„Ciao_Teo“ pristato: 9 veiklos su vaiku karantino metu

Vitalija Paulauskaitė

Ieva Andrulytė-Ptakienė, tinklaraščio „Ciao_Teo“ (Labas, Teo) autorė, kviečia atsipūsti nuo nerimą keliančios informacijos apie koronavirusą ir pasidžiaugti šio laikotarpio privalumais – galimybe laiką leisti su vaikais. Ieva krykštauja: „Net pati gamta taip sudėliojo, kad jeigu žmoniją ištiko krachas, tai jinai šypsosi išsiviepusi ir sako – pažiūrėkite, negali būti viskas taip blogai. Eikite į miškus, laukus ar tiesiog savo balkoną ir džiaukitės nuostabiu oru.“

 

Kaip kūrybinga mamytė paaiškina savo 4 metų sūnui Teodorui esamą situaciją? Ievos nuomone, nereikia vaikui meluoti, nes jis vis tiek sugeria transliuojamą informaciją per televizorių ar kalbantis tėvams. Pavyzdžiui, Teodoras nustebino, kai netikėtai tėčiui, dirbančiam Norvegijoje, pasakė: „Tu tik nesusirk koronavirusu.“

 

Mažam vaikui geriausiai pateikti informaciją per žaidimą, jam suprantamu būdu. Vienu eksperimentu, parodančiu, kodėl reikia plautis rankytes, pasitelkusi pieną su pipirais, pasidalinusi juo „Ciao_Teo“ „Facebook“ paskyroje, Ieva susilaukė beveik 3 tūkst. pasidalinimų. Taigi, tokie žaidimai, žaismingai paaiškinantys, kas yra mikrobai, virusas – tėveliams labai aktualūs.

 

Dienos planas – žaisti ir imtis mėgiamiausių veiklų

Nors psichologai rekomenduoja susidaryti dienos planą, Ieva nespraudžia į rėmus nei savęs, nei vaiko, griežto plano ji nesilaiko. Kai mamos klausia, ką per dieną veikti su mažyliais, ji ragina: „Prisiminkite, kaip buvote su vaikais nuo mažų dienų ir surasdavote visokiausių užsiėmimų. Galvokite, jog jums – paprasčiausios atostogos. Nereikia per prievartą nieko daryti, tiesiog mėgaukitės šia akimirka. Net ir balkone galite sugalvoti veiklų“, – sako I. Andrulytė-Ptakienė ir pateikia kelias idėjas.

 

  1. Kodėl reikia plauti rankytes?

Reikės maltų pipirų, pieno, puodelio su vandeniu ir muilu, lėkštės bandymui atlikti.

Į lėkštę įpilkite pieno, tada berkite pipirų. Paimkite puodelį su vandeniu, įpilkite skysto muilo. Paaiškinkite mažyliui, kad pipirai piene – bakterijos ir paraginkite įkišti pirštą. Ant nešvaraus piršto „bakterijos“ prilimpa. Kitą pirštą pamirkykite puodelyje su muiluotu vandeniu ir vėl beskite į lėkštę. Pamatysite, kad pipirai „bėga“ į šoną nuo prausiamo pirštelio. Taip ir bakterijos bei virusai – „bėga“ nuo muilu plaunamų rankyčių.

 

  1. Pasidarykite kaukę.

Kas sakė, kad kaukės nuo virusų neturėtų gąsdinti arba pralinksminti?! Taigi, paimkite tokio dydžio popierinį maišelį, kad vaikas galėtų užsidėti ant galvos. Iškirpkite langelį akims. Galima priklijuoti ausis, ragus, iltis. Kaukę nuspalvinkite, kaip tik fantazija padiktuos.

 

  1. Lobio paieškos.

Paskelbkite lobio paieškos dieną. Ant lapelio surašykite daiktus, kuriuos reikės surasti. Pavyzdžiui, lauke galite ieškoti kažko rudo: akmenėlio su dėmele, 10 žolės stiebelių, ką nors skaniai kvepiančio ir t. t. Prie surasto daikto, lapelyje, uždėkite varnelę.

Namuose lobiu gali virsti įvairiausi daiktai: žaislas su ratais, dvejos vienodos kojinės, kažkas labai minkšto, 3 spalvų žaislas, kažkas apvalaus.

 

  1. Gerumo akmenukai.

Tai puiki pavasarinė idėja, skirta praskaidrinti nuotaiką aplinkiniams. Prisirinkę akmenukų atokioje vietovėje, juos nuspalviname ir užrašome linkėjimą: „Meilės.“, „Sveikatos.“, „Nusišypsok.“ Eidami pasivaikščioti, akmenukus paliekame parke, ant suoliuko, kad žmonės nudžiugtų pamatę netikėtą linkėjimą. Juk gerumas – nieko nekainuoja!

 

  1. Ką veža sunkvežimis?

Nesudėtingas žaidimas, o jį žaisti bus smagu. Ant kartono lakšto nupieškite sunkvežimį su didele priekaba. Tada, priekabos viduryje iškirpkite skylę. Pasivaikščiojimo metu ar būdami namuose sunkvežimį pastatykite taip, kad matytųsi smėlis, žolė ar žemė. Dėl jame esančios skylės, susidarys įspūdis, kad „vežate“ smėlį, žolę, upę ir kt.

 

  1. Velykinio viščiuko piešimas.

Reikės geltonų dažų, balto popieriaus lapo, galima naudoti indams plauti skirtą šepetuką, delniukus ir kitas priemones.

 

  1. Susitikimas su „Google“ gyvūnais.

Susitikite su riaumojančiu liūtu internete! „Google“ paieškoje tereikia įrašyti gyvūno pavadinimą ir jums pateiks jo 3D vaizdą. Štai – zoologijos sodas tiesiog namuose!

Tiesa, ne visus gyvūnus galima pamatyti.

 

  1. Atviručių gamyba šakute ir bulviniais spaudukais.

Pasiruoškite tulpių ir narcizų fiestai! Jums reikės bulvės, dažų, teptuko, šakutės ir popieriaus lapo. Perpjovę bulvę pusiau, išskaptuojate gėlytę, o kitoje bulvės pusėje – kotelį. Lapą perlenkite pusiau ir pieškite. Taigi, bulve atspaudžiate labai tikroviškų narcizų, o šakutę pamirkius į dažus, ant lapo „dygsta“ pačios gražiausios tulpės. Na, ar ne pavasariškiausias gėlynas namuose…

 

  1. Aitvaras paukštukas (vaizdo įrašas – čia).

Tai, ko gero, pats paprasčiausias aitvaras, kokį tik galima pasigaminti namuose. Naudodami spalvotą popierių, kaip parodyta vaizdo įraše, pasigaminate paukštuką. Pririšę siūlą, eikite į kiemą, balkoną ar atvėrę langą – paleiskite aitvarą-paukštuką skristi.

 

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.