„Europos dizainas – Europija 2020“

2017 m. Mažeikių Kalnėnų pagrindinė mokykla pradėjo vykdyti tarptautinį „Erasmus+“ projektą „Europos dizainas – Europija 2020“, kuris tęsis trejus metus (iki 2020 m.). Jame dalyvauja partneriai iš 6 šalių: Slovėnijos, Belgijos, Lenkijos, Bulgarijos, Lietuvos ir Austrijos. Projektą koordinuoja Austrijos Zalcburgo akademinė gimnazija.

Projektas orientuotas į dizainą kaip priemonę Europos vertybes integruoti į meno kūrinius. Išraiškos formos mene yra neribotos, todėl kiekvienas kūrėjas kalba su pasauliu savo ypatinga kalba. Projektu siekiama kalbėti su Europos bendruomene menų, dizaino kalba, skatinant kritinį mąstymą, kūrybiškumą ir gebėjimą pagrįsti savo nuomonę, bendradarbiauti, dirbti komandoje ir lavinti savo socialinius įgūdžius. Tikimasi, kad dalyviai daugiau sužinos apie Europos dizaino istoriją, žinomus Europos dizainerius ir dizaino kūrinius. Jie susitiks su dizaineriais, susipažins su kūrybos procesu ir patys išbandys įvairias technikas.

 

Projekte yra numatyta daug veiklų: sukurti dizaino objektams (skardinėms, buteliams ir pan.) etiketes ir emblemas, pastatų eskizus ir jų 3D maketus iš popieriaus, kartono ir medienos, panaudoti reklamos grafikos elementus ir skaitmenines technologijas (multimediją, animaciją, rinkodaros skaitmenines strategijas), skleidžiant projekto idėjas elektroninėje erdvėje („Facebook“ puslapyje ir mokyklų svetainėse), sukurti projekto svetainę ir išleisti projekto laikraštį, panaudoti mokyklų, parduotuvių, gamyklų, muziejų, bibliotekų arba kitų objektų viešąsias erdves.

Projekto galutinis produktas yra padidintas dizaino kūrinys – unikalus Europos miesto „Europija 2020“ 3D vaizdas, mūsų naujos Europos sostinės vizija: apvalus panoraminis 20 metrų ilgio, 2 metrų aukščio eksterjeras ir interjeras su virtualiu 360° vaizdu viduje ir išorėje su kiekvienos šalies dizaino elementais.

 

Jau vyko keletas partnerių susitikimų Austrijoje, Lenkijoje, Belgijoje ir Portugalijoje. Projekto dalyviai nuveikė nemažai darbų: sukūrė projekto emblemą, analizavo Europos miestų infrastruktūrą tam, kad įvardytų, kas yra būtina mūsų kuriamam miestui. Daug diskutuota apie miesto gyvenimui būtiniausius, gyvybiškai svarbiausius dalykus: sveikatą, transportą, religiją, politiką, koks turėtų būti miesto administravimas, kokie reikalingi pastatai, keliai, kaip organizuoti socialinį ir kultūrinį gyvenimą, švietimą.

Lenkijoje dalyviai daug sužinojo apie Lenkijos dizainerių ir architektų kūrybą (Ewa Minge, Gosia Baczynska, Magdalena Abakanowicz ir kt.), dirbtuvėse išmoko kurti dizaino objektus iš molio ir pagamino molio plyteles su būsimo miesto vaizdais. Ekskursija po Varšuvą atskleidė sąsają tarp reikšmingų Lenkijos istorinių momentų ir architektūros stilių.

 

Belgijoje dalyvauta nepaprastai įdomioje integruotoje anglų kalbos, dailės, istorijos ir informacinių technologijų pamokoje apie Nouveau meną ir šio meno atstovą Belgijos architektą Victorą Hortą. Kūrybiškai buvo naudojami planšetiniai kompiuteriai, „Padlet“ platforma ir dalijamoji medžiaga. Vizitas Briuselyje sujungė teorines žinias apie Nouveau meną su šio architekto kūriniais – pastatais. Įkvėpti įspūdžių savo kūrybines idėjas dalyviai realizavo projektuodami miniatiūrinius 3D kambarius (buvo panaudotos seno dizaino mokyklinės medinės pieštukinės ir kitų medžiagų atliekos).

Susitikimas Portugalijoje papildė dalyvių žinias apie vietinių pastatų išorės dizainą, kuris yra modernaus dizaino kombinacija su tradiciniais raštais ir medžiagomis. Įkvėpti vietinio kolorito, dalyviai savo sugalvotais raštais išmargino vietinio kalkakmenio plyteles, taip pat tęsė diskusijas apie ženklus, reikalingus miesto gyvenimui reguliuoti, ir sukūrė savo ženklų projektus.

 

Kuriant Europos miesto dizainą naudojamos įvairios naujosios technologijos. Viena iš sričių yra animacijos ir 3D virtualių objektų kūrimas, reklamos ir rinkodaros strategijų pagrindų mokymasis. Projekto veiklas pristatome „TwinSpace“ platformoje, „Facebook“ tinklaraštyje, projekto ir mokyklos svetainėse, nes tai suteikia puikią galimybę bendrauti ir dalytis atliktu darbu. Kiekviena partnerių mokykla turi „Erasmus+“ kampelį, kuriame rodoma plėtojama projekto veikla ir suteikiama visapusiška informacija, prieinama visai bendruomenei.

 

Mūsų mokyklos komanda suplanavo veiklas visiems projekto metams. Šiais metais gegužės 12–18 d. priimsime svečius savo ugdymo įstaigoje. Mūsų mokykla atsakinga už popieriaus pjaustymo, keramikos ir medienos dirbtuvių organizavimą. Tam, kad bendruomenė tinkamai pasiruoštų šiems darbams, pristatėme lietuviškų ornamentų meną, organizavome karpinių parodą ir susitikimus su vietiniais dizaineriais – popieriaus plastikos ir keramikos specialistais.

Vasario 8 d. mokyklos skaitykloje susirinko mokiniai, jų tėvai, mokytojai ir kiti mokyklos darbuotojai, susidomėję popieriaus meninėmis galimybėmis. Viena iš jų yra popieriaus plastika, todėl organizuotas susitikimas su mūsų mokyklos socialinių partnerių atstove, Mažeikių Gabijos gimnazijos dailės mokytoja eksperte, dizainere Audrone Mažeikiene. Viešnia papasakojo apie popieriaus atsiradimo ir pritaikymo istoriją, kalbėjo apie popieriaus plastiką ir šios jo savybės panaudojimą dizaine: sienų apdailoje, šventinėje patalpų puošyboje ir kitur. Skaidrėse pamatę neįtikėtinas popieriaus galimybes susitikimo dalyviai nekantravo patys pasimokyti išgauti iškilias popieriaus formas.

 

Praktiniam darbui buvo paruošti reikalingi reikmenys: žirklės, dildės, pieštukai, liniuotės ir, aišku, popierius. Technologijų ir dailės mokytojos pagelbėjo popieriaus lankstymo pradžiamoksliams. Galų gale visi džiaugėsi savo rankų darbu ir diskutavo apie galimybę šiuos įgūdžius pritaikyti praktikoje. Dizainerė Audronė Mažeikienė mokinius sudomino architekto specialybe ir atskleidė, kad pastatų maketai daromi tuo pačiu principu.

Tai buvo susitikimas, kuriame buvo atskleistos popieriaus galimybės. Ateityje numatyta susitikti su kita dizainere, keramikos specialiste. Projektas žengia pirmyn ir atneša nepaprastai daug ne tik visiems projekto dalyviams, bet ir mokyklų bendruomenėms.

 

Šis projektas finansuojamas remiant Europos Komisijai, „Erasmus+“ programos, kurią Lietuvoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas, lėšomis. Šis kūrinys atspindi tik autoriaus požiūrį, todėl Komisija negali būti laikoma atsakinga už bet kokį jame pateikiamos informacijos naudojimą.

 

Regina Arbatauskienė

Mokyklos direktorė

Olga Pileckienė

Projekto koordinatorė

Daiva Misevičienė

Lietuvių kalbos mokytoja

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.