Atgimusi skaityklos erdvė

Irina Mickutė
,
Lietuvos aklųjų ir silpnaregių ugdymo centro metodininkė

Šiandienos bibliotekų, skaityklų erdvių paskirtis ir veiklos suvokimas keičiasi. Biblioteka jau nebėra tik ta vieta, kur galime rasti knygų, dabar šios erdvės skirtos estetiniam pasitenkinimui pajausti ir skaitytojams įtraukti, suteikti jiems kitas bendravimo, susitikimų, patirties dalijimosi galimybes.

 

Lietuvos aklųjų ir silpnaregių ugdymo centras skaičiuoja daugiau nei keturiasdešimt savo veiklos metų. Per šį laiką centras nemažai keitėsi, tik jo skaitykla vis likdavo nuošalyje – nesulaukusi idėjų ir finansavimo, liko šalta, niūri, nepatraukli. Todėl biblioteka tikrai nebuvo ta erdvė, kuri trauktų centro bendruomenę. Dėl tos priežasties praėjusį rudenį atėjo metas spręsti, kaip parengti projektą ir rasti galimybių šiuolaikiškai atnaujinti skaityklą, pritaikyti ir atverti įvairioms veikloms – pasiruošti pamokoms, kurti projektus, rengti parodas, susitikimus su įdomiais žmonėmis, skaitymo ir kino vakarus, kūrybos popietes. Centro parengtu projektu susidomėjo Tarptautinė moterų asociacija Vilniuje (angl. International Women’s Association of Vilnius) ir dalį per kasmetę Kalėdų mugę surinktų lėšų skyrė centro skaityklos erdvėms atnaujinti. Darbų vizualizaciją parengė ir atnaujinimo darbus parėmė sostinės LIONS klubas. Žinoma, savo lėšomis prie projekto įgyvendinimo taip pat prisidėjo ir Lietuvos aklųjų ir silpnaregių ugdymo centras.

 

Šių metų gegužę, pasibaigus mokslo metams ir centro mokiniams išvykus atostogų, prasidėjo skaityklos remonto darbai. Svarbiausias tikslas buvo sudaryti erdvės pojūtį, įsileisti kuo daugiau natūralios šviesos ir funkcionaliai pritaikyti kiekvieną skaityklos kampelį. Todėl buvo išgriautos nereikšmingos pertvaros, suplanuota nauja lubų ir grindų danga, pakeista elektros instaliacija. Sienoms pasirinkta pastelinė spalva ir pagaminti šviesūs baldai, prie galinės skaityklos sienos atsirado sėdimieji laiptai. Erdvei žaismingumo įnešė įvairiaspalviai akcentai – spalvotos kėdės, pagalvėlės, nuotraukų rėmeliai, taktilinės knygutės. Visa tai dėl mažiausių skaitytojų. O akademinę skaityklą primena dvi inovatyvios skaitymo ir mokymosi vietos silpnaregiams mokiniams: nauji kompiuteriai, didintuvai, stalo šviestuvai. Skaitykloje esantys lengvai transformuojami stalai suteikia galimybę mokiniams, mokytojams diskutuoti ar dirbti grupėje prie projektų. Skaityklos atviri knygų fondai leidžia mokiniams patiems pasirinkti norimą knygą, čia pat, vietoje, ją pavartyti, paskaityti, susikonspektuoti. Akliems mokiniams patogioje vietoje sudėtos knygos Brailio raštu ir parengtas jų katalogas. Visos skaityklos naujovės rodo, kad erdvė atvira ne tik centro mokiniams, mokytojams, bet ir tėvams – visai bendruomenei.

 

Po atostogų sugrįžę mokiniai, kaip įprasta, eina į biblioteką vadovėlių ir nustemba atradę naują erdvę. Neįtikėtina vaikų reakcija nuoširdžiai prajuokina bibliotekos vedėją Renatą Lopetienę. Atėjusieji jaučiasi tarsi pirmą kartą būtų įžengę pro šias duris. Atgijusi skaitykla stebina ne tik pasikeitusia aplinka – kas mėnesį planuojama kviesti mokyklos bendruomenę į įdomius susitikimus, pokalbius, rengti centro vaikų (ir ne tik!) dailės darbų parodas. Labai svarbu, kad skaitykla praturtins Lietuvos aklųjų ir silpnaregių ugdymo centro veiklą ir mokiniams suteiks papildomą vertę.

Į rugsėjo 25 d. vykusią iškilmingą atnaujintos centro skaityklos atidarymo šventę susirinko svečiai iš Tarptautinės moterų asociacijos Vilniuje, sostinės LIONS klubo, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atstovai, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos nariai, Lietuvos aklųjų bibliotekos atstovai, centro mokiniai, mokytojai. Susirinkusiųjų gausa parodė, koks šis įvykis reikšmingas įstaigai. Šventės dalyviai sveikino, pasidalijo prisiminimais ir palinkėjo mokiniams nepamiršti knygų, nes „knygos, Brailio rašto knygos liks, net ir išsijungus išmaniosioms technologijoms“. Paskui svečiai ir mokiniai varžėsi viktorinoje, kas daugiau žino apie knygas.

 

Amerikiečių vaikų rašytoja Maura Roan McKeegan rašė, kad „knygos yra tarsi stiklas, per kurį kiekvienas galime pažiūrėti į gyvenimą“. Šiandien Lietuvos aklųjų ir silpnaregių ugdymo centras kviečia drąsiai atverti skaityklos duris ir pažinti gyvenimą – džiuginantį, baugų, pakylėjantį…

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.