Kelionė kalbos keliu nuo akmens iki kompiuterio

Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo renginiai vilnija per visą šalį. Kartu su jais prasidėjo ir trečią kartą vykstančios Lietuvių kalbos dienos, kurių tikslas – kelti lietuvių kalbos prestižą, stiprinti lietuvių kalbos mokymosi motyvaciją, prisidėti prie lietuvių kalbos sklaidos pasaulyje, telkti bendruomenes Lietuvoje ir užsienyje. Kalba – tai tautos išskirtinumas, tad siekiama skatinti didžiuotis gimtąja kalba.

 

Vilkaviškio r. Keturvalakių mokykloje-daugiafunkciame centre Lietuvių kalbos dienos organizuotos antrą kartą. Jas inicijavome mes, vyresnioji lietuvių kalbos mokytoja Aušra Biskienė ir bibliotekininkė Vilija Urbšienė. Šiemet nuo vasario 23 d. iki kovo 9 d. vyko renginių ciklas „Kalba nuo akmens iki kompiuterio“.

 

Pirmasis renginys – tai kelionė į Vilnių ir apsilankymas Knygų mugėje, kuri jau devynioliktus metus į vieną vietą suburia gausų būrį leidėjų, rašytojų ir skaitytojų iš Lietuvos bei užsienio šalių. Švęsdami valstybės atkūrimo šimtmetį turėjome progą perskaityti Lietuvą kaip atvirą tekstą, kuris visada rašomas mūsų pačių patirtimis, istorijomis. Įspūdį mokiniams paliko ne tik mugėje pavartytos ar įsigytos knygos, bet ir sutiktos įžymybės: profesorius Liudas Mažylis, dirigentas Donatas Katkus ir kt.

Per lietuvių kalbos pamokas vyresniųjų klasių mokiniai kūrė fotonoveles tema „Jo didenybė žodis“, kuriose įamžino jiems svarbias akimirkas ir perkeltine prasme perteikė jausmus Lietuvai, tėvams, mokytojams, draugams. Žemesniųjų klasių mokiniai piešdami karikatūras tema „Išdykę žodžiai“ mokėsi taisyklingos kalbos. Toks netradicinis mokymasis kelia mokinių susidomėjimą, stiprina pagarbą kalbai.

Šiais metais, minint Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį, skatinta prisiminti ir senuosius liaudies žaidimus, ratelius. Todėl per judriąsias pertraukas mokiniai prisiminė tėvų, senelių žaistus žaidimus: „Meškutė“, „Šiaudų batai“, „Čeverykai“, „Jurgeli meistreli“ ir kt., kurie suteikė daug gerų emocijų tiek pirmokams, tiek dešimtokams.

 

Jau antrus metus mokykloje organizuoti draugiški skaitymai. Tai – garsiniai skaitymai, per kuriuos vienos klasės mokiniai pasirinktus tekstus skaito kitos klasės mokiniams. Šių metų skaitymų tema „Legendos ir padavimai apie mūsų kraštą“. Tokia veikla skatina domėtis savo bendraamžiais, užmegzti ir palaikyti draugiškus santykius. Taip lavintas kūrybiškumas, nes visi stengėsi pasirodyti kuo išradingiau, įdomiau, įtaigiau, taip pat viešojo kalbėjimo įgūdžiai.

 

Domėtis savo krašto žmonėmis, aplink gyvenančių žmonių neeiliniais gebėjimais – tai dar vienas iš svarbių šio meto uždavinių ugdant pilietiškumą ir patriotiškumą. Todėl mokyklos bibliotekoje vyko susitikimas su Keturvalakių miestelyje gyvenančia poete Elvyra Matusevičiene. Ji skaitė savos kūrybos eilėraščius, dalijosi prisiminimais apie pažintį su keturvalakiete, poete, Nacionalinės meno ir kultūros premijos laureate Nijole Miliauskaite.

 

Vykdant netradicines veiklas įtraukiami visų amžiaus grupių mokiniai, siekiama palaikyti bendruomeniškumo tradiciją, ugdyti bendradarbiavimo įgūdžius, skatinti kūrybiškumą. Ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus grupių ugdytiniai kūrė „savo raidelę“. Juk dažniausiai kiekvienas vaikas pirmiausia išmoksta rašyti pirmąją savo vardo raidę, kurią pavadina „mano raide“. Nuo to ir prasideda pažintis su raštu, knyga, literatūra.

Aušros Biskienės nuotrauka 

 

Per apibendrinamąjį renginį „Kalba nuo akmens iki kompiuterio“ 5–10 klasių mokiniai pristatė kūrybinius darbus temomis „Kalba ir akmuo, molis, popierius, medis, kompiuteris“. Vieni domėjosi, kaip žmonės rašė akmens amžiuje, kiti prisiminė šumerų laikus ir patys bandė raižyti dantiraščiu ant molinių lentelių, treti papasakojo, kaip atsirado popierius. Prisiminti ir tremtiniai bei partizanai, kurie savo eiles, laiškus, piešinius paliko ant beržo tošies skiaučių. Aptartas kalbos ir kompiuterio ryšys, kurį mokiniai sudėjo į laiko ratą. Svarstyta ir apie „paukščių kalbą“, kuria, anot mokinių, kartais kalba mokytojai per pamokas.

 

Taigi, norisi tikėti, jog šis Lietuvių kalbos dienoms skirtas renginių ciklas paskatins susimąstyti, kad gimtoji kalba – mūsų tautos istorijos ir kultūros pamatas, o ją saugoti ir puoselėti – kiekvieno žmogaus pareiga.

 

Aušra Biskienė

Mokytoja

Vilija Urbšienė

Bibliotekininkė

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.