Ekspedicijos

Jau visus metus Akmenės r. Papilės Simono Daukanto gimnazijos mokiniai kartu su istorijos mokytoja Kristina Puzariene ugdymo procesą paįvairina archeologinėmis ekspedicijomis. Į pirmąją žvalgybinę ekspediciją Klykolių kaime mokinius Nonitą Daunytę, Gerdą Eikytę, Gabrielę Pundziūtę, Eglę Puzaraitę, Austėją Nociūtę, Godą Mikužaitę ir jų mokytoją pakvietė Akmenės istorijos muziejaus direktorius Arūnas Ostrauskis. Jo dėka susipažinome su Lietuvos nacionalinio muziejaus archeologu dr. Gediminu Petrausku, pristačiusiu mums archeologijos mokslą ir darbo specifiką, apmokiusiu, kaip dirbti su metalo detektoriais ir ką daryti su rastais archeologiniais radiniais. Pavyko aptikti žiedų ir monetų, datuojamų net XV–XVII a.

 

Tai buvo lemiama pažintis su archeologijos mokslu, nes po pirmosios laukė ir antroji žvalgybinė ekspedicija, surengta Krioklių kaime, ten tikrinant legendą apie „nugrimzdusią bažnyčią“, aprašytą Vykinto Vaitkevičiaus knygoje „Senosios Lietuvos šventvietės“. Ariamuose laukuose aptikome išsibarsčiusių archeologinių papuošalų, monetų, ietigalį. Anot archeologo Gedimino Petrausko, radiniai datuojami net nuo IX iki XVII a. Susidomėjimas archeologija tęsėsi ir vasarą.

 

Birželį mokinės Gerda Eikytė ir Gabrielė Pundziūtė dalyvavo savaitės trukmės archeologiniuose kasinėjimuose Dubingių piliavietėje, Molėtų rajone, juos organizavo VšĮ Kultūros paveldo akademija. Dubingių pilis XIV–XVIII a. buvo Lietuvos kultūros, pramonės gynybos centras, susijęs su žymių to meto asmenų (Vytauto Didžiojo, Mikalojaus Radvilos Rudojo, Barboros Radvilaitės ir kitų) gyvenimu. Per šiuos kasinėjimus mokinės rado daugybę puodų šukių, vinių, girnas ir net arklio dantį.

Liepą Gerda Eikytė, Neilas Beniušis, Saulė ir Eglė Puzaraitės dalyvavo dar vienoje archeologinėje ekspedicijoje. Šį kartą vykome į Senuosius Trakus ir kasinėjome Bedugnės kapinyną. Į šią ekspediciją mus kvietė archeologas dr. Gediminas Petrauskas. Per archeologinę ekspediciją sužinojome, kas yra tikri archeologiniai kasinėjimai ir kaip atliekami moksliniai tyrimai. Visos ekspedicijos metu dirbome labai kruopščiai ir tiksliai. Naudojome menteles, šepetėlius, sijoklę, metalo ieškiklius. Visus rastus eksponatus archeologas kruopščiai fiksavo ir žymėjo koordinates tacheometru. Per ekspediciją aptikome degintinių kaulų, kirvį, šarvų grandelių ir plokštelių, balnakilpių, žirgo skambalo dalį, žiedą, skiltuvą ir kt. Radiniai datuojami XIII–XIV a., o Bedugnės kapinynas išskirtinis tuo, kad atspindi ikikrikščioniškojo Lietuvos valstybės laikotarpio laidojimo papročius. Ši vieta – netoli Senųjų Trakų, kur gimė Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas.

 

Rugsėjį Tryškių gyvenvietėje buvo atkasinėjami Antrojo pasaulinio karo vokiečių karių palaikai. Ekspedicijoje dalyvavo II klasės gimnazistė Gerda Eikytė kartu su istorijos mokytoja Kristina Puzariene. Šioje ekspedicijoje dirbome su archeologu Simonu Sprindžiu ir VšĮ Kultūros vertybių globos tarnyba. Tai – nauja patirtis, nes ekshumuojant palaikus itin svarbu kiek įmanoma išsaugoti mirusiojo kaulus ir rasti identifikavimo žetonus, pagal kuriuos Vokietijos specialiosios tarnybos nustato tapatybę ir atranda kario artimuosius.

 

Reikia tikėtis, kad mokinių atrasta veikla padės tvirtus pagrindus renkantis ateities kelią.

 

Papilės Simono Daukanto g-jos inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.