Kad sportuoti būtų džiaugsmas

Vida Platūkienė

„Leiskite nuo mažens vaikui patirti judėjimo džiaugsmą ir sportuokite kartu su juo“, – tėvelius ir mokytojus ragina Giedrius ir Vaida Junevičiai, prieš penkerius metus sukūrę veiklą „Vaikų sportas“, organizuojantys sporto užsiėmimus vaikams nuo dvejų metų. Giedrius – treneris ir kūno kultūros mokytojas, turi patirties dirbti su įvairaus amžiaus vaikais, darželiuose, mokyklose, įmonėse veda sporto ir edukacinius renginius. Kol mažyliai sportuoja ir krykštauja su Giedriumi ir kitais vaikų sporto treneriais, kitoje salėje vyksta suaugusiesiems sveikatingumo treniruotės, kurias inicijavo ir pirmaisiais veiklos metais vedė pati Vaida. Vaida – juristė, bet save atrado ir kitoje veikloje. 2015 m. įgijo Kūno kultūros ir sporto departamento prie LR Vyriausybės leidimą vykdyti sporto veiklą ir dirba tiek organizacinį, tiek trenerės darbą drauge su vyru. 

Šeimoje gimsta vaikai ir… veiklos idėjos

 

Junevičiai augina tris vaikus: sūnus Dominykas eina į antrą klasę, Laurynas – rudenį bus pirmokas, o dukrytei Judrei dar tik 5 mėnesiai. Tikrai taip, mažylės vardas Judrė, nes ir tėveliai, ir broliukai įsitikinę, kad mergytė augs judri, sportiška ir laiminga. Giedrius su Vaida pasakoja, kad iki penkerių metų vaikai kasdien privalo užsiimti fizine veikla tris valandas, o nuo penkerių iki aštuoniolikos – nors valandą. Supratę, kad jų vyresnis sūnus darželyje juda per mažai, ieškoję ir nesuradę aktyvios fizinės veiklos sūnui Dominykui, Junevičiai nutarė situaciją keisti patys. Nuo savęs ir savo šeimos. Pradėjo organizuoti ir vesti sporto treniruotes pirmiausia sūnaus darželyje, vėliau ir kituose vaikų darželiuose bei mokyklose, o veiklai augant subūrė „Vaikų sporto“ trenerių komandą. Vaida džiaugiasi, kad ši veikla leidžia šeimai daugiau laiko praleisti kartu, kad sūnūs mielai dalyvauja sporto renginiuose, kad pritraukiamos ir kitos šeimos, auginančios panašaus amžiaus vaikus. „Mūsų tikslas buvo per vaikus įtraukti visą šeimą. Tokia pirminė idėja“, – sako Vaida. Darbo dienomis, vakarais, keliose Vilniaus mokyklose sporto salėje sportuoja nuo 2 iki 6 metų amžiaus vaikai drauge su vaikų sporto treneriais, o šalia esančioje patalpoje vyksta sveikatingumo užsiėmimai suaugusiesiems. Čia sportuoti gali mamytės, tėveliai, seneliai ar vyresnieji vaikai. Mažylius motyvuoja tėvų pavyzdys, jie mėgdžioja vyresnių veiklą. Po treniruotės dar pasikalbama apie sveikesnį gyvenimo būdą, maistą, vandens poreikį organizmui, pajuokaujama. Šeimos susidraugauja.

Kaip pažadinti norą sportuoti?

 

Jei suaugusiam žmogui gali paaiškinti, kad sportuoti reikia dėl sveikatos (ir grožio!), jei gali duoti komandas: pritūpk, įkvėpk, pakelk rankas ir t. t., tai vaiko šitaip sportu nesudominsi. Nedomina vaikų ir mokyklose bei darželiuose „pavargęs“, daug metų neatnaujintas sporto inventorius. O auklėtojos ir pradinių klasių mokytojos ne visada turi entuziazmo sportuoti drauge su vaikais, dažniau tik nurodo komandas. Sveiko, įkvepiančio savo judėjimo pavyzdžio neparodo, o juk dažniausiai ir neturi tam specialių žinių ir / ar išsilavinimo. Tėveliai irgi neturi laiko… Tad vaikas sėda prie kompiuterio ir net prigulęs stebi, kaip sportuoja kokio nors žaidimo personažas. Liūdna ir ne sveikatą žadanti realybė, kad vaikai vis mažiau juda, bėgioja kartu su kitais bendraamžiais kieme…

 

Tokia vaikų kasdienybė Junevičiams neatrodo patraukli. Giedrius sako, kad mažiausius vaikučius domina spalvos, žaislai, todėl pirmiausia pasirūpino sporto inventoriumi. Įvairių rūšių, dydžių ir spalvų skirtingų sporto šakų kamuoliai, žymekliai, estafečių lazdelės, lankai, pakopos vaikus domina ir skatina veikti. Treneris privalo būti kūrybingas, gebėti improvizuoti ir net su tuo pačiu kamuoliu prigalvoti įvairiausių veiklų. Tada vaikams nebus nuobodu. O mažųjų nuotaikos greitai keičiasi, vienoda veikla greit nusibosta, todėl sporto treneris turi būti ir geras psichologas. „Matai, kad vaikai pavargo, suorganizuoji ramesnį žaidimą, matai, kad greit nusibos, ne visi vaikai įsitraukė, vėl keiti veiklą. Svarbiausia, kad sportas būtų kaip žaidimas, o ne prievarta. Vaikai lavėja ir mokosi žaisdami“, – pasakoja treneris Giedrius. Dar svarbu, kad treneris ne tik komanduotų, bet ir pats dalyvautų žaidime. Juk net vyresniųjų klasių mokiniams krepšinį ar futbolą daug smagiau žaisti, kai su jais žaidžia ir mokytojas. Giedrius – kūno kultūros mokytojas Vilniaus privačioje „Šaltinėlio“ mokykloje ir Vaikų kūrybinės iniciatyvos fondo licėjuje „Forumas“. Šių mokyklų ilgametė tradicija – mokslo metus vainikuojanti sporto šventė Vingio parke. Į ją susirenka mokiniai, mokytojai, laukiami ir mokinių tėveliai. Giedrius ne tik organizuoja varžybas, estafetes, bet ir pats mielai sportuoja su vaikais, įtraukia kitus mokytojus. Gryname ore pasportavus ir nuotaika tampa puiki, ir bendri pietūs skanūs.

 

Sportuoti reikia ir per įvairias šventes

 

Giedrius kviečiamas vesti „sportiškus“ vaikų gimtadienius, darželių ir klasių išleistuves, įmonių vakarėliuose su darbuotojų atžalomis pasportuoti. Yra tekę sportiškai užimti vaikus per suaugusiųjų šventę, kad tėveliai ramiai galėtų papietauti viena akimi matydami, kaip smagiai užimami mažyliai. Sporto renginių organizatoriai visada į šeimų šventes ragina įsitraukti ir tėvelius. Galima suorganizuoti estafetes, kur rungtyniauja vaikai prieš tėvus ar šeimos prieš draugų šeimas. Stiprėja ryšiai, geras pavyzdys užkrečia vaikus, o visiems drauge sportuoti linksma.

Sportiškos vasaros stovyklos

 

Stovyklas organizuoti Vaida ir Giedrius pradėjo nuo sportiškų šeimų savaitgalio stovyklų Dauguose. Neatsitiktinai šeima stovykloms organizuoti pasirinko Daugų miestelį, esantį netoli Alytaus. Giedrius iš čia kilęs, čia kartu su tėčiu Sigitu, kūno kultūros mokytoju, futbolo treneriu, įvairių sporto renginių organizatoriumi ir vedėju, išbandė save įvairiose sporto šakose ir taip pamilo sportą, kad be jo negali gyventi nė vienos dienos – tad Giedrius ne tik nuolat pats sportuoja, bet ir sukūręs mylimą veiklą kasdien daug vaikučių įkvepia judėti ir pamilti sportą. Vasarą Daugų miestelis tiesiog atgyja, nes į jį suvažiuoja įvairių sporto mokyklų atstovai iš visos Lietuvos. Dauguose prie pat ežero sukurta puiki sporto bazė – futbolo ir krepšinio aikštynai, renovuoti bendrabučiai ir kitos puikiai tam pritaikytos erdvės, tad Junevičiai jau ne vienerius metus organizuoja ir vaikų bei šeimų stovyklas Dauguose. Prieš kelerius metus jie ėmėsi organizuoti įvairaus formato sportiškas dienos stovyklas Vilniuje. Jose vaikai turi ne tik įvairių sporto rungčių ir varžybų, bet ir plaukimo bei slidinėjimo pamokų su profesionalais partnerių instruktoriais. Stovyklose vaikai ne tik sportuoja, bet ir pramogauja (užsakomos įvairios aktyvios ir smagios pramogos), susiranda draugų, smagiai leidžią laiką, daug būna gryname ore, o svarbiausia – mažiau laiko leidžia prie išmaniųjų. Junevičiai tiki, kad vaikus galima atitraukti nuo išmaniųjų telefonų ir įkvėpti pamilti gamtą ir aktyvų laisvalaikį.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.