Įpareigojimas siekti prasmės

Dovilė Šileikytė
,
„Švietimo naujienų“ korespondentė

Vakar Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje paskelbtas naujas švietimo reformos pradininkės, mokslininkės Meilės Lukšienės premijos laureatas. Juo šiemet tapo Raseinių Šaltinio progimnazijos istorijos mokytojas Arnas Zmitra. Premija mokytojui bus įteikta šiandien Kauno „Žalgirio“ arenoje per šventinį koncertą, skirtą Tarptautinei mokytojo dienai paminėti.

„Įkvepianti laureato biografija – viena iš sėkmės istorijų, nuostabu, kad šis jaunas mokytojas taip įsipareigojęs savo kraštui, prisideda prie jo klestėjimo, o jo pagalba užsienio lietuviams galbūt paskatins grįžti ne vieną tautietį. Ši premija ir kasmetis daktarės Meilės Lukšienės prisiminimas yra itin prasmingi“, – sveikindamas premijos laureatą kalbėjo ministras Algirdas Monkevičius. Jis visiems kandidatams linkėjo įkvėpimo, naujų idėjų, sumanymų, išlikti savimi, drąsiai žengti į ateitį, kurią kuria nuostabiausiu būdu.

„Tikrai nesu idealus mokytojas, dar mokausi iš kitų. Šiandien čia susipažinęs su šešiolika puikių žmonių, po visų mūsų pasikalbėjimų, aš galvoju, kad švietimo rytojus yra tiesiog nuostabus“, – sakė laureatas.

Alius Avčininkas, 2018 m. M. Lukšienės premijos laureatas, Vilniaus Užupio gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytojas, prisiminė, kad prieš metus tapęs laureatu bendravo su savo mokytoja, padėkojo jai ir džiaugėsi, kad spėjo tai padaryti, nes pavasarį pedagogė mirė: „Mes kartais laukiame progos norėdami padėkoti, imtis naujų dalykų, tikimės, kad tie žmonės, kurie mus įkvepia, mus lydės visą laiką. Laikui bėgant supranti, kad dabar tau reikės užimti jo vietą, nors atrodo, kad esi jaunas, dar tik pradedi kurti savo gyvenimą, pats norėtum įsitverti į kitą žmogų, bet turi būti ramstis kitam, įkvėpti jį, nors kartais pačiam trūksta įkvėpimo. Šiuolaikiniame pasaulyje bandome skintis naujus kelius, tai tampa lyg žmogiškumo vertės įrodymu. Tarsi gėda eiti pramintais keliais, bet tai daryti yra mokytojo užduotis; kartais eiti giliomis pėdomis, išlikti nematomam, bet ieškoti savyje valios tęsti darbus, kuriuos prieš tave darė kiti. Ir negalvoti, kad jei nesi matomas, nepadarei didelių darbų, reiškia, kad tavo gyvenimas nėra prasmingas.“ Pasak A. Avčininko, jauniems mokytojams svarbiausia ugdyti žmogų, kurio mintis laisva. Švietimo ateitis priklauso valingiems mokytojams, o premija įpareigoja siekti prasmės, kurti turinį.

 

Apie laureatą

Arnas Zmitra 2012 m. baigė Raseinių Šaltinio vidurinę mokyklą, Vilniaus universitete studijavo kultūros istoriją ir antropologiją, kaip gretutinę studijų kryptį pasirinko pedagogiką, vėliau Vytauto Didžiojo universitete baigė kultūros ir turizmo studijas, įgijo paveldosaugos magistro diplomą. Studijuodamas ketvirtame kurse A. Zmitra pedagoginę praktiką atliko Romos lituanistinėje mokykloje „Bitutė“, pernai dirbo Australijos Melburno lituanistinėje mokykloje.

Šaltinio progimnazijoje istorijos mokytoju premijos laureatas dirba nuo 2016 m. Iniciatyvus mokytojas organizuoja istorinius konkursus ir protmūšius, vadovauja jaunimo organizacijoms, rengia įvairius projektus. Šiemet A. Zmitra tapo Raseinių rajono jaunimo reikalų tarybos nariu.

A. Zmitra nenustoja mokytis – 2016 m. įgijo gido kvalifikaciją, parengė individualius maršrutus ir pradėjo organizuoti ekskursijas Raseinių mieste ir rajone, skatina raseiniškius geriau pažinti savo kraštą. Tais pačiais metais jis dalyvavo projekte „Misija Sibiras“ Igarkoje. Ekspedicijos medžiagą kartu su kitais projekto dalyviais pristatė Italijoje – Romoje ir Milane. Šiemet vasarą jis stažavosi Jeruzalės Jad Vašem muziejuje.

Apie premiją

Į Meilės Lukšienės premiją šiemet pretendavo 17 pedagogų (9 vyrai ir 8 moterys) iš Joniškio, Alytaus, Raseinių rajonų, Kauno, Vilniaus, Trakų.

Premijos dydis – 4560 eurų. Ministerijos įsteigta 2010 m., ji teikiama kasmet jauniems mokytojams (ne vyresniems nei 35 metų). Premija siekiama įprasminti daktarės M. Lukšienės atminimą ir skatinti jaunus pedagogus aktyviai įsitraukti į švietimo darbus, šis apdovanojimas skiriamas už demokratiškumo, bendruomeniškumo, pilietiškumo, tautiškumo, humanizmo ir kūrybiškumo idėjų įgyvendinimą ir sklaidą. Premijos laureatai įsipareigoja tęsti ir plėtoti Meilės Lukšienės idėjas ir dalyvauti pažangiausių mokytojų sambūryje. Šiuo metu yra 9 Meilės Lukšienės premijos laureatai.

 

Dr. Meilė Lukšienė buvo švietimo reformos pradininkė, mokslininkė, literatūrologė, kuri padėjo stiprų pagrindą atkurtos Lietuvos valstybės švietimui. 1988 m. mokslininkės vadovaujamos darbo grupės suformulavo pagrindinius Lietuvos švietimo reformos tikslus, sukūrė naują švietimo viziją, kuri ir tapo pagrindu valstybės švietimo reformos uždaviniams įgyvendinti.

 

Renatos Česnavičienės nuotraukos

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.