Iš mažos sėklos didelis medis išauga…

Dalia Balsienė
,
Telšių l.-d. „Mastis“ auklėtoja metodininkė

Dirbdama su ankstyvojo ikimokyklinio amžiaus vaikais, dažnai užduodu sau klausimą: kaip pritaikyti ugdymo turinį, kad nuolat besikeičiančiame pasaulyje mažylis augtų ir bręstų kaip stipri asmenybė?

 

Siekdama prasmingos ir vaikus įtraukiančios veiklos, nusprendžiau dalyvauti tarptautiniame „eTwininng“ projekte „Atkreipkime dėmesį į beglobius gyvūnus“ (angl. „Raising Awareness on Stray Animals“). Šiame projekte, kurio tikslas – suteikti žinių apie gyvūnų priežiūrą ir gerovę, aiškintis priežastis, kodėl gyvūnai tampa benamiais, ugdyti jautrumą, atsakomybės jausmą, vykdyti įvairias veiklas, padedančias plėtoti žinias apie beglobius keturkojus, taip pat dalyvavo ir Lietuva (Toma Balsytė, Klaipėdos l.-d. „Rūta“), Turkija (Özge Güner, Turkijos mokykla ÖzelLara Aci Okullari, Bünyaminas Abay, Turkijos mokykla Eylül Ilkokulu), Malta (Georgianneaikai Azzopardi, Maltos mokykla Gozo College Sanat Primary School and Special Unit). Bendraudami „eTwininng“ erdvėje, visi projekto partneriai galėjome stebėti vieni kitų veiklas, dalytis mintimis, patirtimi, idėjomis.

 

Projekto vykdymo pradžioje su vaikais ir tėveliais išsiaiškinau, kokie augintiniai gyvena jų namuose. O mylimų gyvūnėlių, pasirodo, turėjo kiekvienas: šunys, katės, žuvytės, šinšilai, triušiai… Pakalbėję apie jų skleidžiamus garsus, priežiūrą, mėgstamą maistą, ėmėmės darbo: vaikai savo augintinių atvaizdus aplikavo siūlais, spalvoto popieriaus gabalėliais, darė spalvotus atspaudus vatos diskeliais, iš plastilino lipdė dubenėlius. Ugdytinių tėvai taip pat noriai įsitraukė į šią veiklą ir atnešė nuotraukų „Mano augintinis“. Džiugu ir miela buvo stebėti, kaip kiekvienas mažylis ieško savo nuotraukos, bando pasakoti, vardina draugus ir jų gyvūnus, nubėga žaisti ir vėl sugrįžta…

 

Pasirinkę projektą apie beglobius gyvūnus, tikslingai sukūrėme istoriją apie nelaimingą šunelį Juodį, neturintį savo namų ir norintį tapti visos mūsų grupės draugu. Ir vėl buvo reikalinga tėvų pagalba: mat Juodis norėjo aplankyti visus vaikus. Taip atsirado knygelė „Šuniuko Juodžio istorija“: su nuotraukomis, aprašymais apie Juodžio nuotykius kiekvienoje šeimoje.

 

Projektą vykdėme keturis mėnesius, tad turėjau pakankamai laiko įvairioms veikloms ne tik savo grupėje: suruošiau darželio grupių vaikų ir tėvelių parodą apie jų augintinius „Jaučiu, myliu ir globoju“, organizavau akciją „Pagalba mažajam draugui“, į kurią įsitraukė visa lopšelio-darželio „Mastis“ bendruomenė. Ši akcija turėjo kilnų tikslą: maistu, kraiku ir kitais keturkojams reikalingais daiktais paremti Telšių beglobių gyvūnų organizaciją „Telšių uodegėlė“.

Taigi, kovo 23-iąją, sunešę į darželio salę visas mažiesiems draugams skirtas dovanas (o jų buvo tikrai galybė: maistas, guoliai, pledai, drabužiai gyvūnams), laukėme svečių: Telšių beglobių gyvūnų organizacijos „Telšių uodegėlė“ įkūrėjos Romos ir ten dirbančių savanorių Gabrielės, Kamelijos bei jų augintinių. Daug džiaugsmo vaikams suteikė atvesti šuniukai: pašėlęs, jaunas Lakis ir rami kalytė Bonė. Juos galėjome pakalbinti, paglostyti ir net drauge nusifotografuoti. Žinoma, prieš tai išklausėme pamokėlę apie saugų elgesį su gyvūnais. Žiūrėdami edukacinį filmuką, vaikai sužinojo priežastis, kodėl taip mylimi gyvūnai tampa benamiais, kokios ligos juos kamuoja, išgirdo pamokymų apie atsakomybės jausmą, norint turėti keturkojį draugą.

Buvo malonu pakviesti į mūsų darželį organizacijos „Telšių uodegėlė“ atstovus, nes visa bendruomenė aktyviai dalyvavo akcijoje ir savo pagalba, nors ir trumpam, pagerino beglobių gyvūnų gyvenimą.

Šis projektas baigėsi, bet dar laukia daugybė įdomių veiklų, žaidimų, pasakų, pokalbių, kurie mažose širdelėse sės jautrumo, atsakomybės, savęs suvokimo sėklas ir išaugins gerumo medį. Juk anot lietuvių liaudies patarlės: „Iš mažos sėklos didelis medis išauga…“

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.