Jaunasis ornitologas gamtos tyrimų žinias gilino Šveicarijos Alpėse

Viktorija Kalaimaitė

Pasivaikščiojimai vasariniais Alpių takeliais, gamtos stebėjimai ir tyrimai, diskusijos ir darbas su bendraminčiais iš skirtingų šalių – tokia puiki galimybė teko Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurso nacionalinio etapo prizininkui, jaunajam ornitologui iš Klaipėdos Gustui Achramenkai. Liepos pabaigoje Gustas dalyvavo Tarptautinėje gamtos tyrimų savaitėje (angl. International Wildlife Research Week) – mokslinėje stovykloje Šveicarijos Alpėse.

Į stovyklą susirinko gamtos mokslais besidomintis jaunimas iš Šveicarijos, Vokietijos, Čekijos, Vengrijos, Portugalijos, Estijos, Norvegijos, Švedijos ir Lietuvos.

 

„Kelionė sekėsi puikiai – išlipus iš lėktuvo laukė penkios valandos kelionės iki mažo Alpių miestelio – Tschiervo. Ten įsikūrėme ir kitą stovyklos dieną leidomės į žygį šalia esančiais turistų takeliais. Kitomis dienomis, pasidaliję į grupes, atlikome skirtingos tematikos tyrimus. Mano grupė tyrė upių vandens švarą, kuri priklauso nuo jose gyvenančių vandens vabzdžių lervų. Pirmąsias tris dienas rinkome medžiagą savo tyrimams, likusias – ruošėme mokslinį darbą ir pristatymą. Kitos mokinių grupės tyrinėjo kamanes, švilpikus ir žiogus. Per šią savaitę įgijau daugiau anglų kalbos žinių ir komandinio darbo įgūdžių, gilinau gamtos tyrinėjimo, mokslinio darbo rašymo, projekto pateikimo žinias. Visa tai labai pravers ir toliau plėtojant savo mokslinį tyrimą, ir ateityje studijuojant, gal net toje pačioje Šveicarijoje“, – įspūdžiais dalijasi vaikinas. Gustas moksliniu darbu domisi nuo mažumės, o Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurso nacionaliniame etape dalyvavo su Klaipėdos moksleivių saviraiškos centre atliekamu darbu „Kiaulės nugaros salos kolonijiniai paukščiai ir jų migracijos keliai“ (darbo vadovė Raimonda Ilginė).

 

Nuotraukos Gusto Achramenkos ir stovyklos organizatorių

„Su šeima daug laiko praleidžiame gamtoje, turbūt todėl gamtos mokslais susidomėjau dar vaikystėje. Ornitologiją atradau prieš penkerius metus, į šią sritį pastūmėjo mama – pasiūlė pagelbėti ornitologams žieduoti kirus. Dabar tai jau tapo tradicija – birželio mėnesį plaukiame į Kiaulės nugaros salą ir gaudome kirus. 2015 m. savo jėgas išbandžiau „BirdLT“ paukščių pažinimo kursuose. Stengiuosi nuolat dirbti šioje srityje, rudenį ir pavasarį žieduoju paukščius Juodkrantės žiedavimo stotyje. Ypač domiuosi kirais, juos stebiu, analizuoju jų gyvenimo subtilybes. Žieduodamas paukščius susipažinau su savo tiriamojo darbo vadove Raimonda Ilgine, ji mano stebėjimus pakreipė mokslinio projekto linkme. Atliekant tyrimą ir renkant reikalingus duomenis labai padeda Juodkrantės žiedavimo stoties ornitologai, ypač Ligita Pareigienė. Manau, kad mano darbas yra įdomus, nes jis pasakoja apie vienas dažniausiai neteisingai atpažįstamų rūšių: sidabrinius ir rudagalvius kirus“, – apie savo tiriamąjį darbą pasakoja jaunasis ornitologas ir priduria, kad mokslinis darbas įdomus ir nenuobodus – labiausiai patinka stebėti ir tyrinėti gamtą, analizuoti gautus duomenis, pateikti išvadas, mokytis naujų tyrimo metodų ir pan.

 

Ornitologija Gustui nėra tik pomėgis, su gamtos tyrimais jis norėtų sieti ir savo ateitį – rinktis biologijos ar aplinkos apsaugos studijas. O kol kas ketina susitelkti į tiriamąjį darbą, kurį tęsti ir tobulinti padės per Tarptautinę gamtos tyrimų savaitę įgytos žinios.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.