Dar daugiau mokyklinių autobusiukų

Dovilė Šileikytė
,
„Švietimo naujienų“ korespondentė

Šiandien Vilniuje, Katedros aikštėje, šalies savivaldybėms buvo perduota 50 mokyklinių autobusiukų. Iškilmingame renginyje dalyvavo prezidentė Dalia Grybauskaitė ir švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė, autobusus pašventino Vilniaus arkikatedros bazilikos administratorius kunigas Virginijus Česnulevičius. Pasak prezidentės, geltonasis autobusiukas yra netrukus prasidėsiančių mokslo metų simbolis, juo vaikai pasieks ne tik mokyklą, bet ir muziejus, kitas užsiėmimų vietas, kitus miestus, galės keliauti: „Tai ne tik pavėžėjimas, bet ir visa susiklosčiusi santykių ir bendrystės kultūra atitolusioms mokykloms.“ Iš viso šiemet nupirkta rekordiškai daug – 157 autobusiukai, renginyje perduota tik dalis jų, likusieji mokyklas pasieks rugsėjį ir lapkritį.

„Kelias į mokyklą yra tas kelias, kuris vėliau veda žmogų į sėkmę. Smagu, kad juo pradės riedėti dvigubai daugiau autobusų nei pernai, tai sudaro galimybę 26 tūkst. mokinių saugiai pasiekti mokyklas. Pasitikdami naujus mokslo metus visada puoselėjame viltį ir prisiimame atsakomybę atverti visas galimybes, kurias duoda švietimas ir mokykla“, – kalbėjo J. Petrauskienė.

 

Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) Švietimo aprūpinimo centras šiemet nupirko 75 autobusais daugiau nei pernai, tam skyrė 6,34 mln. eurų iš ES investicijų lėšų. Visi mokykliniai autobusai yra 19 vietų. Siekiant užtikrinti didesnį saugumą, autobusuose įrengti ES standartus atitinkantys alkotesteriai, blokuojantys užvedimą. Iš 157 autobusų 74 atnaujins mokyklinių autobusų parką ir pakeis jau netinkamus naudoti.

Tūkstantasis – į Prienus

 

Tūkstantasis autobusiukas iškeliavo į Prienus, „Revuonos“ pagrindinę mokyklą, jis bus skirtas specialiųjų ugdymosi poreikių turintiems mokiniams vežioti. Ši ugdymo įstaiga turi specialiojo ugdymo skyrių, kuriame mokosi 49 mokiniai, turintys didelių ir labai didelių specialiųjų poreikių. Šiame skyriuje yra šeši klasių komplektai – specialiosios ir lavinamosios klasės. Mokykloje taip pat yra jaunimo, produktyviojo mokymosi klasės, priešmokyklinė grupė. Gegužę įstaiga šventė savo šimtmetį, todėl, kaip sakė vaikai, jubiliejinis autobusiukas yra nuostabi dovana. Ugdymo įstaigos direktorė Ilona Balčiukynienė pasakojo, kad į specialiojo ugdymo skyrių mokiniai atvyksta net iš trijų – Prienų, Birštono ir Kauno rajono – savivaldybių. Prieš penkerius metus mokykla gavo vieną autobusą, kuriam tekdavo daryti 3–4 reisus. Nauja transporto priemonė išspręs šią problemą, sutrumpins kelią į mokyklą ir už jos ribų – mokiniai su mokytojais dalyvauja projektuose, kuria spektaklius, yra pastatę du miuziklus, todėl važiuoja ir į kitus miestus.

„Visais laikais vaikai svajojo daug išmokti, sužinoti, patirti, į mokyklą eidavo pėsčiomis, riedėdavo vežimais – vis keliaudavo į savo svajonę. Juk vaikai niekada nenustoja svajoti“, – džiaugdamiesi naujuoju autobusu kalbėjo „Revuonos“ penktokai ir pažadėjo, kad autobusiukas taps dar šviesesnis nuo jų klegesio.

 

Kaip viskas prasidėjo

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimas dėl kaimo mokyklų aprūpinimo transporto priemonėmis programos „Geltonasis autobusas“ patvirtinimo ministro pirmininko Andriaus Kubiliaus ir švietimo ministro Kornelijaus Platelio buvo pasirašytas 2000-ųjų balandį. Tų metų spalį per Mokytojų dienos šventę buvo perduoti pirmieji penki 12 sėdimų vietų „Fiat“ markės autobusiukai. Pirmasis atiteko Radviliškio r. Pociūnėlių miestelio mokiniams, kiti išriedėjo į Anykščių, Jurbarko, Utenos ir Varėnos rajonus. Aprūpinti mokyklas transporto priemonėmis buvo siekiama dėl saugumo ir patogumo – kad vaikams nereikėtų toli eiti iki maršrutinio autobuso stotelės, į mokyklą atvažiuoti per anksti ar iš jos grįžti vėliau, jie galėtų dalyvauti mokyklos renginiuose, lankyti būrelius, tuo metu buvo pereinama prie profilinio mokymo ir mažų kaimo mokyklų mokiniams reikėjo važinėti į toliau nuo namų esančias ugdymo įstaigas. Pradedant įgyvendinti programą buvo planuojama užtikrinti, kad būtų pavėžėjami vaikai, kurie gyvena toliau nei 3 km nuo mokyklos arba turi specialiųjų poreikių ir nepajėgia į ugdymo įstaigą atvykti patys.

 

Radviliškio r. Pociūnėlių pagrindinės mokyklos direktorius Anatolijus Gailiūnas prisimena, kad pirmasis geltonasis autobusas mokyklai tarnavo ilgai, gerai važiavo, dėl priežiūros didelių problemų nekilo, mokyklos bendruomenė autobusą labai prižiūrėjo, rūpinosi antikoroziniu padengimu. Tačiau transporto priemonė buvo nedidelė, važiuojant į ekskursijas kildavo problemų, kai norėdavo vykti daugiau vaikų, todėl vėliau mokykla gavo didesnį, 19 vietų autobusą, kuris važiuoja ir dabar, o senąjį perleido mažesnei ugdymo įstaigai – Pakalniškių pagrindinei mokyklai. Pirmąjį mokyklos ir visos Lietuvos geltonąjį autobusiuką mokyklai primena jos muziejuje esantis kalendorius su jo nuotrauka.

2014 m. pirmą kartą su autobusiukais savivaldybėms buvo perduoti alkoholio matuokliai – priemonė įgyvendinant teisės aktuose numatytą darbdavių pareigą užtikrinti, kad transporto priemones vairuojantys darbuotojai prieš išvykdami būtų tikrinami dėl neblaivumo.

 

Mokyklinių autobusų pirkimas nuo pat pradžių buvo patikėtas ŠMM Švietimo aprūpinimo centrui, kurio direktorius Tautvydas Salys (T. S.) ir Mokymosi išteklių skyriaus metodininkas Algirdas Ragauskas (A. R.) yra kalbėję:

T. S. Džiaugėmės, kad pavyko nupirkti ne buvusioje Tarybų Sąjungoje gamintus PAZ, o itališkus „Fiat“. Tai buvo tam tikra sėkmė tuo metu. Ir didelis įvykis, susijęs su mokyklų tinklo pertvarka. Autobusiukai buvo skiriami visų pirma toms mokykloms, į kurias reikėjo pavėžėti keletą vaikų uždarius gretimą ugdymo įstaigą. Tokiu pat regioniniu principu autobusai skirstomi ir dabar. Ir tie pirmieji mums atrodė labai gražūs.

A. R. 2000-aisiais pirkome trijų rūšių mokyklinius autobusus: 12, 15, 23 vietų. Tada neturėjome autobusų pirkimo patirties ir į perkamų autobusų specifikacijas neįrašėme kai kurių reikalingų parametrų. Nors autobusiukai itališki, padarėme nemažai klaidų.

Autobusų ilgaamžiškumas visų pirma priklauso nuo jo eksploatavimo sąlygų. Taip pat priklauso nuo to, kas jį vairuoja. Buvo keli atvejai, kai vairuotojams per metus „pavyko“ suniokoti naujus autobusus. Mat nesilaikė automobilių gamintojų rekomendacijų, pastebėję trūkumus, laiku nesikreipė į autobusų garantinio remonto įmones.

 

***

O šiandien išlydėdama mokyklinius autobusiukus Lietuvos prezidentė D. Grybauskaitė linkėjo, kad šios transporto priemonės judėtų gerai, ilgai, tarnautų kuriant pažangesnę, šviesesnę, labiau išsilavinusią, išmanią ateities kartą.

Renatos Česnavičienės nuotraukos

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.