Globalaus jaunimo festivalis 2020 – Sidabravo gimnazijos aštuntokus įkvėpė ieškoti naujų patirčių

Silva Morkūnienė
,
Sidabravo gimnazijos aštuntos klasės vadovė

Birželį Lietuvos vaikų ir jaunimo centras nuotoliniu būdu surengė Globalaus jaunimo festivalį. Visas būrys Radviliškio r. Sidabravo gimnazijos aštuntos klasės mokinių ir tėvelių, drauge su manim, mokytoja Silva Morkūniene, „išvyko“ į trijų dienų virtualų renginį.

Festivalį atidarė Neformaliojo ugdymo projektų vadovė Erika Lučickaja pateikdama dalyviams klausimus: „Ko svarbaus išmokome per karantiną?“ Kol buvome namuose pasaulis pasikeitė. Pastaraisiais mėnesiais mūsų namuose tilpo ir mokykla, ir darbas, ir teatras, ir sporto klubas… Karantino metu uždarytos daugybė durų, tačiau išryškėjo naujos galimybės. O kaip pasikeitėme mes? Ką svarbaus išmokome ir supratome COVID-19 pandemijos metu? Kokių pokyčių pastebime Lietuvoje ir pasaulyje? Kaip atrodys „naujai normalus“ mokymasis, bendravimas, kultūra ir gyvenimas po karantino?

Pirmąją festivalio dieną susipažinome su lektorių komanda: Ieva Vaitkevičiūte – emocinės pagalbos iniciatyvos „Act on Crisis“ kūrėja, vartotojų patirties (UX) dizainere informacinių technologijų (IT) srityje; Pauliumi Tamole – teatro aktoriumi ir režisieriumi, nacionalinės savanorystės kampanijos „Stiprūs kartu“ vadovu; Antanu Jonušu – Vilniaus Valdorfo mokyklos istorijos mokytoju; Justina Bakševičiūte – moksleive, jaunimo judėjimo „Fridays for Future Vilnius“ aktyviste bei diskusijos moderatoriumi Tomu Rakovu – psichologu, socialinio ir emocinio ugdymo programų vadovu.

 

Jungėmės prie diskusijos „Nematoma kova su infodemija: kaip nepasiklysti melagingų naujienų sraute?“ Diskusijos metu aiškinomės, kaip virusui pavyko pasklisti ne tik pasaulyje, bet ir viešojoje erdvėje? Tyrinėjome gyvenimą „online“, netikras naujienas „Fake news“ ir mokėmės atpažinti jų atspindžius Lietuvoje. Šios kūrybinės dirbtuvės skirtos mokinių kritinio mąstymo „raumenų“ treniruotei ir susipažinimui su pandemijos metu naudotomis propagandos technikomis bei jų poveikiu visuomenei. Dirbtuves vedė Urtė Alksninytė – žurnalistė, radijo laidos apie žiniasklaidos užkulisius ir komunikaciją „Bloknotas“ (Start FM) vedėja.

 

Antrąją festivalio dieną vyko pokalbis su „Urban Earth Lovers“ ženklo įkūrėjomis Laura Prievelyte-Jukne ir Migle Makuškaite. „Urban Earth Lovers“ – tvarus verslas, siūlantis alternatyvas įprastiems vienkartiniams ar iš plastiko pagamintiems produktams. Tai pirmoji ir šiuo metu didžiausia „Zero Waste“ prekių parduotuvė Lietuvoje, kurioje galima įsigyti produktų laisvalaikiui, namams ir grožiui, be plastiko. Verslo įkūrėjos, minimalistės Laura ir Miglė, pranešimo metu dalinosi įspūdžiais, kaip prasidėjo jų kelionė link minimalistinio ir aplinkai draugiško gyvenimo būdo. Ekologės Editos Medeinos edukacinio užsiėmimo metu, dalyviai persikėlė į nuostabų gamtos pasaulį. Mokiniai aktyviai dalyvavo „Augalų fotografijos telefonu“ dirbtuvėse, kurios vyko kartu su fotografu Kęstučiu Kurieniu dirbusiu fotostudijoje „Ciklopas“, žurnale „Mano Namai“ ir „Veido“ periodikos leidykloje.

 

Trečioji festivalio diena prasidėjo improvizacijos dirbtuvėmis su aktore ir komike Elžbieta Latėnaite dainuojančia miuzikluose ir improvizacijose. Improvizacija – unikalus žanras, padedantis išlaisvinti spontaniškumą, drąsą save išreikšti. Improvizuojant įprasta klysti ar susimauti, todėl Elžbieta lavino dalyvavusiųjų gebėjimą per rimtai į save nežiūrėti ir pasodinti vidinį kritiką ant atsarginių suolelio. Pamokė iš tikrųjų pamatyti ir išgirsti šalia esantį žmogų.

 

Atviros diskusijos metu „Kas ir kodėl protestuoja dėl klimato“ su jaunimo judėjimo „Fridays for Future Vilnius“ aktyvistais gilinome žinias apie klimato protestus visame pasaulyje bei kas yra klimato teisingumas ir kaip jo siekti. Diskusijoje aptarta kaip tapti aktyvistu, ką reiškia klimato krizė ir kaip su ja kovoti. Festivalį vainikavo atviras pokalbis su influenceriu Edvinu Krupinsku, jo kuriamas turinys žaibiškai išpopuliarėjo „Tik Tok“ bei „Instagram“ platformose ir praskaidrino daugumos nuotaiką niūriu karantino laikotarpiu. Pokalbių su Edvinu metu sužinojome, kaip jam pavyko kurti tokį daugumai atpažįstamą ir smagų internetinį turinį bei kaip nebijoti pradėti kurti ir dalintis savo turiniu su daugybe žmonių.

 

Viso festivalio metu mokiniai dalyvavo ir įvairiuose Kūrybiniuose, Protiniuose bei Atidumo iššūkiuose!

Dėkojame Lietuvos vaikų ir jaunimo centro komandai už puikiai pavykusį, bei jaunimui suteikusį daug įkvepiančių patirčių, festivalį.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.