spausti pirštukų pagalvėles, glostyti mažylio plaštaką, lankstyti pirštelius.

 

Paaugęs vaikas ima domėtis ir atkartoti ką darote Jūs, tada jau galima pradėti nuo pirštų miklinimo žaidimų. Skatindami vaiką miklinti pirštukus, padėsite atžalai greičiau ir sklandžiau išmokti kalbėti. Pradėti galite nuo paprastesniu žaidimų, nereikalaujančių greito pirštukų judesių keitimo. Tinka rodymas į dangų, žemę, saulę namą ir panašiai.

Vėliau galima pasiūlyti sudėtingesnių žaidimų, kai jau reikia abiejų rankyčių delnais padaryti stogelį, ratą, dėti plaštaką ant plaštakos ir panašiai. Po truputį galima rodyti sudėtingesnes kombinacijas, kaip judinti smilių, paskui nykštį, atlikti kombinacijų sunertais pirštais, mėginti juos judinti. Galima sugalvoti žaidimų pirštukais su medžiagų skiautelėmis ar gamtos teikiamomis gėrybėmis.

 

Tėveliai ar pedagogai žino savo vaikučio galimybes, tad ugdyti reikia atsižvelgiant į tai.

Pirštelių miklinimas – tiesiogiai susijęs su geresniais vaiko kalbos įgūdžiais, miklesniais pirštukais, o tai gerina plaštakos, riešo, rankų ir akių koordinaciją. Taip pat ugdo vaiko dėmesį, gebėjimą susikaupti, kantrybę, lavina atmintį, padeda atpalaiduoti rankytes, mažina protinį nuovargį, stimuliuoja smulkiųjų raumenų impulsus, bei padeda geriau suvokti aplinką.

 

Pirštukų miklinimo žaidimų pavyzdžiai:

 

„Labas rytas“

Labas labas, labas rytas,

Tau, galvyte, nosie, lūpos ir akytės.

Labas rytas, jums, kojytės, būkit vikrios kaip pelytės.

Labas rytas, tau, pilveli, valgyk košę dar sykelį.

O savo stiprius pečius, pamankštinti aš galiu.

Dar delniukais plosiu, rankute pamosiu.

Galvytę kraipysiu, AČIŪ pasakysiu,

Šiandien būsiu malonus ir draugams paslaugus.

 

„Pilis“

Pastatysiu penkiaaukštį,

Daug žmonių gyvens.

Reikia medį man nupjauti,

Vinį stipriai kalti.

Cementą maišyti,

Plyteles statyti,

Pasižiūrim.

Kiek aukštų pastatėm? (vaikas atsako)

Prakaitėlį aš valau

Ir toliau smagiai statau.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.