Daktaro Aiskaudos laboratorija

Jurgita Riaubytė
,
Vilniaus l.-d. „Ozas“ auklėtoja

Jau XX a. pradžioje, 1928 m., Vydūnas savo knygoje „Sveikata. Jaunumas. Grožė“ rašė „Visų žmonių yra pageidaujama vien kartu sveikata, jaunumas, grožė. Taip glaudžiai jos sujungtos, kad sunku būtų vieną atskirti nuo kitos. Tarsi trys spinduliai vienos žvaigždės. Kas jų vienos nori, turi norėti ir kitų. Su sveikata jaunumas ir grožė žmogui savaime tenka. Todėl sveikata ir yra laikoma pačiu žmogaus amžiaus lobiu ir brangumynu.“

 

Niekas nepasikeitė ir iki mūsų dienų, šiandien sveikata taip pat yra pats svarbiausias dalykas žmogui. Tam, kad būtum sveikas, žvalus ir energingas, turi sveikai maitintis, stengtis kuo daugiau judėti: vaikščioti pėsčiomis, važinėti dviračiu, leisti laiką gryname ore. Pasak specialistų, sveikos gyvensenos įpročiai formuojasi būtent vaikystėje, o jų pasekmės gali turėti įtakos visam tolesniam žmogaus gyvenimui, todėl svarbu jau ikimokyklinio amžiaus vaikams padėti formuoti teisingą požiūrį į sveiką gyvenimo būdą ir tinkamą mitybą.

Vilniaus lopšelyje-darželyje „Ozas“ kartu su kolege ir bendraminte Justina Puodžiūnaite nutarėme surengti metodinę tyrinėjimų dieną „Daktaro Aiskaudos laboratorija“, per kurią siekėme suteikti vaikams žinių apie vaisių, daržovių ir kitų sveikatai naudingų produktų naudą bei nesveikų maisto produktų žalą žmogaus organizmui, papildyti vaikų patirtį įvairiais bandymais, eksperimentais, lavinti gebėjimus dirbti komandoje.

 

Į mūsų kvietimą atsiliepė devynios ikimokyklinio ugdymo įstaigos: penki Vilniaus miesto darželiai („Bitutė“, „Gilužis“, „Delfinukas“, „Pagrandukas“, VšĮ „Prasminga vaikystė), Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namai. Taip pat prisijungė Semeliškių lopšelis-darželis „Gandriukas“, Elektrėnų lopšelis-darželis „Žiogelis“ ir Eišiškių lopšelis-darželis „Žiburėlis“.

Iš kiekvienos įstaigos auklėtojos atvyko su vienu arba dviem savo ugdytiniais, kurie ir buvo pagrindiniai renginio svečiai bei dalyviai. Visus daktaro laboratorijoje susirinkusius svečius pasveikino, geros nuotaikos ir darbingos popietės palinkėjo Vilniaus lopšelio-darželio „Ozas“ direktorė Aidana Baravykaitė-Dagienė. Metodinės dienos siužetas buvo parengtas Kornejaus Čiukovskio „Daktaras Ai Skauda“ knygos motyvais.

 

Daktaro kabinetą aplanko mama beždžionė su negaluojančia savo dukrele šešerių metų beždžionėle. Mažylė skundžiasi, kad jai skauda pilvą, galvą, pykina, ji neturi jėgų žaisti ir išdykauti. Daktaras teiraujasi, ką įprastai beždžionėlė valgo, ar geria pakankamai vandens. Beždžionėlei atsakius, kad jos mėgstamiausias gėrimas yra „Coca-Cola“, o vandens ji apskritai nevartoja, daktaras pakviečia visus vaikus kartu atlikti bandymą ir įrodyti beždžionėlei, kad šis gaivusis gėrimas yra kenksmingas sveikatai. (Renginio dalyviai turėjo galimybę savarankiškai atlikti visus daktaro pasiūlytus bandymus, nes buvo įsikūrę prie stalų, ant kurių kaip tikroje laboratorijoje buvo padėtos visos darbui reikalingos priemonės.) Vaikams sumaišius gėrimą „Coca-Cola“ su pienu, ši tapo drumzlino vandens spalvos. Gydytojas teiraujasi toliau, ar beždžionėlė valgo vaisius, ar juos plauna, beždžionėlei atsakius neigiamai, daktaras pakviečia vaikus atlikti bandymą su „neplautų daržovių“ sultimis (violetinio kopūsto sultimis), per kurį paaiškėjo, kad daržoves plauti būtina, nes jeigu jos pirktos parduotuvėje, gali būti purkštos nitratais.

 

Beždžionėlei prisipažinus, kad labiausiai ji mėgsta marinuotas daržoves, daktaras paaiškina, kad marinuotos daržovės nėra sveikos, nes jose gausu acto, o šis yra kenksmingas produktas, parodo, kas nutiko žaliam kiaušiniui, kuris parą buvo pamerktas į acto stiklinę. Actas ištirpdė kiaušinio lukštą ir kiaušinis tapo nebevalgomas. Taip pat daktaras paaiškino, kad būtina pakankamai laiko praleisti gryname ore, nes deguonis yra svarbus žmogaus smegenų veiklai ir gerai savijautai, jei nėra deguonies, galima žūti.

Vaikai atliko du bandymus ir pamatė, kad, uždengus stikline, žvakė nustoja degti, nes nebelieka deguonies, todėl liepsna užgęsta. Dėl tos pačios priežasties ir virtas kiaušinis įkrenta į butelį. Padėjus virtą kiaušinį ant butelio kakliuko, jis netelpa į vidų, bet įmetus degančią popieriaus skiautę į butelį ir ant jo uždėjus kiaušinį, jis po kelių akimirkų buvo įtrauktas į vidų, nes butelyje nebeliko deguonies.

 

Atlikę daktaro bandymus vaikai pasidalijo ir savo patirtimi. Vilniaus lopšelio-darželio „Delfinukas“ atstovai ištirpdė sniegą fondiu inde ir parodė, kodėl negalima valgyti sniego, nes šis yra labai nešvarus, ištirpus sniegui liko nemažai smėlio ir žvyro. Vilniaus lopšelio-darželio „Bitutė“ ugdytiniai pademonstravo bandymą, per kurį vaikai įsitikino, kad bakterijos bijo muilo, todėl yra būtina plautis rankas. Semeliškių lopšelio-darželio „Gandriukas“ auklėtinė sukūrė žaismingą dramblį iš daržovių, tokiu būdu paversdama daržoves linksmu ir patraukliu patiekalu, kurį valgydamas tampi laimingas. Per renginį vaikai sužinojo, kokie kenksmingi yra bulvių traškučiai (degdami nesudega), vaikų mėgstami guminukai (pabuvę vandenyje tampa panašūs į medūzas), saldainiai su spalvotais cheminiais priedais (nudažo visą skrandį purvina spalva).

 

Renginio pabaigoje daktaras Aiskauda pavaišino visus keptais obuoliais, sultimis ir padovanojo po buteliuką vandens su savo laboratorijos logotipu. Visi dalyviai buvo apdovanoti atminimo dovanėlėmis ir padėkos raštais.

Po renginio sulaukėme gerų atsiliepimų iš renginyje dalyvavusių pedagogų: „Dar kartą dėkoju už kvietimą, labai įdomus ir originalus renginys, pasisėmiau daug idėjų, o labiausiai patiko, kad vaikai patys viską išbandė“, „Mus atvežė dalyvavusio vaiko tėvelis, jis liko sužavėtas prasmingu renginiu.“

 

Na, o pabaigai norėčiau dar kartą pacituoti Vydūną: „Mūsų laikais laukiame gydymo iš mokslo. Gydytojas turįs būti mokslininkas. Ir kuo platesnis jo mokslas, tuo geriau jis galėsiąs gydyti.“ Laikai pasikeitė, o Vydūno išsakyta mintis išliko lygiai tokia pat aktuali, tik mokslas ir žinios ugdo žmonių sąmoningumą, todėl yra labai svarbu tapti „mokslininkais“ jau vaikystėje.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.