Kiekvienas turi savo istoriją

Vilma Juozapavičiūtė-Kuprienė

Kiekvienas gali papasakoti apie tai, kaip laukė, bijojo, kaip nepritapo, nusivylė, kaip skaudėjo, kaip buvo gėda, kaip liūdėjo, ilgėjosi, svajojo, patikėjo, džiaugėsi, didžiavosi, triumfavo, kaip įveikė, dėkojo, mylėjo…

 

„Pakeisk požiūrį į save ir pakeisi savo santykį su kitais“, – sako amerikietis komunikacijos ir viešųjų ryšių specialistas Johnas Donahue-Grossmanas. Jis savo įžvalgomis geba įkvėpti ir padrąsinti tiek jaunus, tiek mažus, tiek patirtį turinčius žmones. Johnas atvyko į Lietuvą neatsitiktinai, jo misija – susitikti su šalies jaunimu ir vaikais, kad sustiprintų jų pasitikėjimą, gebėjimą pažinti, priimti save, nuoširdžiai domėtis ir padrąsinti kitus. Taip pat padėti suprasti, kad stiprus yra ne tas, kuris savo žodžiu ar veiksmu išmuša žmogui žemę iš po kojų, bet tas, kuris savo buvimu šalia dovanoja sparnus.

Johnas, kurio šeimos šaknys yra Rusijoje ir Lenkijoje, į Lietuvą atvyko kartu su „Sniego gniūžtės“ programos direktoriumi Jacku Irwinu. Pastarasis Lietuvos jaunimui padovanojo ir padėjo adaptuoti jaunimo lyderystės ir žalingų įpročių prevencijos programą. Ši programa sėkmingai veikia Panevėžio r. mokyklose nuo 1996 m. ir yra ilgiausiai vykdoma jaunimo socialinių įgūdžių ir prevencijos programa Lietuvoje.

Didelę gyvenimišką patirtį turintys vyrai Panevėžio r. Pažagienių mokyklos-darželio pradinukams savo pavyzdžiu rodė, kaip svarbu gerbti save ir kitą, kaip linksmi ir smagūs žaidimai padeda susipažinti ir pralaužti nepasitikėjimo ledus. Mokyklos svečiai kartu su vaikais šmaikščiai sveikinosi „medkirčių“ ir „melžėjų“ rankų paspaudimu, šoko ir dainavo susitikimo su J. Irwinu himnu tapusią „Singing in the rain“ dainą. Krekenavos Mykolo Antanaičio gimnazijos vyresnieji mokiniai Ugnė, Airidas ir Beatričė, atvykę su Jacku ir Johnu, pasakojo, kaip „Sniego gniūžtės“ veikla jiems padeda pasitikėti, suprasti save bei padėti sau ir kitam.

 

Johnas Donahue-Grossmanas nuo linksmos veiklos ir žaidimų lengvai perėjo prie rimtų ir svarbių temų. Svečias įtaigiai vaikams pasakojo, kad dažnai bijome to, ko nepažįstame, skriaudžiame tą, kurio nesuprantame. Johnas kvietė vaikus išklausyti kitą žmogų ir pasistengti suprasti jo elgesio tikslą. Jis aiškino, kad kiekvienas kai kuriais momentais būname pažeidžiami ir nedrąsūs. Tas žmogus, kuris išdrįsta suprasti ir palaikyti mus, kai pasaulis svetimas, tampa artimas sielai. Svečias dalijosi su mažaisiais Pažagienių mokiniais atvejais, ką jaučia naujokai. Lektorius pasakojo, kaip yra sunku, kai esi svetimas susidraugavusių asmenų grupėje, kaip abejingi žmonės bet kokį kito savitumą gali palaikyti yda, kaip svarbu suprasti, kad po prastais drabužiais dažnai slepiasi jautri ir artima siela, kaip negalia sukausto galimybes, kaip tada reikia drąsos būti maloniam, kantriam ir draugiškam…

 

Pažagienių mokykloje-darželyje empatijos tema yra aktuali. Jau ne vienas projektas plečia mokyklos bendruomenės narių suvokimą, kad pažindamas, priimdamas save tampi stiprus ir išdrįsti pažinti kitą, o kai susipažįsti, lengva susidraugauti ir kartu daryti šį pasaulį geresnį.

Esame nuoširdžiai dėkingi Jackui Irwinui ir „Operation Snowball“ organizacijai Jungtinėse Amerikos Valstijose už galimybę susitikti su išskirtinėmis asmenybėmis, ypatinga padėka Johnui Donahue-Grossmanui už laiką, įkvepiančius pasakojimus ir rūpestį, pasidalytą su mažais, bet nuoširdžiais pradinės mokyklos mokiniais. Tikime, kad į mažas širdeles pasėtas gėris, dėkingumas ir pagarba leis jiems užaugti didžiais žmonėmis.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.