Karštą dieną – karštos mokinių biologijos olimpiados naujienos

Inga Viltrakienė, Margarita Purlienė

Pirmosios kregždės…

 

Gražų, saulėtą birželio 7 d. rytą į Kauną iš įvairių Lietuvos kampelių kartu su savo mokytojais važiavo jaunieji Lietuvos biologai. Šiais metais pirmą kartą organizuota respublikinė 5–8 klasių mokinių biologijos olimpiada. Į Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) patalpas sugužėjo apie 170 svečių – tarp kurių 103 mokiniai buvo pasirengę parodyti savo gebėjimus.

 

Visus svečius maloniai pasitiko ir į patalpas palydėjo LSMU gimnazijos auklėtiniai. Šypsenos prie registracijos stalo, šypsenos įteikiant dalyviams „pusrytukus“, šypsenos iškilmingame 1-osios respublikinės 5–8 klasių mokinių biologijos olimpiados atidarymo renginyje. Su šypsena visus dalyvius pasveikino olimpiados organizacinio komiteto pirmininkas, Lietuvos biologijos mokytojų asociacijos (LBMA) pirmininko pavaduotojas Romas Darafėjus, LSMU gimnazijos direktorius Arūnas Bučnys ir LSMU prorektorius studijoms prof. Kęstutis Petrikonis. „<…> ir kilo mums didžiulis noras suorganizuoti Lietuvos jauniesiems mokslininkams olimpiadą, kurioje galėtų išbandyti savo jėgas“, – taip kalboje prasitarė šeimininkai. Ir tik todėl, kad šis noras „tapo kūnu“, didžiulis būrys jaunųjų mokslininkų ir jų mokytojų ilgai atsimins puikias emocijas, išgyventas šiame itin atsakingai surengtame renginyje.

 

Po iškilmingos atidarymo ceremonijos mokiniai išskubėjo į klases. Mokytojai atsigaivino kavos gurkšniu, o vėliau klausėsi paskaitos „Paauglių gyvensena – mokyklos socialinės ir kultūrinės aplinkos kontekste“, kurią skaitė LSMU sveikatos fakulteto lektorius dr. Tomas Vaičiūnas.

Pasibaigus teorinių užduočių etapui, mokiniams teko atlikti praktines užduotis: iš pateiktų medžiagų sumodeliuoti ląstelę, drėgnomačio aparatą, sudėlioti dėlionę „Bičių šeimyna“. Mokinukams teko rimtai paplušėti – akyse spindėjo noras užduotis atlikti ne tik gerai, bet labai gerai. Tuo iššūkiai dar nesibaigė – mokiniams reikėjo atlikti praktines užduotis pagal aprašytą situaciją, pavyzdžiui, tešlos rūgimą, žuvelių dyglių elgseną, tabako rūkymą.

Darbas tiesiog virė visose darbo grupėse. Kol vertintojai vertino atliktų užduočių atsakymus, olimpiados dalyviams vyko edukacinės programos (vivariumo lankymas, šunų dresūra, smulkių gyvūnėlių ir stambių gyvūnų ekspozicijos, veterinarijos muziejus). Jas organizavo LSMU Veterinarijos ir Visuomenės sveikatos fakultetų darbuotojai.

 

Olimpiada ne tik konkursas, bet ir šventė

 

Per olimpiados uždarymą paskelbti ir iškilmingai apdovanoti nugalėtojai. Jiems įteikti padėkos raštai ir dovanėlės. Tarp penktokų stipriausi buvo Kretingos VšĮ Pranciškonų gimnazijos mokinys Emilijus Latakas (mokytoja Rima Novikienė) ir Utenos Krašuonos progimnazijos auklėtinė Justė Bernotaitė (mokytoja Dalia Šipkienė), tarp šeštokų – Kauno r. Garliavos Adomo Mitkaus pagrindinės mokyklos mokinys Augustas Davidonis (mokytoja Edita Jarienė) ir Šiaulių r. Kuršėnų Stasio Anglickio mokyklos ugdytinė Saida Spulginaitė (mokytojas Nerijus Medeišis), tarp septintokų – Biržų „Aušros“ pagrindinės mokyklos mokinė Greta Petronytė (mokytoja Skirmantė Galvelytė), tarp aštuntokų Klaipėdos Simono Dacho progimnazijos auklėtinis Marijus Taraškus (mokytoja Auksė Dapkevičienė). Čia įvardyti tik pirmų vietų laimėtojai. Visas būrys antrų ir trečių vietų laimėtojų bei nedaug nuo prizininkų atsilikusių kitų dalyvių mielai pozavo su pagyrimo raštais ir džiaugėsi savo laimėjimais. Šių mokinių iškovota pergale džiaugėsi mokytojai, draugai, visi olimpiados dalyviai. Jų pergalė įkvėpė kitus dalyvauti ir nugalėti kitais metais. Sveika konkurencija – tai stimulas siekti išsikelto tikslo.

 

Ingos Viltrakienės nuotraukos

Jei labai nori – turi pavykti

 

LBMA pirmininkas Simas Ignatavičius dar praėjusių metų rudenį pasiūlė suburti olimpiados organizacinį komitetą, kurio vadovu tapo olimpiadų organizavimo ir vertinimo patirties turintis LBMA pirmininko pavaduotojas R. Darafėjus. Kelias iki tokio renginio nebuvo lengvas, bet kai labai nori, atsiranda ir draugų, kurie padeda įgyvendinti tą tikslą. Klaipėdos universitetas padėjo kurti užduotis, LSMU suteikė patalpas, organizavo visus edukacinius užsiėmimus, LSMU gimnazijos bendruomenė talkino visais olimpiados organizavimo klausimais, savivaldybės parėmė transportu, o prie dovanėlių mielai prisidėjo UAB BMK projektų vadovas Rimantas Mačernis ir UAB „Labochema“. Aišku, be nuoširdaus biologijos mokytojų bendradarbiavimo irgi nieko nebūtų – visi drauge subūrė vertintojų komandą ir su didžiuliu entuziazmu atliko darbą, už kurį atlygis – mokinio padėka ir šypsena… Žinoma, ir savęs kaip asmenybės tobulinimas itin įdomiose edukacinėse veiklose.

 

Tai parodo biologijos mokytojų gebėjimą net ir netikėtose situacijose bendradarbiauti, motyvaciją kuriant ateities mokyklą. Juk svarbu, kad sėkmę patirtų kiekvienas mokinys, kiekvienas renginys, kiekviena bendruomenė, nors ir susibūrusi trumpam.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.