Išrinkti geriausi XV Pasaulio vaikų haiku konkurso kūrėjai Lietuvoje

Saulė Markevičiūtė
,
vertinimo komisijos narė

Konkursui atsiųsti 828 iliustruoti haiku, sukurti vaikų iš įvairių Lietuvos vietovių. Vertinimo komisijai (haiku kūrėjams ir tyrinėtojams Vytautui Dumčiui, Aliui Balbieriui, Saulei Markevičiūtei ir Virginijai Kalinauskaitei) teko nelengva užduotis atrinki 27 geriausius darbus.

 

Gyvosios būtybės – sapnų ir nuotykių gaudyklėje

 

XV Pasaulio vaikų haiku konkursas, kurio tema šiais metais „Gyvosios būtybės“, sutelkė gražų būrį Lietuvos mokinių, besidominčių žodžio menu, bandančių perprasti haiku ypatumus ir kurti.

Šio subtilaus žanro teikiamas kūrybinis malonumas – trimis eilutėmis, konkrečiu skiemenų skaičiumi išreikšti požiūrį į čia ir dabar, vengiant palyginimų ir tiesmukų išvadų, tik taikliais potėpiais perteikti asmeninį požiūrį ir leisti išsiskleisti platesnei reiškinio potekstei.

Be to, papildomų kūrybinių pastangų reikalavo užduotis tekstą iliustruoti temą atitinkančiu piešiniu.

 

Konkursui atsiųsta įvairių darbų. Ne visuose dera tekstas ir vaizdas, taip pat ne visos įžvalgos artimos vaikystės kategorijai (tiesa, ji gana plati), kai kada linkstama į dar brandos neįgavusius pafilosofavimus (apie nevilties šaltį, vienatvę), pasitaikė ir visiško naivumo kraštutinumų. Tačiau galima apibendrinti, kad visuma kūrybiška, stebina fantazija, raiškos priemonių įvairove, bandymai įdomūs ir kiekvienas savaip vertas dėmesio.

Sėkmingiausi konkurso darbai džiugina balansu, teksto ir vaizdo derme, pajusta haiku dvasia, kuri veda prasmių ir interpretacijų vaivorykšte.

 

Tema „Gyvosios būtybės“ iš pirmo žvilgsnio galėjo pasirodyti pernelyg paprasta: aplinkui tiek gyvų sutvėrimų, tik dairykis, išgirsk… Ne vienas autorius iš tikrųjų stebėjo ir mintyse kalbino gyvūnus, vabaliukus, augalus – tik laikė juos labiau kaip natūralius aplinkos dalyvius, užmiršdamas simbolinę prasmę. Tiesa, ir laisvas eksperimentas turi žavesio.

O simboliais išreikšti netikėtą požiūrį į paprastą ir kartu nepaprastą, trieiliu (5-7-5 skiemenimis) nustebti ir nustebinti geriausiai pavyko konkurso nugalėtojams.

 

Vienas iš didžiojo prizo laimėtojų Leonardas Orlakas (14 m.) savo įžvalgas atskleidžia pasitelkęs vorą. Kam ir ką išners tas vakaro (tamsos, nežinomybės, ramybės, priešaušrio?) tinkle pakibęs sapnų (realybės, patirčių, lūkesčių) verpėjas, kokias mintis, veiklas jis apibendrina? Kiek čia egzistencinės vienatvės, kiek kasdienybės pilnatvės?

Apie tą patį tik kitaip savo iliustruotame haiku kalba kitas konkurso nugalėtojas Matas Zajauskas (14 m.). Įžvalga reiškiama per kiškelio būtį: jo kelyje yra nedrąsos ir drąsos, pavojų ir atradimų, vaikiško valiūkiškumo ir rimtos minties, pasaulio garsus gaudo ilgos ausys, stebi plačios akys – kelyje tiek galimybių!

Taip veriasi Gyvybė – dabartis ir nenutrūkstamo visados filosofija.

Pamąstyti subūrusi tema buvo puiki meninės ir dvasinės saviraiškos proga.

 

Geriausi vaikų haiku konkurso darbai:

https://onedrive.live.com/?authkey=%21AIhSmzLeBTaBcIs&id=BD2F277B1D6FB8FE%215779&cid=BD2F277B1D6FB8FE

Nugalėtojams bus įteikti tiesiai iš Japonijos atsiųsti prizai.

 

Nugalėtojai:

Leonardas Orlakas, 14 m., Kelmės r.

Matas Zajauskas, 14 m., Klaipėda

Rusnė Rimšelytė, 5 m., Kaišiadorių r.

Egilija Rimkutė, 10 m., Plungė

Viljam Šablovski, 6 m., Vilniaus r.

Ūla Kaukėnaitė, 13 m., Ukmergė

Arminas Vilkas, 10 m., Kaunas

Samanta Rimkutė, 11 m., Šilalė

Martynas Dirsė, 11 m., Kaunas

Mūza Svetickaitė, 13 m., Palanga

Rokas Rulevičius, 8 m., Elektrėnų sav.

Einaras Jočys, 11 m., Kaunas

Gabija Kazlauskytė, 15 m., Šilalės r.

Vilgailė Mališkaitė, 11 m., Klaipėda

Dominykas Šimukauskas, 8 m., Panevėžys

Martynas Rudalevičius, 5 m., Kaišiadorių r.

Rūta Baležentytė, 12 m., Alytus

Urtė Kairytė, 6 m., Panevėžys

Paula Petrauskaitė, 8 m., Panevėžys

Karolina Kentraitė, 13 m., Šilalė

Monika Nikitinaitė, 12 m., Telšių r.

Eva Petrusevičiūtė, 7 m., Klaipėdos r.

Kamilė Stalmokaitė, 9 m., Klaipėdos r.

Ema Latakaitė, 9 m., Telšių r.

Gabija Savickaitė, 6 m., Kauno r.

Augustė Kajotaitė, 7 m., Molėtai

Austė Bernotaitė, 14 m., Šilalės r.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.