Jubiliejinės „Adamkiados“ žvaigždė: ryšku, solidu, vertinga

Renata Balčiūnienė
,
Butrimonių g-jos mokytoja

Butrimonių gimnazijoje šiemet galingai švytėjo 5-osios jubiliejinės „Adamkiados“ žvaigždė – respublikinė sporto ir meno šventė vėl sukvietė gabiausius sportui ir menui ugdytinius iš 19 mokyklų. Pagrindinis projekto tikslas – tęsti 15 metų trukusį Almos Adamkienės labdaros ir paramos fondo globotų mokyklų bendradarbiavimą ir partnerystę, per sportą ir meną ugdant gabius mokinius sąmoningais, pilietiškai aktyviais, puoselėjančiais tradicijas ir tautines vertybes žmonėmis. Jau 5-erius metus po „Adamkiados“ vėliava besitęsiantis bendradarbiavimas – prasmingas ir matomas šalies švietimo bendruomenės reiškinys. „Adamkiada“ tampa judėjimu, prisidedančiu prie olimpinių vertybių sklaidos, įtraukiant sporto veiklas į ugdymą mokykloje ir bendruomenės gyvenimą. Visos penkios „Adamkiados“ kasmet džiaugėsi itin gausiu būriu dalyvių – per 5-erius metus buvo net 5 tūkst. Butrimonių gimnazijoje atsiradusi „Adamkiada“, kurios globėjas Lietuvos Respublikos Prezidentas Valdas Adamkus, o sumanytojas ir iniciatorius – gimnazijos direktorius Valdas Valvonis, šiemet pelnė garbingą Lietuvos tautinio olimpinio komiteto „Olimpinės kartos“ apdovanojimą „Metų projektas“ ir tradicinę alyvmedžio šakelės statulėlę. Tai reikšmingas pasiekimas ir solidus įvertinimas šalies mastu.

 

Įspūdingas šventės atidarymas

 

Šventės atidarymo pradžia – veržli, ugninga daina, kurią atliko muzikos mokytojos Neringos Valvonienės vadovaujamas merginų ansamblis, ir įspūdingas etiudas „Žvaigždės gimimas“, kurį sukūrė choreografė Živilė Patinskaitė. Šioje meninėje kompozicijoje tobulai derėjo muzika, sceninis atlikėjų įvaizdis, choreografija ir šviesų žaismas. Šventės scenarijų parašė mokytoja Renata Balčiūnienė, scenografiją kūrė dailės mokytoja Neringa Jančauskaitė, o šventę vedė gimnazistai Ugnė Vaičiūnaitė ir Valentinas Straigis.

Atidarydamas jubiliejinę „Adamkiadą“, gimnazijos direktorius V. Valvonis perdavė šventės dalyviams Prezidento Valdo Adamkaus, buvusios fondo direktorės Sigutės Kačinskienės sveikinimus bei linkėjimus ir pasidžiaugė švente, kasmet vis suburiančia didžiąją dalį fondo globotų mokyklų, vertinančių per 15 metų sukurtą ryšį, siekiančių toliau puoselėti partnerystę. „Tegu šiandien jus lydi aukšti sporto rezultatai, skambi daina Lietuvai, meniški potėpiai drobėse“, – kalbėjo V. Valvonis.

„Adamkiados garbės“ apdovanojimas Prezidentui

 

Nuo 2015-ųjų Prezidentas Valdas Adamkus pagerbė renginį dalyvaudamas 2-ojoje ir 3-ojoje „Adamkiadose“, jo nuolatinis palaikymas yra didelė paskata kasmet organizuojant ir puoselėjant šį išskirtinį projektą, propaguojant sveikos gyvensenos ir olimpizmo idėjas. Butrimonių gimnazijai didelė garbė šiemet įteikti „Adamkiados garbės“ apdovanojimą renginio globėjui Prezidentui Valdui Adamkui. Šiemet šventėje dėl paskutinę akimirką pasikeitusių planų Jo Ekscelencija nedalyvavo, todėl apdovanojimas Prezidentui bus įteiktas asmeniškai.

Kasmet „Adamkiados“ judėjimas mokslo metų pabaigoje siekia pažymėti kiekvienos mokyklos „mokinį-žiburiuką“ ir padėkoti už jo nuveiktus darbus bei įvertinti pasiekimus įteikiant „Adamkiados garbės“ sertifikatą. Šiemet apdovanojimas buvo įteiktas 15 įvairių šalies mokyklų nominantų. Butrimonių „Adamkiados garbės“ nominantu tapo abiturientas Lukas Sudvajus.

Uždegta olimpinė „Adamkiados“ ugnis

 

Pasibaigus pirmajai šventės atidarymo daliai, iškilminga eisena su Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų Didžiosios kunigaikštienės Birutės motorizuotojo pėstininkų bataliono kariniu pučiamųjų orkestru, vadovaujamu kapelmeisterio atsargos kapitono Viktoro Ščetilnikovo ir dirigento leitenanto Ramūno Valaičio, nušurmuliavo miestelio gatvėmis į Butrimonių gimnaziją. Vidiniame gimnazijos kiemelyje buvo iškilmingai uždegtas „Adamkiados“ olimpinės ugnies aukuras, iškelta vėliava ir priimta sportininkų priesaika, o puikią nuotaiką sukūrė orkestro grojami kūriniai.

Dainų konkurso „Dainuoju Lietuvai“ išskirtinumas

 

Nuo 2015-ųjų „Adamkiados“ šventė, pratęsdama p. Almos Adamkienės labdaros ir paramos fondo globotų mokyklų bendradarbiavimą, kasmet suburia visų šių mokyklų gabiausius sportui ir menui ugdytinius. Per 5-erius „Adamkiados“ gyvavimo metus kiekvienoje šventėje įgyvendinamos vis naujos idėjos, praplečiančios mokinių kūrybinės saviraiškos ribas. Šiemet „Adamkiados“ dalis – dainų konkursas „Dainuoju Lietuvai“. Jame dalyvavo balsingiausi ugdytiniai iš 11 mokyklų – solistai, duetai, vokaliniai ansambliai. Džiugino solidus dalyvių pasirengimas, meninės pasirinktų kūrinių interpretacijos ir perteiktos emocijos grožis.

Konkurso komisijos išrinkti 3 laureatai, kuriems buvo įteiktos statulėlės ir Prezidento Valdo Adamkaus pasirašyti sertifikatai, per šventės uždarymą atliko savo kūrinius.

Nepaprastai stipriai ir įtaigiai suskambėjo Butrimonių gimnazijos mišraus vokalinio ansamblio daina „Sudainuokime Lietuvą“ (vadovė muzikos mokytoja N. Valvonienė), mažųjų atlikėjų – Turgelių „Aistuvos“ gimnazijos dueto – daina „Nupiešiu Lietuvą“ ir Druskininkų savivaldybės Viečiūnų pagrindinės mokyklos dueto daina „Mano kraštas“.

Baltiškoji mitologinė žvaigždė dailės plenere

 

„Adamkiada“ dalyviams tapo ryžto, veržlumo, kūrybos ir olimpinės dvasios sinonimu. Šių metų „Adamkiadoje“ tradiciškai vyko jaunųjų dailininkų pleneras tema „Saulės dukra atveria vartus“. Jaunieji menininkai akriliniais dažais tapė ant laminuotų plokščių, piešiniuose vaizdavo saulę kaip dievybę, savitai interpretavo baltiškąjį žvaigždės simbolį. Trijų geriausių darbų autoriai – Radviliškio r. Sidabravo gimnazijos mokinė Vanesa Dubnikaitė, Senųjų Trakų Kęstučio pagrindinės mokyklos mokinės Albina Orintaitė ir Faustina Laškovaitė bei Lazdijų r. Veisiejų Sigito Gedos gimnazijos ugdytinis Mantas Janauskas – buvo apdovanoti statulėlėmis ir Prezidento Valdo Adamkaus pasirašytais sertifikatais. Dar trys plenero dalyviai už kūrybiškumą buvo apdovanoti Alytaus dailiųjų amatų mokyklos įsteigtais prizais. Puikūs jaunųjų dailininkų darbai papuoš Butrimonių gimnazijos edukacines erdves ir taps ugdymo proceso dalimi.

Protų mūšyje – mokinių intelekto kova

 

Jubiliejinėje „Adamkiadoje“ dar didesnė veiklų įvairovė, leidžianti dalyviams išbandyti savo jėgas ir sportinėje, ir kūrybinėje, ir intelektinėje srityse. Šiemet pirmą kartą organizuotas protų mūšis tema „Olimpizmo dvasia „Adamkiadoje“. Žaidimo klausimų įvairovė suteikė galimybę mokiniams pasitikrinti savo žinias apie Prezidento V. Adamkaus biografiją, sporto pasiekimus, olimpines žaidynes ir sportininkų rekordus. Varžėsi 10-ies mokyklų komandos, 3 geriausiai pasirodžiusios buvo apdovanotos statulėlėmis ir Prezidento Valdo Adamkaus pasirašytais sertifikatais. Atskirus prizus protų mūšio laimėtojams įsteigė ir Lietuvos sporto muziejus. Pirmąją vietą įnirtingoje protų kovoje išplėšė Kazlų Rūdos savivaldybės Plutiškių gimnazijos komanda, antroji vieta atiteko Butrimonių gimnazijos, o trečioji – Riešės gimnazijos komandai.

Varžėsi Prezidento pamėgtose sporto šakose

 

Visos penkios „Adamkiados“ kitokios tiek veiklų pobūdžiu, tiek erdvėmis. Trečioji „Adamkiada“ buvo surengta ir Prezidento gimtajame mieste Kaune, Dariaus ir Girėno stadione. Propaguodami sveikos gyvensenos ir olimpizmo idėjas bei siekdami lygiuotis į Prezidento įspūdingus sporto rezultatus, 19 šalies mokyklų jaunieji sportininkai varžėsi V. Adamkaus pamėgtose sporto šakose: 60 m bėgimas, šuolis į tolį, futbolas. Kaip savo laiške pabrėžė Prezidentas: „Svarbu varžytis kilnia dvasia, demonstruoti pagarbą varžovui, formuoti poreikį sportuoti, aktyviai judėti visą gyvenimą.“

Sportinis azartas, gera fizinė forma leido pasiekti puikių rezultatų: šiemet Butrimonių gimnazijos sportininkai vėl šventė pergalę – bendrojoje kompleksinėje įskaitoje komanda tapo nugalėtoja ir iškovojo taurę. Antrosios vietos taurė atiteko Vilniaus r. Riešės gimnazijos komandai, trečioji – Radviliškio r. Sidabravo gimnazijos sportininkams.

Ir estafetėje (4×100 m), ir futbolo „3×3“ varžybose Butrimonių gimnazijos komanda pergalingai šventė I vietą, antroji atiteko Turgelių „Aistuvos“ gimnazijai, o treti liko Kaišiadorių r. Kruonio gimnazijos komandos sportininkai. Visų rungčių I–III vietų laimėtojai buvo apdovanoti medaliais, taurėmis, asmeniškai pasirašytais Prezidento V. Adamkaus diplomais, Lengvosios atletikos ir futbolo federacijos įsteigtais prizais, o visi „Adamkiados“ dalyviai apdovanoti Futbolo asociacijos įsteigtais prizais – futbolo kamuoliais ir atminimo dovanėlėmis.

 

Taip pat gimnazijos lauko erdvėse veikė mobili Alytaus r. savivaldybės visuomenės sveikatos biuro palapinė, kur šventės dalyviai galėjo pasimatuoti savo rankų jėgą dinamometru, sužaisti partiją kinų šaškėmis, pažaisti tradicinius, ypač tarpukariu Lietuvoje pamėgtus „Ripką“ ir „Rekežį“, kitus judrumą ir koordinaciją lavinančius žaidimus. Tokios fizinį aktyvumą skatinančios veiklos pritraukė gausų maždaug šimto dalyvių būrį.

„Adamkiada“ gyvuoja penkerius metus ir kasmet yra išskirtinė, kitokia būtent dėl rėmėjų, partnerių ir pačios gimnazijos sutelktų pastangų. Butrimonių gimnazija nuoširdžiai dėkoja savo komandai, už paramą ir konstruktyvų bendradarbiavimą rėmėjams ir partneriams, padėjusiems įgyvendinti jubiliejinę „Adamkiadą“. Šventės rėmėjai buvo apdovanoti Prezidento pasirašytais padėkos raštais. Rėmėjų dėka surengta puiki loterija, kurioje dalyvavo visi šventės dalyviai – mokytojai, mokiniai, svečiai.

 

Jubiliejinės „Adamkiados 2019“ pabaigą, tradiciškai skambant Freddie Mercury dainai „We Are the Champions“, vainikavo fejerverkai. Šis išskirtinis Butrimonių gimnazijos dar kartą sėkmingai įgyvendintas projektas – tai didelė gražaus bendradarbiavimo pergalė, prasmingas Lietuvos švietimo bendruomenės gyvenimo įvykis ir garbė.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.