Jie čia, nes juos įkvėpė…

Aušra Židžiūnienė
,
„Švietimo naujienų“ korespondentė

Parodų ir kongresų centras „Litexpo“ jau 17-ąjį kartą buvo „gyvas“ nuo mokinių, studentų ar kitų, besidominčių studijų galimybėmis Lietuvoje ir užsienyje, šurmulio. Mokymosi, žinių ir karjeros planavimo paroda „Studijos 2019“ kvietė lankytojus šūkiu „Žinai, kas esi. Sužinok, kuo būsi!“.

Šūkio prasmę nesunkiai buvo galima pajusti ir salėje „Profesijos gyvai“, kur visas tris parodos dienas vyks nacionaliniai profesinių mokyklų mokinių profesinio meistriškumo konkursai pagal tarptautinio konkurso „Euroskills“ modelį.

 

Renatos Česnavičienės nuotraukos

Ir žiūrėti, ir grožėtis yra kuo…

 

Kirpėjų ir higieninės kosmetikos kosmetikų programų profesinio meistriškumo konkursai vyks dvi pirmąsias parodos „Studijos 2019“ dienas. Kiekviename konkurse dalyvaus po devynias Lietuvos profesinio mokymo įstaigas, ruošiančias kirpėjus ir higieninės kosmetikos specialistus. Kirpėjams teks atlikti po 3 užduotis: dieninę, vakarinę ir nuotakos šukuosenas. Kosmetikai taip pat atliks po 3 užduotis: dieninį, vakarinį ir nuotakos makiažus. Konkursams teisėjauti pakviesti geriausi Lietuvos grožio specialistai, gynę Lietuvos garbę Europos ir Pasaulio čempionatuose.

 

Kirpėjų ir grožio specialistų asociacijos prezidentė Jolanta Mačiulienė sakė, kad asociacija pirmą kartą dalyvauja „Studijų“ parodoje kaip konkurso partnerė. Ji pabrėžė, jog šiandien mokiniai gali atskleisti gerąsias savo puses, bet kartu apgailestavo, kad konkurse dalyvauja vos po vieną mokinį iš kiekvieno profesinio rengimo centro, anot jos, norėtųsi matyti daugiau… „Nežinau, kokiu būdu konkurso dalyvius atrinko mokyklos, bet galiu pasakyti, kad pažiūrėti yra į ką. Būtent iš tokių studentų mes išauginame pasaulio čempionus. Matosi, kad kiekviena specialybė turi žmonių, kurie atsiduoda darbui. Mokiniai, dalyvaujantys konkurse, yra be galo susikaupę ir itin atsakingai žiūri į tai, ką daro. Manau, kad ne veltui jie čia stovi. Turbūt, priežastis ta, kad kasdienės pamokos juos įkvėpė…“ – kalbėjo ji.

„Geriausias jaunasis automechanikas“

 

Šis konkursas – tai bendras UAB „Inter Cars Lietuva“, Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM), Variklinių transporto priemonių laivų ir orlaivių profesinio mokymo metodinės komisijos bei Kvalifikacijų ir profesinio mokymo plėtros centro projektas, kurio tikslas – skatinti būsimus automobilių elektrikus bei automobilių mechanikus visapusiškai tobulėti ir išbandyti savo jėgas tarp būsimų kolegų. Ši iniciatyva populiarina automechanikų profesiją ir įpareigoja profesinio ugdymo mokyklas nuolatos domėtis, įsisavinti ir perduoti įvairias technines naujoves.

 

Pakalbintas Variklinių transporto priemonių laivų ir orlaivių profesinio mokymo metodinės komisijos pirmininkas Tadas Klevas sakė, kad, permąstęs pirmąją konkurso dieną, gali pasakyti, jog visi mūsų mokiniai – itin stipriai pasirengę, bet vis tiek buvo juntamas jaudulys. Anot jo, konkursas vyksta jau penktus metus ir kasmet matoma, kad užduočių atlikimas – tai be galo didelis mokinių vidinės stiprybės, ryžto išbandymas. Pastebima, kad mokinys gali būti itin stipriai pasirengęs, turėti žinių ir praktinių gebėjimų, bet pirmųjų užduočių atlikimas vis tiek pakiša koją, nes nesusitvarkoma su emocijomis.

„Šiemet itin stipriai pasiruošę ir organizatoriai. Sakyčiau, kasmet užduotys parengiamos vis profesionaliau, atsižvelgiant į naujausias automobilių gamybos technologijas, saugumo reikalavimus. Stebėdami konkurso dalyvius, aiškiai galime matyti, kaip įvairios Lietuvos mokyklos mokymo procese naudoja inovacijas. Gera žiūrėti į mūsų mokinius, širdis džiaugiasi. Manau, kad net nesuprantančiam žiūrovui stebėti šį konkursą iš šalies turėtų būti smalsu ir įdomu. Stebimos subtilios technologijos nuo elementariausių mechanikos darbų iki elektronikos. Peržvelgiau ir kitus čia šiandien vykstančius konkursus – grožio ir floristikos sričių. Galiu drąsiai teigti, kad meno esama visur: ir tarp tų kūrybinių specialybių, ir čia – automechanikos srityje. Čia taip pat neužtenka tik žinoti teoriją ir turėti praktinių gebėjimų – reikia loginio mąstymo, kuris ir suteikia tam tikro originalumo, sprendimų žavesio“, – kalbėjo T. Klevas. Pasak pašnekovo, visada norisi geriau, bet šiandien, jo nuomone, profesinis mokymas atrodo puikiai: „Valstybė šiandien tiek daug duoda galimybių norinčiam ir siekiančiam žmogui, kad sunku patikėti. Jeigu mokinys motyvuotas, tai jam suteikiamos visos įmanomos pasaulinį lygį atitinkančios profesinės galimybės.“

 

Nacionalinio konkurso užduotis vertins vieni žymiausių pasaulyje automobilių ir jų dalių ar komponentų gamintojai: „Bosch“, „ZF“, „TRW“, „Elring“, „Febi“, „Schaffler“, „Delphi Technologies“ ir „VW“. Konkurso nugalėtojai bus skelbiami paskutiniąją parodos „Studijos 2019“ dieną.

Konkursas, pražydęs gėlėmis…

 

Pirmąją parodos dieną organizuotas ir nacionalinis profesinio mokymo įstaigų mokinių Floristikos profesinio meistriškumo konkursas. Konkursu siekiama ugdyti mokinių profesinį meistriškumą ir motyvaciją tobulėti, lavinti meninį skonį ir saviraišką, populiarinti floristikos meną, skleisti ekologijos idėjas. Konkurse dalyvavo Lietuvos profesinio mokymo įstaigų mokiniai, besimokantys floristo, dekoratyvinio apželdinimo specialybes pagal pirminio profesinio mokymo programas.

Konkurso komisijai dalyviai turėjo pateikti dvi floristines kompozicijas. Pirmojo darbo tema „Meilės simfonija“, kur dalyviai organizatorių pateiktais skintais augalais turėjo dekoruoti tūrinį širdies formos karkasą. Antroji – pagaminti floristinį kaklo papuošalą. Ji skirta dalyvio laisvam užduoties interpretavimui, meniškumui atskleisti.

 

„Konkurso tikslai kasmet išlieka panašūs, bet, žinoma, laikai tokie, kad viskas itin greitai kinta, todėl ir iš mokinių reikalaujama pademonstruoti naujausias tendencijas. Mums svarbu, kad mokiniai tobulėtų, ieškotų naujovių ir jomis dalytųsi su kitais. Floristo specialybę šių dienų kontekste būtų galima įvardyti kaip dualią. Dažnai girdime, kad floristų ir taip daug, bet kartu matome vidinį merginų poreikį floristikai. Pastaruoju metu sulaukiame išties daug besirenkančių šią specialybę mokinių. Žmonės ieško grožio. Kai kurios siekia kurti savo verslą šioje srityje. Šiandien konkurse matome įvairių darbų, galbūt, ne visos mokinės ir ne viską iki galo suprato, tačiau didžioji dalis darbų – stiprūs, parengti motyvuotų, žinančių, ką daro, mokinių“, – pastebėjimais dalijosi floristų profesijos mokytoja metodininkė, konkurso vertinimo komisijos pirmininkė Irina Tuzova.

 

Kiekvienas darbas – savaip žavus, apgalvotas, išgyventas, tačiau iš gausybės kompozicijų nuo pat pradžių išsiskyrė Jonavos politechnikos mokyklos mokinės Ievos Montvilienės kūrybinės idėjos. Pakalbinta dar prieš konkurso nugalėtojų paskelbimą, ji sakė, kad įprasminti tai, kas reikalaujama, sekėsi gerai. Mokinė drauge su padėjėja pirmajam darbui sugalvojo potemę „Tango šokis“, todėl stengėsi sukurti aistringą kompoziciją, kad visapusiškai atskleistų ir konkurso nuostatuose numatytą kompozicijos pavadinimą „Meilės simfonija“, ir savas idėjas.

„Atvažiavome čia dalyvauti, bet, žinoma, būtų puiku patekti tarp prizininkų. Floristo profesija be galo kūrybiška ir be idėjų čia – nė iš vietos. Be to, tai labai kintanti profesija, sekanti mados tendencijas. Mokykloje reaguojame į visus pasikeitimus, pagal madą kinta ir mūsų, mokinių, užduotys. Sąmoningai rinkausi šią profesiją, todėl neabejoju, kad ateitį siesiu tik su ja. Man tai įdomu ir prasminga“, – kalbėjo ji, dar nenumanydama, kad Fortūna bus palanki…

 

Komisija III vietą skyrė Karaliaus Mindaugo profesinio rengimo centro mokinei Giedrei Lisinai, II vietos laimėtoja tapo Kauno buitinių paslaugų ir verslo mokyklos mokinė Greta Mickevičiūtė, o I vietą užėmė Jonavos politechnikos mokyklos mokinė Ieva Montvilienė.

Visiems floristikos konkurso dalyviams, asistentams, profesijos mokytojams įteiktos padėkos ir dovanos, o konkurso vertinimo komisijos paskelbtiems nugalėtojams įteikti diplomai, specialieji prizai, dovanos ir sudarytos galimybės atstovauti Lietuvai tarptautiniame floristų profesinio meistriškumo konkurse „Euroskills“.

ŠMSM Mokymosi visą gyvenimą departamento direktorius Saulius Zybartas pasidžiaugė, kad šiemet bendru sutarimu rūpintis Floristikos profesinio meistriškumo konkursu paskirtas Šiaulių profesinio rengimo centras savo darbą atliko puikiai. „Jie pasirūpino medžiagomis ir jų logistika, objektyvia komisija ir pan. Laimėjusių merginų kompozicija išties išskirtinė. Tai rimtas pareiškimas po dvejų metų keliauti į „Euroskills“ konkursą, kur viskas vyksta dar rimčiau“, – kalbėjo jis.

 

***

Šiemet parodos lankytojai gali stebėti ne tik grožio paslaugų, floristikos ir jaunojo automechaniko nacionalinius profesinio meistriškumo konkursus, bet ir patys išbandyti įvairias profesijas. Inžinerinės pramonės ir energetikos stende bus galima susipažinti su metalo apdirbimo, suvirinimo, elektros technologijomis ir alternatyviąja energetika, prototipų gamyba, naudojant 3D spausdintuvą, laivų korpusams surinkti virtualioje aplinkoje, elektropneumatinėmis automatikos sistemomis. Virtualios realybės suvirinimo robotas-simuliatorius leis patirti nepakartojamų įspūdžių.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.