Bibliotekininkės gali daug…

Reda Kiselytė
,
Rokiškio Juozo Tumo-Vaižganto g-jos bibliotekos vedėja

Gyvename informacinių technologijų ir skubėjimo laiku. Tolstame vieni nuo kitų… Bendrystė tampa vis reikalingesnė, kad būtume tvirtesni, didesni, kad palaikytume vieni kitus. Aktyvi Lietuvos mokyklų bibliotekų darbuotojų asociacijos (LMBDA) narė, Utenos Adolfo Šapokos gimnazijos bibliotekininkė Vida Gudelienė organizavo išvyką į Švediją. Kelionės tikslas – stiprinti bendruomeniškumą. Į šią kelionę vyko bibliotekų darbuotojos iš 11 rajonų, o išvykoje plačiau susipažinome ne tik su Švedijos valstybės kultūra, istorija ir gamta, bet ir užmezgėme naujų ryšių su kolegėmis, gvildenome profesines problemas.

Nė viena išvyka nepraeina be įspūdingų patirčių, apmąstymų. Kai kelte priėjęs vienas šiaulietis ėmė spėlioti, kokia mūsų profesija, buvo aišku, kad jis gerai išmano švietimo srities reikalus ir problemas. Pašnekovas netgi pabrėžė: „Bibliotekininkės gi neplauks į Švediją…“ Tai atsakymas apie menką atlygį už mūsų darbą, o jis nėra toks jau ir lengvas – ypač švietimo įstaigose.

 

Vis dėlto Lietuvos švietimo įstaigų bibliotekų darbuotojos aplankė Stokholmą – didžiausią Skandinavijos šalių miestą, didžiulį jūrų uostą! Plaukdami susipažinome su pačiais svarbiausiais Švedijos sostinės istorijos ir kultūros objektais. Aplankėme lankomiausią visoje Skandinavijoje laivo „Vaza“ ir vienos žymiausių pasaulyje vaikų rašytojų Astridos Lindgren muziejus.

Išėję iš A. Lindgren muziejaus pajutome, kaip dažnai pėdina pavargusi „Kasdienybė“, apsirengusi „Monotonijos“ drabužį. Kaip dažnai mums norisi gyventi kitaip… Kai sukamės darbų rutinoje, dažnai trokštame sugrįžti į švedų rašytojos A. Lindgren kūrybos pasaulį. Mums tampa mieli Pepės Ilgakojinės nuotykiai ir niekada nepabostančios Mažylio ir Karlsono išdaigos. Tada ir kasdienybė apsivelka šventinį drabužį, tada ir eiti lengviau, ir gyventi šviesiau, ir dirbti norisi kūrybiškiau.

Vaikų literatūros tyrinėtojas, vertėjas, vadovėlių autorius Kęstutis Urba pasakojimu papildė mūsų žinių kraitę apie švedų rašytoją A. Lindgren. Ir kas gi nenori mintimis sugrįžti į vaikų literatūros pasaulį… Čia gal ir labiausiai tiktų amerikiečių rašytojo, eseisto Edvardo Abėjaus mintis: „Dauguma žmonių mano, kad, jei būtų kitoje vietoje ar turėtų kitą darbą, jie būtų laimingesni. Semkitės laimės iš to, ką jūs darote dabar, ir neatidėliokite džiaugsmo ateičiai.“ Šiandien apie tai pamąstyti verta mums visiems…

 

LMBDA archyvo nuotraukos

Edukacinėje išvykoje skaitytas ne vienas pranešimas. Dalyviai nemažai informacijos sužinojo apie Lietuvos ir Švedijos sąsajas, rašytoją, spaudos darbuotoją, dvasininką Juozą Tumą-Vaižgantą, poetą, vertėją, literatūros kritiką Alfonsą Nyką-Niliūną, Pasaulio lietuvių metams organizuojamas priemones ir kitus programoje numatytus klausimus.

Nenuilstanti išvykos vadovė V. Gudelienė organizavo protmūšį „Švedija – kultūra, istorija, gamta“. Mūsų visų istorijos žinių bagažą papildė istorijos mokytojos Birutės Kairienės pasakojimas, o lietuvių kalbos ir literatūros mokytojas Romualdas Baura, pateikdamas įdomią literatūrinę informaciją, nevengė stipraus humoro jausmo.

 

Dažnai taip jau nutinka, kad kiekvienoje išvykoje patiriama įvairiausių netikėtumų. Šįkart netikėta buvo kelionės pabaiga. Kalbėję apie poeto, vertėjo A. Nykos-Niliūno asmenybę, dar stipriau žinias įprasminome užsukę į Utenos krašto kapines – aplankėme poeto ir jo artimųjų kapą. Nuo 2005 m. redaguoju trijų parapijų (Suvainiškio, Čedasų, Žiobiškio) Rokiškio r. religinį laikraštuką „Liepsnelė“, domiuosi šio krašto istorija. Esu nemažai rašiusi apie kunigą, spaudos darbuotoją, vertėją Vytautą Lapšį. Jis gimęs Suvainiškyje, o palaidotas Utenos kapinėse. Tad ir teko stabtelėti prie dvasininko kapo.

 

Įdomi lemtis, profesiniai klausimai nepaleidžia…

Džiaugiuosi LMBDA vadovės Žanetos Pratusevičienės aktyvia veikla, gyvybingumu, nenurimstančiu noru degti, ieškoti, spręsti Lietuvos švietimo įstaigų bibliotekų problemas. Laikas nestovi vietoje. Mes daug galime, nes valdome pasaulio išmintį. Daug dalykų priklauso tik nuo mūsų pačių. Tad visiems norisi palinkėti išminties…

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.