„Erasmus+” projekto „Mokomės gyventi sveikai“ projektinė savaitė

Rita Dijokienė
,
biologijos ir technologijų mokytoja

Rugsėjo 24–28 d. Marijampolės Rimanto Stankevičiaus pagrindinėje mokykloje vyko „Erasmus+“ KA2 veiksmo bendrojo ugdymo mokyklų mainų partnerystės projekto „Mokomės gyventi sveikai“ projektinė savaitė. Sveika gyvensena susideda iš daugybės faktorių, todėl kiekviena savaitės diena buvo skirta skirtingoms veikloms: aplinkosaugai, emocinei sveikatai, sportui, mitybai, socialinei sveikatai. Tokios pat dienos tik su skirtingomis veiklomis buvo organizuotos ir projekto šalyse partnerėse: Turkijoje, Portugalijoje, Danijoje, Rumunijoje.

 

Projektinė savaitė prasidėjo tema „Sveika aplinka, aplinkosauga“ su geografijos mokytoja Nijole Birštoniene. Per geografijos pamokas mokiniai rinko informaciją apie gėlo vandens išteklius pasaulyje ir kūrė žemėlapį „Vandens ištekliai pasaulyje“. Taip pat mokiniai ir mokyklos darbuotojai galėjo atsinešti ir išsitirti savo gyvenamosios vietos geriamojo vandens kokybę. Kiekvienam mėginiui buvo atlikti šie tyrimai: pH, bendras vandens šarmingumas, kietumas, chloro, geležies, vario, nitritų, nitratų kiekis vandenyje. Tyrimo rezultatai išties maloniai stebino. Geriamo vandens kokybė yra gera. Nebuvo viršytas nė vienas rodiklis pagal leistinas normas. Šios dienos projekto tikslas – padėti mokiniams suvokti žmogaus ir gamtos vienybę, vandens svarbą ir žmogaus atsakomybę už vandens tausojimą ateinančioms kartoms.

 

Antroji diena buvo skirta emocinei sveikatai. Įvairių klasių mokiniai su mokytoju Artūru Lazausku išbandė emocinės ir protinės sveikatos stiprinimo pratimus: meditaciją, atpalaiduojančio kvėpavimo ir emocijų perteikimo ant popieriaus technikas. Didžiausią įspūdį užsiėmimai padarė pradinių klasių mokiniams, kurie nuoširdžiai pasinėrė į streso mažinimo pamokėlę. Per refleksiją mokinių minčių, komentarų buvo įvairių, bet dažniausias pasitaikęs: „Norime dar pagydyti savo dvasią.“

Sporto diena buvo skirta tradiciniams žaidimams: jie filmuoti, ruoštasi pristatyti šalims partnerėms.

 

Mitybos dienos veiklos vyko kartu su manimi, biologijos ir technologijų mokytoja Rita Dijokiene. Mokiniai, dirbdami grupėmis, ieškojo, kiek cukraus yra 100 g produkto ir kiek cukraus yra visoje pakuotėje. Stende šalia pakuočių ir jose esančio cukraus maišelių buvo pateikti įdomūs faktai apie cukrų: jo atsiradimo, išpopuliarėjimo istorijos, žala mūsų organizmui. Mokiniai galėjo išbandyti savo žinias spręsdami kryžiažodžius apie sveikatai palankią mitybą. Per ilgąją pertrauką buvo galima pasimatuoti „viršsvorio“ liemenę. Ši liemenė skirta pajusti, kaip jautiesi, jei turi viršsvorio, kaip sunku lipti laiptais, daryti pritūpimus ir t. t. Šeštokai šiuo metu iš vilnos velia įvairius maisto produktų maketus, kuriuos vėliau sudėlios į mitybos piramidę.

 

Penktoji projekto diena buvo skirta socialinei sveikatai. Tai – bendravimas, draugystė, pagarba, supratingumas, pagalba, emocinė ir psichologinė sveikata. Šią dieną anglų kalbos pamokose su mokytojomis Daiva Veselgiene, Vilma Lišauskiene vyravo pozityvi aura, kuri ir lemia sveiką bei aktyvų gyvenimo būdą. Ant kabineto durų buvo pakabintas šūkis „Pozityvus mąstymas, pozityvi aura, pozityvus gyvenimas!“. Kiekvienos klasės mokiniai, atėję į anglų kalbos pamoką, turėjo pasirašyti po šiuo šūkiu ir nuo tos minutės mąstyti tik pozityviai. Vaikai žaidė įvairius bendravimo žaidimus, kūrė draugystės ratą, piešė plakatus apie gerą draugą ir draugystę, rašė žymių žmonių ir savo mintis apie draugystę, pristatinėjo pomėgius.

 

Visų šių veiklų apibendrinimas buvo pristatytas per projekto dalyvių susitikimą Turkijoje spalio 8–12 d. Į jį vyko mūsų mokyklos mokinės Elada Zajankauskaitė, Kamilė Žukauskaitė, Neringa Marija Banišauskaitė bei mokytojos Nijolė Birštonienė ir Odeta Gluoksnytė. Mokiniai kartu su mokytojais ruošėsi šiam vizitui: kūrė projekto ženkliukus, plakatus, sveikų, tinkančių mokyklai užkandžių vaizdo receptų knygą ir trijų žaidimų filmukus. Ačiū mokytojams, kurie pagelbėjo šias veiklas vykdantiems mokiniams.

 

Plačiau apie projektą – www.lohl.eu/.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.