„Būk aktyvus su „Erasmus+“ Panevėžio miesto gimtadienio šventėje

Rugsėjo 6–8 d. Panevėžyje šurmuliavo 516-asis miesto gimtadienis. Šįmet šventei buvo pasirinktas šūkis „Panevėžys juda!“, siekiant pabrėžti, kad miestas tikrai juda į priekį ir keičiasi atsinaujindamas, statydamas, aktyviau gyvendamas. VšĮ Panevėžio profesinio rengimo centro kolektyvas – tai maža dalelė visos didžiulės miesto bendruomenės. Todėl nusprendėme atsiliepti į Panevėžio miesto savivaldybės ir Bendruomenių rūmų kvietimą judėti į šventę ir tapti jos dalimi. Mūsų centro bendruomenė visada gana aktyviai įsilieja į įvairius mieste vykstančius renginius, nes jaučiame pareigą informuoti visuomenę apie savo mokyklos veiklas ir pasiekimus. Juk centre mokosi gausus būrys Panevėžio miesto, rajono ir aplinkinių vietovių jaunimo. Šiemet pasveikinti savo miestą su gimtadieniu, parodyti pasiekimus bei judėjimą į priekį pirmąkart nusprendė ir gausus būrys centro mokinių bei mokytojų, aktyviai įsitraukusių į projektinę „Erasmus+“ veiklą. Įgyvendindama „Erasmus+“ programos strateginių partnerysčių projektus, mūsų mokyklos bendruomenė turi daug vertingos patirties. Vien nuo 2017 m. rugsėjo centre pradėti įgyvendinti ir tęsiami net 11 įvairių projektų. Į projektinę veiklą tik per kelerius pastaruosius metus įsitraukė apie 250 mokinių ir mokytojų, kurie ir panoro pasidalyti su Panevėžio miesto visuomene savo patirtimi bei veiklos rezultatais. Projektinėms veikloms pristatyti miesto šventėje pasirinkome šūkį „Būk aktyvus su „Erasmus+“.

 

Gausus įvairių „Erasmus+“ programos strateginių partnerysčių (tiek tarpmokyklinių, tiek profesinio mokymo) projektų dalyvių būrys rugsėjo 7 d. prie Panevėžio bendruomenių rūmų organizavo interaktyvias projektines veiklas. Jau iš tolo panevėžiečius ir miesto gimtadienio svečius kvietė spalvinga centro palapinė, išpuošta „Erasmus+“ programos strateginių partnerysčių projektų, kuriuose dalyvauja mokyklos bendruomenė, logotipais ir nuotaikingomis nuotraukomis, atspindinčiomis pastarųjų metų veiklas, jų rezultatus ir vizitų į kitas šalis įspūdžius. Ne vienas praeinantis miestelėnas, stabtelėjęs prie nuotraukų stendo, stebėjosi, kokie šaunūs mūsų mokiniai, kokių įvairių ir įdomių veiklų siūloma besimokantiems VšĮ Panevėžio profesinio rengimo centre. „Erasmus+“ projektų dalyviai kvietė susipažinti su projektų tikslais ir rezultatais, pasakojo apie savo patirtį, vizitus į kitas šalis. Šventėje šurmuliavęs mokyklinio amžiaus jaunimas turėjo progą įsitikinti, kad mokinių gyvenimas VšĮ Panevėžio profesinio rengimo centre tikrai nėra monotoniškas ar nuobodus. Jei tik esi aktyvus ir kūrybingas, pareigingas ir išradingas, tavęs gali laukti tikrai įdomi veikla ir naudinga patirtis. O viena iš tokių patirčių – tai galimybė tapti „Erasmus+“ programos projektų dalyviu.

 

Projektinėse veiklose ir per vizitus kitose šalyse išsiugdę bendravimo ir iškalbos įgūdžių centro mokiniai noriai bendravo su prie „Būk aktyvus su „Erasmus+“ palapinės stabtelėjusiais įvairaus amžiaus šventės dalyviais. Kiekvieno projekto kolektyvas miesto gimtadieniui parengė interaktyvių veiklų, kad visuomenė galėtų ne tik susipažinti su mokykloje įgyvendinamais projektais, bet ir patys išbandytų savo gebėjimus, patirtų atradimo džiaugsmą, atlikdami įvairias užduotis. Nugalėtojų, be abejo, laukė mokinių parengti prizai.

Projekto „Be a Maker at School: Biotechnology and Robotics“ dalyviai, robotikos ir programavimo būrelio nariai, rodė „Robobo“ robotų galimybes. Naudodami „Scratch X“ programą, pritaikytą šiems robotams, mokiniai demonstravo jų gebėjimus. Robotukai bandė aptikti kliūtis, rodė emocijas, važinėjo tam tikromis trajektorijomis. Centro mokiniai noriai konsultavo kiekvieną susidomėjusį ir ragino priimti iššūkį – patiems išbandyti šių robotukų valdymo paslaptis.

 

Ne vieno praeinančiojo akį traukė ir prieiti kvietė spalvingas projekto „Let’s Take a Book“ kampelis. Užsukusių į jį laukė įdomios užduotys ir galimybė laimėti prizų: pagal personažų vardus reikėjo pažinti, iš kokio jie kūrinio, įveikti raidžių pinkles, skaitant žodžiais nesuskirstytą tekstą ir kt. Vis dar vertinančių seną gerą popierinę knygą laukė mokinių paruoštos pintinės su užrašu „Dovanojame skaitymo džiaugsmą!“ Malonu buvo stebėti, kad ne vienas šventės dalyvis palinko prie pintinėse sukrautų knygų, o renginiui baigiantis šios liko beveik tuščios. Džiugu buvo patirti, kad Panevėžys tikrai dar skaito!

 

Projekto „Student-driven Leadership Skills Development Programme in VET schools“ tikslas – pažinti ir įvaldyti lyderystės bei komandinio darbo ypatumus, padėti bendraamžiams plėtoti bendrąsias kompetencijas. Jo dalyviai kvietė praeivius užsukti ir, atliekant įvairias užduotis, išbandyti bei patirti, kuris darbas yra veiksmingesnis: individualus ar komandinis. Galbūt prisidėjo ir šventėje vyravusi bendruomeninė nuotaika, bet visi kartu įsitikino, kad dirbti būryje, įveikti įvairias užduotis komandoje – ne tik lengviau, bet ir daug smagiau bei įdomiau.

 

Netrūko svečių ir projekto „Feel the Forest“ kampelyje. Čia užsukusiems išbandyti savo jėgų teko atlikti įvairias užduotis. Viena iš jų – iš pateiktų Panevėžyje augančių medžių ir krūmų pavyzdžių pažinti, kokio tai augalo lapai. Ne tik vaikams, bet ir solidaus amžiaus žmonėms ši užduotis pasirodė ne tokia ir lengva. Jei klevą, šermukšnį ir beržą įvardijo beveik visi, tai kai kurių medžių pažinti nepavyko daugeliui (pavyzdžiui, tuopos). Pasirodo, nors medžius vis dar matome ir jaučiame kasdien, bet jų pavadinimų kartais jau nebežinome. Smagu, kad paskatinome miestelėnus atidžiau pasižvalgyti aplink, ne tik grožėtis rudenėjančia gamta, bet ir pabandyti labiau ją pažinti.

 

Projekto „DECO2: Development of key competences using the opportunities of digital era“ atstovai pasakojo apie bendrųjų kompetencijų (verslumo, kūrybiškumo, atsparumo stresui ir bendravimo) svarbą kasdieniame gyvenime ir pristatė galimybes patobulinti šias kompetencijas nuotoliniu būdu, mokantis laisvalaikiu, o paskui savarankiškai įvertinti savo įgytas žinias.

Ne mažiau įdomybių bei staigmenų pateikė ir kiti projektai. „CLIL in VET“ projekto dalyviai nusprendė per Panevėžio miesto gimtadienio šventę svečiams padovanoti bendravimo džiaugsmą prie arbatos ar kavos puodelio. Mokiniai maloniai kalbino į „kavinę“ užsukusius savo „klientus“, vaišino juos, dalijosi mintimis apie centro gyvenimą, įspūdžius ir neįkainojamą patirtį, įgytą dalyvaujant „Erasmus+“ projektinėje veikloje.

 

Projekto „We are the same although we learn in a different way“ dalyviai, rengdamiesi pristatyti savo veiklą, lankėsi Panevėžio jaunuolių dienos centre ir sukūrė vaizdo pristatymą apie bendravimą su žmonėmis, kurie turi autizmo spektro sutrikimą. Jo esmė – dar kartą priminti, kad visi ir kiekvienas mes esame svarbūs ir ypatingi. Tereikia tik dažniau rasti laiko šalia esančiam žmogui, pasistengti pamatyti ir suprasti jo emocijas, įžvelgti gebėjimus ir mokėti juos įvertinti.

Projekto „Strategic partnership for the development of 3D competences“ nariai atsivežė savo pačių nubraižytus ir 3D spausdintuvu mokykloje pagamintus šachmatus. Šventės svečiai buvo kviečiami ne tik juos apžiūrėti, bet ir pažaisti, susirungti dėl nugalėtojų laukiančių prizų.

 

Aplink centro palapinę per visą šventę šurmuliavo ir nemažas būrelis vaikų, kuriems taip pat netrūko siurprizų. Pagal įvairių projektų temas buvome parengę spalvinimo užduočių su Lietuvos gamtos vaizdais, knygų herojais ir kt. Tik prisėsk, nuspalvink, atspėk – ir prizas tavo. Gal todėl kai kurių mažylių sulaukėme palapinėje ne po vieną kartą, o kai kas grįždamas atsivesdavo dar ir draugų. Gal tarp jų buvo ir vienas kitas būsimas mūsų centro mokinys ir „Erasmus+“ programos projektų dalyvis?..

Visą pusdienį VšĮ Panevėžio profesinio rengimo centro įrengtoje „Būk aktyvus su Erasmus+“ palapinėje virė gyvenimas: kvepėjo mokinių gaminama kava, skambėjo gitaros melodijos, girdėjosi užduotis atliekančių svečių ir projekto dalyvių klegesys. O svarbiausia – visą laiką vyko nuoširdus bendravimas ir šildė šypsenos. Baigiantis renginiui, visi jautėme ne tik malonų nuovargį, bet ir pasididžiavimą savimi, kad pirmasis bendras visų „Erasmus+“ projektų pasirodymas pavyko puikiai, kad supažindinome Panevėžio miesto visuomenę su tikrai nenuobodžiu centro mokinių ir mokytojų gyvenimu bei veiklomis namuose ir svetur. Juk sulaukėme daug komplimentų, kad pas mus ir su mumis miesto šventės svečiams buvo tikrai labai įdomu ir gera. Prizą už atspėtą kūrinį atsiimdama viena garbinga ponia net išsakė nuomonę, kad „Būk aktyvus su „Erasmus+“ palapinėje ji sutiko, ko gero, pačius nuoširdžiausius ir linksmiausius šios šventės žmones. Padėkų ir pagyrų sulaukėme ir daugiau: už įdomias užduotis, už puikų erdvės apipavidalinimą, už žaismingus prizus, už nuoširdų bendravimą ir šiltą atmosferą.

 

Šventė baigėsi, o centro „Erasmus+“ programos projektų dalyviai jau dėlioja tolesnius savo ateities planus, nes projektinės veiklos tęsiasi. Smagu, kad turėjome progą ir galimybę apie jas pasigirti, į jų veiklą bent trumpam įtraukti Panevėžio visuomenę. Pirmas blynas neprisvilo! Sugrįžę iš miesto gimtadienio jaučiamės dar labiau pasitikintys savimi, dar tvirtesni, nes įsitikinome, kad esame įdomūs, ypatingi ir svarbūs, prisidėdami prie savo miesto judėjimo į priekį. Manome, kad savo pasirinktą šūkį „Būk aktyvus su „Erasmus+“ tikrai pateisiname. Kai VšĮ Panevėžio profesinio centro kolektyvas iš Kultūros centro ir Panevėžio bendruomenių rūmų gavo padėką už dalyvavimą ir bendrystės jausmą, organizuojant Panevėžio 516-ojo gimtadienio šventę, gausus centro „Erasmus+“ programos strateginių partnerysčių projektų dalyvių būrys taip pat pasijuto į tai įnešęs savo svarų indėlį.

 

VšĮ Panevėžio profesinio rengimo centro inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.