Iš Suvalkijos regiono varžytuvių – su apdovanojimais

Jau septintus metus iš eilės dalyvaujame Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro vykdomame projekte „Lietuvos kulinarijos ir etninio paveldo išsaugojimas ir puoselėjimas“. Pernai iškovoję I vietą Suvalkijos regiono varžytuvėse ir puikiai pasirodę respublikinėse varžytuvėse, šiemet vėl nusprendėme įsitraukti į šį mums įdomų, patrauklų projektą. Nesame nei gryni aukštaičiai, nei gryni suvalkiečiai ar žemaičiai – Kauno maisto pramonės ir prekybos mokymo centre mokosi mokinių iš visų Lietuvos regionų. Vis dėlto vėl pasirinkome Suvalkijos regioną ir vieną iš linksmiausių kalendorinių švenčių – Užgavėnes. Varžytuvės vyko Marijampolės profesinio rengimo centre spalio pabaigoje.

 

Nelengva jaunus žmones sudominti senąja tautos kultūra, jiems neįprasta kalbėti tarmiškai, o kur dar žinios apie senovės papročius, kalbą, darbus, maistą ir šimtus kitų dalykų. Rizikavome kviesdami į programą devintokus – pačius mažiausius mūsų mokymo centre. Prisijungė ir pora dvyliktokų, net vienas profesinio mokymo programos mokinys. Mūsų komandai – Evaldui Paltanavičiui, Gintarei Lipnickaitei, Mykolui Kubiliui, Elijai Ruseckaitei, Mintarei Petravičiūtei ir Eglei Marčiulaitytė – vadovavo muzikos mokytoja metodininkė Virginija Stunžėnienė.

 

Varžytuvių rytą, po repeticijos, visi sėdome į mokyklinį autobusiuką. Kartu vyko ir mokytojų palaikymo komanda. Važiuodami kaip tikri studentai dar kartojome etninės kultūros konkurso medžiagą: kalendorines šventes, piliakalnių pavadinimus, tautinių drabužių skirtumus. Nuvažiavę į renginio vietą puolėme ruoštis: kas ieškojo pamestų apyrankių, kas kartojo savo vaidmenį, kas gražinosi, o profesijos mokytoja Salomėja Česnulevičienė plušo prie Užgavėnių patiekalų: troškintų kopūstų su kiaulės uodega, riestainių, bulvinių blynų su spirgučiais, šaltienos su krienais, žirnių košės su rūkyta šonine, rugine duona ir kt. Atsivežę visą „kulinarinį paveldą“, turėjome jį sudėti į puodus, lėkštes, apipavidalinti teminį Užgavėnių stalą. Mokiniai turėjo papasakoti, kaip mūsų senoliai gamindavo tradicinius šventės patiekalus. Per pertrauką visus varžytuvių dalyvius vaišinome sočiais Užgavėnių valgiais, žinoma, ir patys gardžiavomės kitų komandų vaišėmis.

 

Varžytuvėse dalyvavo dar 4 profesinio ugdymo įstaigų komandos: Marijampolės profesinio rengimo centro Kudirkos Naumiesčio skyriaus, Marijampolės profesinio rengimo centro Paslaugų skyriaus, Veisėjų technologijos ir verslo mokyklos bei Elektrėnų profesinio mokymo centro. Mūsų komanda pristatė džiugų ir entuziastingą pasirodymą. Iš kitų komandų išsiskyrėme dinamiškumu, energija, vaidinimą pagyvino tradicinės dainos, šokiai. Svarbiausia, kad mokiniams patiko tai, ką jie darė.

 

Kauno maisto pramonės ir prekybos mokymo centro komanda Suvalkijos regiono varžytuvėse pelnė II vietą. Mokiniams ir vadovei buvo įteikti Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro direktoriaus pasirašyti diplomai ir asmeniniai prizai.

 

Pasidžiaugę apdovanojimais, vaikštinėjome po Marijampolės miesto centrą: stabtelėjome prie Kristijonui Donelaičiui skirto paminklo, kuris glaudžiasi prie gražios liuteronų bažnyčios, prisiminėme poeto ir dvasininko poemą „Metai“. Pakeliui užsukome į Marijampolės Rygiškių Jono gimnazijos skverą, pastovėjome prie mūsų kalbos tėvo Jono Jablonskio paminklo, skaitėme garbių Lietuvos istorijos, literatūros, kultūros veikėjų pavardes: Vincas Pietaris, Jonas Basanavičius, Petras Kriaučiūnas, Vincas Kudirka… Marijampoliečiai gražiai pagerbė savo krašto žymius žmones.

Paskui saulėtu takeliu pasileidome į Marijampolės poezijos parką. Parką puošia gražios skulptūros, suolai, gėlynai, medžiai… Apsukome ratą ir grįžome į autobusą, tada ir pliūptelėjo lietus. Grįžome dainuodami. Liko puikūs įspūdžiai… Padirbėjome, bet smagu jausti, kad kažką nauja sužinojome, išgyvenome.

 

Jūratė BERNOTAITĖ

Metodininkė

 

Arūno Rožnio nuotraukos

 

 

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.