Kilimas – pėdų sveikatai

Svetlana Gerasimenko
,
Vilniaus l.-d. „Žiedas“ auklėtoja

Vilniaus lopšelio-darželio „Žiedas“ bendruomenės nariai, siekdami stiprinti vaikų sveikatą, sveikos gyvensenos įgūdžius, paruošė paprastas, bet išskirtines priemones – kilimėlius iš įvairių medžiagų: gamtinės, antrinių žaliavų, virvių, sagų. Jie dalyvavo Vilniaus lopšelio-darželio „Žuvėdra“ organizuotame projekte „Kilimas – pėdų sveikatai“.

 

Judėjimas – sveiko vaiko gyvybinis poreikis. Pastaruoju metu daugėja vaikų, turinčių atramos ir judėjimo aparato deformacijų. Ikimokykliniame amžiuje ypač intensyviai vystosi ir auga judamasis aparatas, todėl itin svarbu plokščiapėdystės profilaktiką pradėti kuo ankščiau. Trečiais–penktais metais pradeda formuotis pėdutės skliautas. Trejų metų vaikų pėdos ir blauzdos raumenys – silpni, todėl viena iš plokščiapėdystės atsiradimo priežasčių yra silpni raumenys.

Kilimas – tai vienas iš daugelio profilaktinių priemonių plokščiapėdystei koreguoti. Plokščiapėdystės profilaktikai rekomenduojami pėdos ir pirštų lavinamieji pratimai, taip pat vaikščiojimas basomis nelygiu paviršiumi. Džiugu, kad Vilniaus lopšelio-darželio „Žiedas“ kolegos gamino profilaktines priemones plokščiapėdystei mažinti. Vaikai kartu su auklėtojomis jas galėjo išbandyti ir įtvirtinti sveikos gyvensenos įgūdžius per rytinę mankštą salėje. Vėliau šios priemonės bus naudojamos kūno kultūros veiklose. Tėvams lauke buvo organizuota paroda „Sveikatingumo takas“.

 

Be to, esama įvairių pratimų ir žaidimų, kurie galėtų stiprinti pėdų ir raiščių raumenis:

  • „Balerina“ (eiti pasistiebus ant pirštukų).
  • „Molio minkymas“ (atsistoti pražergtomis kojomis ir perkelti kūno svorį nuo pirštų ant kulnų paeiliui kaire, dešine koja).
  • „Varlytė“ (atsisėsti, rankomis remtis į grindis, kojas sulenkti. Pražengti kelius ir suglausti padus. Grįžti į pradinę padėtį).
  • „Išlygink skalbinius“ (sėdint abejomis kojomis ridenti kėglį ar medinį rutulį pirmyn ir atgal).
  • „Piešimas koja“ (atsisėdus suimti (dešinės, kairės) kojos pirštais pieštuką, kita koja prilaikyti popieriaus lapą. Braukyti pieštuku ant popieriaus).
  • „Paimk servetėlę kojomis“ (sėdint kojų pirštais suimti popierinę servetėlę ir perkelti ją į kitą vietą).
  • Žaidimas „Kalėdų eglutė“ (priemonės: virvelės, nedideli spalvoti kamuoliukai. Eiga: iš virvelių žaidėjai ant grindų sudėlioja eglutę. Po signalo pradeda puošti ją žaisliukais – spalvotais kamuoliukais. Papuošę eglutę vaikai bėgioja ar šokinėja per jos šakas, stengdamiesi jų neliesti ir nenumušti kamuoliukų. Žaidimą laimi žaidėjai, nė karto neužmynę ant šakų ir nenuspyrę žaislų).
  • Žaidimas „Pieškime kojomis“ (priemonės: pieštukai, flomasteriai, spalvotos kreidelės, popierius. Eiga: žaidėjai išsidėlioja po didelį popieriaus lapą, pasiima norimą piešimo priemonę, ją įsikiša tarp kojų pirštų (geriausia tarp nykščio ir didžiojo piršto) ir piešia įvairias figūras kojomis. Galima piešti sėdint ar stovint. Piešiant gali groti rami muzika).

 

Naudota medžiaga:

  1. Miežienė, M. Juodaitienė „Paprasti-nepaprasti žaidimai“. Vilnius: 2005.
  2. mamairtetis.lt.
  3. upc.smm.lt.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.