Atveriantys duris vasarai

Dovilė Šileikytė
,
„Švietimo naujienų“ korespondentė

Penktus metus Švietimo, mokslo ir sporto ministerija ir Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras įgyvendina iniciatyvą „Atverk duris vasarai“, kviesdamos mokyklas, bibliotekas, dienos centrus, muziejus ir kitas įstaigas vasarą atverti duris vaikams, organizuoti įdomias nemokamas edukacines veiklas, padėti prasmingai leisti atostogas. Sporto varžybos, knygų skaitymo popietės, kūrybinės dirbtuvės, profesijų pristatymai, žygiai, filmų peržiūros, įvairios pamokos – tai tik kelios iš daugelio siūlomų veiklų. Kasmet projekte dalyvauja 200–300 edukacinių erdvių, šiuo metu užregistruotos 243, bet jų skaičius kasdien gali augti. Įdomiausių veiklų organizatoriai ankstesniais metais laimėdavo keliones į užsienį – Lenkiją, Estiją, Suomiją ir kt.

Bendruomeniškumas

 

Šiaulių r. Raudėnų mokykla-daugiafunkcis centras respublikinėje iniciatyvoje kasmet dalyvauja nuo pat pradžių, už sėkmingą iniciatyvos organizavimą ir įgyvendinimą kolektyvo atstovai paskatinti – dalyvavo išvykose į tris užsienio šalis. Šios ugdymo įstaigos mokytoja, projekto „Atverk duris vasarai“ koordinatorė Vaida Aleknavičienė papasakojo, kad jų sėkmės istorija grindžiama bendradarbiavimu, kūrybingumu, bendruomeniškumu ir asmeninėmis iniciatyvomis: „Birželio mėnesį veiklas skiriame jaunesniems mokiniams – pradinukams, nes vyresnieji dar nebaigę ugdymo proceso, bet yra ir bendrų formalaus ir neformalaus ugdymo projektų. Rugpjūčio mėnesio paskutinėmis savaitėmis, kai ruošiamės mokslo metams, rugsėjo pirmosios šventei, dalyvauja ir vyresnieji. Stengiamės dalyvius sudominti, ir tai pavyksta, nes kiekvieną dieną veiklas organizuoja vis kitas mokytojas. Veiklos pobūdį pedagogas pasirenka individualiai, pagal savo pomėgį, dėstomą dalyką ar svarbią datą. Nuolatinė veiklas organizuojančių asmenų kaita padeda išlaikyti dalyvių susidomėjimą“. Mokykla-daugiafunkcis centras bendradarbiauja su kaimo biblioteka, medicinos punktu, seniūnija, kultūros centru, kiekvienais metais organizuoja meno, sporto, pažintinius, ugdomuosius užsiėmimus, kurių metu tobulėja vaikų bendravimo ir bendradarbiavimo įgūdžiai, skatinamas kūrybiškumas, jie supažindinami su įvairiomis dizaino, technologijų rūšimis, užsiima skirtingomis saviraiškos formomis. Kadangi tai maža kaimo mokykla, todėl negali pasigirti įspūdingais skaičiais. Kasdien veiklose dalyvauja 10–30 mokinių, dalyvių skaičius pasižymi pastovumu. Didesnę įtaką jam daro veiklos pobūdis: daugiausiai narių sulaukia svarbūs projektai („Šok į tėvų klumpes“, „Gedulo ir vilties minėjimo diena“) arba kaimui svarbios šventės („Šv. Baltramiejaus atlaidai“).

 

Nuo 2017 m. kasmet duris vasarai atveria ir Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro (ŠRSKC) Drąsučių filialas. Šios įstaigos kultūros renginių organizatorė Inga Jonuškienė pasidžiaugė, kad 2017 m. filialui įteikta tuometės Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos padėka už aktyvų dalyvavimą iniciatyvoje „Atverk duris vasarai“ ir turiningą veiklų organizavimą vaikų vasaros atostogų metu. „Atostogaujantiems vaikams siūlome įvairių veiklų: šiuolaikinio šokio ir zumbos užsiėmimus, edukacinius užsiėmimus ir žaidimus, aktyvų poilsį vaikų žaidimų aikštelėje, knygų popietes. Su dalyviais visada stengiamės dalyvauti visuose ŠRSKC Drąsučių filialo organizuojamuose renginiuose. Dažniausiai dalyvauja mūsų kaimo vaikai, kartais prisideda ir iš kitų miestų atvykusieji pailsėti pas senelius. Mažieji noriai dalyvauja visuose užsiėmimuose. Žinoma, šie metai sudėtingesni dėl esamos situacijos Lietuvoje, bet džiaugiamės, kad vaikai noriai ateina pas mus praleisti laiko“, – mintimis dalijosi I. Jonuškienė. Šiame filiale vasarą vaikams siūlomi šiuolaikinio šokio bei edukacijų užsiėmimai ir žaidimai, žygiai pėsčiomis, aktyvus poilsis vaikų žaidimų aikštelėje, kviečiama žiūrėti filmus, dalyvauti knygų popietėse, sporto dienose „Išjudink save ir kitus“, piešti ant asfalto.

 

Juk ne kiekvienas gali įsigyti kelialapį į mokamas stovyklas. Šilutė – mažas miestas, atostogaujantiems vaikams ten nėra daug pramogų ir įvairesnio užimtumo, tad bibliotekininkai šiuo metų laikotarpiu kviečia nenuobodžiauti ir atveria duris vasarai. Veiklose gali dalyvauti ne tik vaikai, bet ir kiti šeimos nariai.

Stiprina vaikų ir tėvų ryšį

 

Kasmet prie iniciatyvos prisideda ir Šilutės Fridricho Bajoraičio viešoji biblioteka. Juk ne kiekvienas gali įsigyti kelialapį į mokamas stovyklas. Šilutė – mažas miestas, atostogaujantiems vaikams ten nėra daug pramogų ir įvairesnio užimtumo, tad bibliotekininkai šiuo metų laikotarpiu kviečia nenuobodžiauti ir atveria duris vasarai. Veiklose gali dalyvauti ne tik vaikai, bet ir kiti šeimos nariai. Aktyvumas gana didelis, dalyvauja ir emigrantai, sugrįžtantys vasaroti pas artimuosius. Tėveliai jau žiemą teiraujasi, ar užimsime jų vaikus vasaros atostogų metu ir kokių veiklų jiems pasiūlysime“, – pasakojo Šilutės Fridricho Bajoraičio viešosios bibliotekos Vaikų aptarnavimo skyriaus vedėja Vita Gerulienė.

 

Šioje bibliotekoje vyksta daug edukacinių renginių, kurie vaikams labai priimtini dėl natūralaus bendravimo. Pavyzdžiui, erdvinių objektų kūrimo užsiėmimai (kūrybiniame procese mokomasi sukurti dvimatę plokštumą, suteikiančią palankią terpę įsikurti kuriančiojo vaizduojamiems gyviams), garsiniai skaitymai ir kūrybinės dirbtuvės, kai visi kartu kuria istorijas ir pristato jas draugams. Saugant senąsias lietuvių tradicijas organizuojami lėlių rišimo užsiėmimai, jų metu dalyvaujama užkalbant sėkmės akmenį, mokomasi pažinti lietuvių liaudies ženklus ir simbolius, dekoruoti akmenukus. Vaikai susirenka į pasakų apie gėles rytus „Pasakų kambaryje“. Taip pat vyksta kūrybos mugė su vietos kūrėjais. Jos metu vaikai noriai save išreiškia keliose veiklose: keramikos, piešimo akmens dulkėmis, karpinių, knygų žymeklių gaminimo ar medinių žmogeliukų spalvinimo dirbtuvėse ir pan. Šios mugės dirbtuvėms vadovauja ir viešosios bibliotekos specialistai.

 

Lankytojams siūloma daug naujų paslaugų, pavyzdžiui, 2019 m. vaikams buvo ypač smagu ir įdomu, kartu su bibliotekos informacinių technologijų specialistais, dalyvauti kuriant pirmąjį Lietuvoje interaktyvų žaidimą „Grindopolis“. Tai stalo žaidimas, sumontuotas ant grindų, kurį žaisdami dalyviai susipažįsta su krašto istorija, gamtos ir kultūros paveldu. Ridenant virtualų kauliuką interaktyviame ekrane atsakoma į klausimus ir keliaujama sunumeruotais langeliais, kur laukia įvairūs netikėtumai. Aktyviai šioje veikloje dalyvavo viešojoje bibliotekoje veikiančio programavimo būrelio „CoderDojo“ vaikai. Jie visą vasarą atliko itin sudėtingus žaidimo konstravimo darbus, padedami specialistų aptarinėjo būsimo žaidimo idėją, programavo, litavo mažos įtampos jungiklių grandines, kurias rugsėjo pradžioje kartu testavo. Vaikai pasijuto labai svarbūs dalyvaudami kūrimo procese, mokydamiesi tobulėjo informacinių technologijų srityje, įgytos žinios tikrai pravers. Žaidimą „Grindopolis“ žaidžia ne tik Šilutės miesto, bet ir rajono miestelių vaikai.

 

Daug dėmesio sulaukia bepiločių skraidyklių (dronų) užsiėmimai. Dalyviai supažindinami su saugumo instrukcijomis, skraidyklių veikimo principais, galimybėmis. Išmokstama jas įjungti, skraidinti ir saugiai nuleisti ant žemės. Vaikams paaiškinama apie jų, kaip pilotų, atsakomybę naudojant bepilotes skraidykles. Mokomasi filmuoti, fotografuoti ir kt.

Rengiamos ir kultūros edukacijos stovyklos „Knygos istorija: nuo rašto ištakų iki ekslibriso“: dalyviai keliauja knygos istorijos takais, gilindamiesi į rašto ir knygos paslaptis, bandydami ir plėtodami gabumus kūrybinių ekslibriso edukacijų metu; keliaudami, bendraudami, žaisdami. Kitoje kūrybiškumo ugdymo stovykloje „Jaunieji genijai – menininkai“ jaunuoliai iš Šilutės ir miesto svečiai mokosi teatro aktoriams reikalingų įgūdžių – personažų ir vaidmenų pasiskirstymo, spektaklio scenarijaus kūrimo ir režisavimo, muzikinių garsų ar kūrinių pritaikymo, kartu kuria edukacinėse dirbtuvėse, dalyvauja sportiniuose ir psichologiniuose trenažuose, dalyvauja baigiamajame renginyje, kurį stebi šeima, draugai. Ši stovykla suteikia puikią galimybę ne tik prasmingai praleisti vasaros atostogas, ugdyti bendravimo įgūdžius, kūrybiškumą, bet ir skatina atskleisti dar neatrastų asmenybės bruožų neformalioje erdvėje.

 

Atostogautojai ir jų tėveliai kviečiami dalyvauti populiariose žaidimų popietėse, kurių metu rungiamasi žaidžiant Jungtinėse Amerikos Valstijose itin populiarų žaidimą „Bingo“ bei stalo žaidimus „Alias“, „Dubble“ ir kt. Pasak V. Gerulienės, ypač didelio dėmesio ir gausaus dalyvių skaičiaus sulaukė puodelių dekoravimo užsiėmimas: vaikai ir tėveliai bendravo tarpusavyje, dalijosi įspūdžiais, kartu piešė bei turiningai leido laiką. Išpieštus puodelius pasiliko sau arba padovanojo artimiesiems. Gera nuotaika bei smagus vaikų juokas įkvepia organizuoti renginius vasaros atostogų metu, skirtus šeimoms, suburti, pabūti kartu, kad šiais skubėjimo laikais tėvai ir vaikai neprarastų tarpusavio ryšio.

 

Kasmet Mokslo ir žinių dieną Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Vasaros kiemelyje rengiamos iniciatyvos „Atverk duris vasarai“ pabaigtuvės. Jos metu vyksta šventė, vaikai kartu su šeimos nariais žaidžia gigantiškomis šaškėmis, šachmatais, žaidimą „Sujunk keturis“. Galima šokinėti ir išdykauti batute, tapyti akvarele, pasinerti į virtualiąją realybę, šokti interaktyviuosius šokius, rungtyniauti interaktyviajame boulinge. Rengiant šią smagią šventę bibliotekininkams talkina savanoriai, rėmėjai.

Pasieniečio profesijos pristatymas

 

Varėnos pasienio rinktinė projekte dalyvauja trečius metus. 2018 m. ir 2019 m. už dalyvavimą projekte ir pasiektus rezultatus ši rinktinė gavo švietimo ir mokslo ministrės Jurgitos Petrauskienės padėkas.

 

Iniciatyvos metu jaunimui siūlomos šios veiklos:

  1. Profesijos pristatymas – supažindinimas su pasieniečių veikla, kurios metu jaunimas sužino, ką kasdien veikia pasienietis, kokios jo užduotys ir funkcijos, kokie keliami reikalavimai, norint įgyti pasieniečio profesiją; pristatoma galimybė studijuoti Pasieniečių mokykloje. Moksleiviai kviečiami tapti Jaunojo pasieniečio būrelio (JPB) nariais – jiems sudaromos sąlygos lengviau įstoti į Pasieniečių mokyklą. Taip pat papasakojama, kaip kontrabandos organizatoriai apgaulės būdu verbuoja mokinius, o vėliau, naudodami psichologinį spaudimą, verčia juos nuolat užsiimti nusikalstama veika.
  2. Kinologų veiklos pristatymas. Kinologas su tarnybiniu šunimi demonstruoja pažeidėjo sulaikymą, daiktų paiešką, narkotinių medžiagų paiešką; išsamiai aiškina, kaip elgtis sutikus svetimą agresyvų šunį.
  3. Ginkluotės ekspozicija. Jaunimui pristatome (iš pradžių teoriškai) ginkluotę ir specialiąsias priemones (šalmus, neperšaunamas liemenes, maskuojančią ir šturmo aprangas), naudojamas pasieniečių tarnyboje o vėliau, prižiūrint pareigūnams, leidžiama minėtus daiktus „pačiupinėti“, palaikyti ginklus bei pasimatuoti šalmus, maskuojančias aprangas, neperšaunamas liemenes ir t. t.
  4. Paskaitų ciklas – „Kova su prekyba žmonėmis“, tema plati, tad daugiausiai dėmesio skirta potemėms: „Seksualinis išnaudojimas“ (prostitucija), „Vergiškas darbas“ (priverstinis darbas) ir „Nepilnamečių įtraukimas į nusikalstamas veikas“. Pasak Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie LR Vidaus reikalų ministerijos Varėnos pasienio rinktinės bendruomenės pareigūno Edvardo Zuikevičiaus, jis kalbąs tomis temomis, nes prekybos žmonėmis aukomis gali tapti bet kuris iš mūsų – per sieną žmogų išvežti paprasčiau nei kontrabandą. Prekyba žmonėmis – naujas „verslas“, tampantis vis populiaresniu ir masiškesniu.

E. Zuikevičius pasakojo, kad Kapčiamiesčio pasienio užkardoje siūlomos veiklos 3-jus metus nesikeitė, o kitąmet (2021 m.) paskaitų ciklą ketinama papildyti tema „Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencija“. Apsilankančių mokinių skaičius kasmet po truputį didėja. 2019 m. Varėnos pasienio rinktinę ir aštuonis rinktinės padalinius (pasienio užkardas) projekto metu aplankė daugiau nei 1 000 mokinių. Pareigūno teigimu, vaikus labiausiai žavi kinologų veiklos pristatymas, kurio metu sužino tarnybinių šunų galimybes, dresūros subtilybes, kaip elgtis su svetimu agresyviu šunimi. Moksleiviams patinka, kad gali paglostyti tarnybinį šunį, nusifotografuoti.

 

Prižiūrimi pasieniečio, vaikai labai noriai apžiūri ginkluotės ekspoziciją – iki 20 skirtingų ginklų – pasimatuoja specialią aprangą. Tarp moksleivių madinga padaryti kuo daugiau pritūpimų dėvint neperšaunamą liemenę, sveriančią iki 15 kg, ir, tokiu būdu, pasitikrinant sportinę formą.

Labiausiai lankytojus stebina ir glumina paskaitų ciklas – „Kova su prekyba žmonėmis“ – pasakojimas paveikia ne tiek moksleivius, kiek mokytojus, šie neretai nustemba ar net išsigąsta, kai paskaitos metu išgirsta statistikos duomenų ar informacijos apie jaunuolių bei tėvų padarytas klaidas, dėl kurių jie tapo nukentėjusiaisiais.

Susitikimų metu aktyviausiems jaunuoliams įteikiamos mažos dovanėlės (rašikliai, pieštukai, juostiniai atšvaitai, kalendoriai) su Valstybės sienos apsaugos tarnybos simbolika.

 

Tai – tik keli pavyzdžiai. Daugiau „Atverk duris vasarai“ iniciatyvų neužmirštamiems vaikų vasaros atostogų įspūdžiams – internete čia.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.