Apie IT brandos egzaminą: platesnių programavimo žinių pareikalavo tik viena užduotis

Šių metų valstybinis informacinių technologijų brandos egzaminas savo sudėtingumu buvo labai panašus į ankstesnius, o aukštesnio lygmens žinių ir gebėjimų pareikalavo tik viena programavimo užduotis. Taip teigia Kauno technologijos universiteto Informatikos fakulteto dekanė doc. dr. Rita Butkienė.

 

Anot jos, mokiniai, kurie egzaminui ruošėsi, sprendė ankstesnių metų užduotis, ir su šių metų egzamino užduotimis turėjo nesunkiai susidoroti. „Užduotims atlikti tikrai pakako pagal mokymo programą suteiktų žinių“, – pastebi R. Butkienė.

Pirmojoje egzamino dalyje abiturientai turėjo atsakyti į klausimus apie saugų ir teisėtą informacijos ir interneto naudojimą, antrojoje – su tekstų rengykle sumaketuoti tekstinį dokumentą, trečiojoje – skaičiuokle apdoroti skaitinę informaciją, o ketvirtoje – išspręsti dvi praktines programavimo užduotis. „Daugiausia sunkumų nepatyrusiems mokiniams paprastai kyla sprendžiant programavimo užduotis“, – pastebi R. Butkienė.

 

Pirmoje programavimo užduotyje reikėjo parodyti gebėjimą suprogramuoti duomenų skaitymą iš failo ir įrašymą į failą, nurodytos talpos indų pripildymo ir aliejaus likučio skaičiavimo funkciją. „Šių metų egzamine pirmoji užduotis buvo kur kas lengvesnė nei pernykštė, nes jai išspręsti nereikėjo jokių ypatingų algoritmų. Pakako mokėti tinkamai atlikti veiksmus su sveikaisiais skaičiais, sukurti šakotuosius ir ciklinius algoritmus. Tai – 9–10 klasės žinios“, – komentavo dekanė.

Antrajai užduočiai atlikti, pasak jos, reikėjo aukštesnio lygio programavimo žinių ir gebėjimų. Laikiusieji egzaminą turėjo ne tik suprogramuoti duomenų skaitymą iš failo, įrašymą į failą ir aprašyti veiksmus funkcijomis, bet ir atlikti veiksmus su simbolių eilutėmis, parinkti tinkamas duomenų struktūras, tinkamus algoritmus.

„Jei pirmąjį uždavinį galima išspręsti nepanaudojus nei sąlygos, nei ciklo operatorių, tai antrajame be jų apsieiti nebuvo įmanoma“, – teigė R. Butkienė.

 

Pirmosios užduoties galimi sprendimai pateikiami čia, antrosios – čia.

 

Kauno technologijų universiteto inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.