Apdovanoti 100-mečio žaliųjų palangių kūrėjai

Viktorija Kalaimaitė

Gegužės 19 d. į visomis spalvomis žydintį Vilniaus universiteto (VU) botanikos sodą rinkosi žaliųjų palangių augintojai – ekologinio konkurso „Mano žalioji palangė“ laimėtojai.

Jau tapo tradicija, kad kiekvieną pavasarį Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras kartu su VU botanikos sodu kviečia šalies darželius, mokyklas ir šeimas kurti, sodinti ir auginti žaliąsias palanges. Šiemet žaliosios palangės skirtos ypatingai progai – Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui.

Šimtmečio palanges sukurti ir jas pristatyti konkurse panoro be galo didelis skaičius vaikų – beveik 16 tūkst., atsiųsta daugiau nei 820 darbų! Aktyviausiai konkurse dalyvavo ikimokyklinukai ir pradinukai.

 

Konkurso dalyviai palangėms rinkosi ne tik įprastą horizontalų, bet ir vertikalų želdinimą, ieškojo netradicinių želdinimo būdų – augalus sodino kubiluose, geldose, batuose ir netgi elektros lemputėse. Daugiausia vaikai ir jų mokytojai augino valgomus ir dekoratyvinius žolinius augalus, įvairias vaistažoles. Ant palangių karaliavo svogūnai, pomidorai, paprikos, pipirnės, pelargonijos, tulpės, našlaitės, nasturtos, medetkos, mėtos ir daugybė kitų augalų. Palangių tematika irgi įvairi: močiutės darželio interpretacijos, daug tautosakos – dainų, pasakų, mįslių – atspindžių, šimtmečio idėja atskleista renkantis tautinius motyvus – dominavo trispalvė, Gediminaičių stulpai, žodis Lietuva.

 

Iš tokio gausaus darbų skaičiaus išrinkti 30 geriausiųjų vertinimo komisijai buvo nelengva užduotis. Pirmiausia buvo vertinama palangės idėja, jos originalumas, aprašymas, palangės pritaikymas ugdymo procese, o tik tada – palangės nuotrauka.

„Nors iš tokios gausybės atrinkome tik 30 palangių, tikiu, kad laimėjo visi projekto dalyviai, nes dar kartą įsitikino, kokie svarbūs mūsų gyvenime yra augalai: dėl jų turime švarų orą, skanų, sveiką maistą ir begalę malonios, mus lavinančios veiklos. Augalų auginimas ant palangių ištrynė mokyklinių disciplinų ribas – šios veiklos buvo integruotos į lietuvių kalbos, dailės ir technologijų, pasaulio pažinimo, muzikos pamokas. Sodinimo ir priežiūros darbai vaikus mokė dirbti grupėje, ugdė meilę gamtai, pastabumą, pareigingumą, draugiškumą, kūrybiškumą ir, svarbiausia, norą pažinti aplinką ir ją tyrinėti“, – sakė vertinimo komisijos pirmininkė VU botanikos sodo Ryšių su visuomene skyriaus vyr. specialistė Rasa Ryliškienė.

 

Gražiausią Valstybės šimtmečio palangę rinko ir Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro „Facebook“ paskyros lankytojai. Daugiausiai jų balsų, net 661, gavo Telšių r. Nevarėnų pagrindinės mokyklos ikimokyklinio ugdymo grupės „Žalioji serenčių gvazdikų palangė Lietuvos 100-mečiui paminėti“. Palangės autoriai apdovanoti Metų žaliosios palangės sertifikatu.

„Lietuvos 100-mečiui paminėti pasirinkta serenčių gvazdikų kompozicija. Jau nuo seno serenčiai asocijuojasi su šviesa ir šiluma, todėl šia kompozicija vaikai Lietuvai linki daug šviesių ir šiltų akimirkų, pakelti dar ne vieną „sausrą“ ir sulaukti dar daug ilgų žydėjimo metų, kas būdinga šiems augalams“, – palangės idėją pristatė jos autoriai.

 

Konkurso laimėtojai apdovanoti rėmėjų ir draugų Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos, LR Seimo narės Virginijos Vingrienės, UAB „Scandagra“, UAB „ECO – Vlit“, UAB „Sėkluva“, UAB „Ajonda“ ir žurnalo „Sodo spalvos“ dovanomis.

 

Renginio akimirkos

Geriausios šimtmečio palangės

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.