Dailyraštis: TAIP ar NE?

Birutė Petkuvienė, Renalda Savickienė
,
renginio organizatorės, lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos

Greičiausiai niekas nesiginčys, kad XXI a. – technologijų klestėjimo laikmetis. Išties neretai gali išvysti netvirtai kreivojantį mažylį, kuris stipriai rankytėje laiko išmanųjį telefoną… Gal ir nieko tokio?.. Tiesiog vaikas žengia koja kojon su technologijomis… Kita vertus, paspausti raidelę telefono ar kompiuterio ekrane yra toli gražu ne tas pats, kaip tą pačią raidę dailiai išraityti rašikliu. Išraityti ne bet kaip: išraityti dailiai! Ir nors ne vienas šių dienų pedagogas laikosi pozicijos, kad daili rašysena ranka yra visiškai nebereikalinga (kompiuteris siūlo rinktis galybę įvairiausių šriftų), realybė sako ką kita.

 

Šiaulių Gegužių progimnazijoje jau daugiau nei penkmetį renkasi dailiausiai rašantys Šiaulių miesto 5–7 klasių mokiniai. Šiųmetis gruodis – ne išimtis. Tai, kad konkursas įkopė į antrą penkmetį ir vis nestokoja dalyvių, yra puikiausias įrodymas, kad renginys pasiteisino: išsikovojo savo vietą mieste, renka tikslinę auditoriją, palaiko stabilų susidomėjimą. Išties norint dailiai rašyti (kaip sakydavo mūsų močiutės, rašyti dailyraščiu) reikia įvairiapusių (t. y. bendrųjų) mokinio kompetencijų. Tai ir dėmesio išlaikymas, ir koordinacija, ir atsakingumas, ir estetikos jausmas, ir akademinės žinios… Daug sudėtingų psichinių procesų vyksta vaiko galvoje, kai jis stengiasi dailiai jungti raidę su raide. O štai technologijos neretai siūlo mokiniams labai greitą ir ne itin sudėtingą variantą, todėl ir yra tokios mėgstamos. Derėtų atkreipti dėmesį, kad gana didelė dalis mokinių šiandien net rašiklio taisyklingai negeba laikyti… Ką daro mokytojai? Dažniausiai į tai nekreipia dėmesio: nesvarbu, kaip parašo, svarbu, kad parašo… Norisi kelti retorinį klausimą: „Ar tuomet, kai mūsų dabartiniai mokiniai taps suaugę, mums taip pat nebebus svarbu, kaip jie rašo, ar išvis begeba rašyti?..

 

Taigi gruodžio 3 d., tęsiant projektą „Vertybių laiptai“, Šiaulių miesto 5–7 klasių mokiniai buvo pakviesti į Gegužių progimnaziją dalyvauti tradiciniame dailyraščio konkurse. Šiemet jis buvo skirtas Laimei – „Laimės paslaptis“. Susirinko per 20 dalyvių iš skirtingų Šiaulių miesto mokyklų pasivaržyti, kurio rašysena gražiausia, estetiškiausia ir taisyklingiausia. Konkurso pradžioje jie buvo pakviesti padiskutuoti, kas jiems yra laimė. Mokytoja perskaitė Antuano de Sent Egziuperi „Mažojo princo“ ištrauką apie laimę: apie gebėjimą laimę pajusti širdimi, apie mokymąsi būti laimingiems, apie kasdieniškas smulkmenas, sudarančias laimės dėlionę. Taigi mokiniams buvo pasiūlyta dailiai rašyti apie laimę (penktokai nurašė sakmę apie Laimes, šeštokų rašikliai popieriaus lape dėstė Dalai Lamos laimės įžvalgas, o septintokams atiteko karaliaus Saliamono sakmė apie laimę).

Vertinimo komisija, kurią sudarė mokytojai iš 4 skirtingų miesto mokyklų, atrinko dailiausiai rašančius mokinius. Jie buvo apdovanoti diplomais ir užrašų knygutėmis, skirtomis pasižymėti laimingiausiems savo gyvenimo momentams.

 

„Metuose yra tik dvi dienos, kuomet negalima nieko daryti. Viena vadinasi vakar, o kita – rytoj. Šiandiena yra diena, kai galite mylėti, tikėti, veikti ir, svarbiausia, gyventi.“ (Dalai Lama)

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.